Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνητο

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνητο

Δημοσίευση από Tassos »

Τι εξοπλισμό μεταφέρετε μαζί σας στο αυτοκίνητο για έκτακτες ανάγκες. Θεωρώ ότι κιβώτιο πρώτων βοηθειών, πυροσβεστήρας, τρίγωνο και γιλέκο είναι στον βασικό εξοπλισμό.

Μήπως μεταφέρετε πχ. αντιολισθητικές αλυσίδες - τουλάχιστον κάποιους μήνες το χρόνο ή σε κάποιες διαδρομές, φορτιστή κινητού, μαγιό πετσέτα;

Τι θα προτείνατε σε κάποιον άλλο οδηγό το οποίο το θεωρείτε εξαιρετικά χρήσιμο;

Τάσος


manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνηο

Δημοσίευση από manos »

το σιγουρο που εχω εγω στο τζιπ,πυροσβεστηρας-τριγωνο-φαρμακειο και το βασικο.....ΝΕΡΟ τωρα για γιλεκο εχω του κυνηγιου :lol: :lol: κι αυτο πορτοκαλι ειναι, ειναι και γεματο φυσιγγια. :lol: :lol: για αυτο λοιπον εχω και συρματοσχοινο(ρυμουλκα) μπας και βοηθησουμε κανενα χριστιανο εκει στα βουνα,αλλα και για μενα κι εγω χριστιανος ειμαι :applause και σιγουρα αλυσιδες .αυτα για το χειμωνα.το καλοκαιρι λοιπον, τα πεταω ολα στο παταρι και κατεβαζω τις ρακετες και τα μπαλακια. :applause :applause :applause :applause :applause και γεια μας σε καμια παραλια :biritses :biritses :biritses :biritses :biritses :astrakia
Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνηο

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ εκτός από αυτά που προβλέπονται πάντα έχω μαζί μου.

1) Φαρμακείο (εκτός από αυτό που προβλέπεται)
2) Κομπρεσέρ για λάστιχα
3) Συρματόσχοινο
4) Καλώδια Μπαταρίας
5) 1-3 Φακούς (1 για τον αναπτήρα)
6) Νερό σαπούνι γάντια (χειρουργικά) και χαρτί κουζίνας
7) Σκοινί και Tiewraps (σε διάφορα μεγέθη)
8) Μονωτική ταινία
9) Αλυσίδες (χειμώνα καλοκαίρι) και γάντια εργασίας
10) Μαχαίρι και σουγιά
11) Πτυσσομενο φτυαρακι

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνηο

Δημοσίευση από sissy »

Φαρμακείο, τρίγωνο, πυροσβεστήρα, γιλέκο, γάντια, χαρτί κουζίνας, ένα μπουκάλι νερό, ένα μπουκάλι παραφλού, ένα μπουκάλι λάδια, φακό, κατσαβίδια, σφυρί, σουγιά, χωνί, ψάθα και τάβλι :)
Το χειμώνα προσθέτω τις αλυσίδες και το καλοκαίρι προσθέτω την ομπρέλα θαλάσσης.
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνηο

Δημοσίευση από erling »

Φαρμακείο, τρίγωνο, πυροσβεστήρα, γάντια, τρία μπουκάλια νερό, παραφλού, φακό, σουγιά, αλυσίδες (το χειμώνα), ξηρά τροφή και τρία σφραγισμένα μπουκαλάκια νερό (αυτά αλλάζονται κάθε μήνα).
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνηο

Δημοσίευση από athanatos »

Τελικά μου λείπουν πολλά πράγματα. :oops:
Μόλις εξοπλιστώ θα σας πω κι εγώ.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνηο

Δημοσίευση από manos »

το βασικοτερο που πρεπει να κουβαλας στο αμαξι ειναι γνωση-προσοχη-και καλα αντανακλαστικα.κι οσοι δεν τα εχουν να προμηθευτουν. :applause :applause :applause
Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνηο

Δημοσίευση από erling »

Μα ακριβώς αγαπητέ mano όλα αυτά είναι αποτέλεσμα εμπειριών άλλων ή δικές μας :)
Αν το σκεφτείς καλά, είναι θέμα γνώσης των πιθανών προβλημάτων που μπορεί να αντιμετωπίσει ένας οδηγός.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνηο

Δημοσίευση από manos »

φιλε μου καλε erling oι εμπειριες του καθε ανθρωπου ειναι προσωπικα βιωματα.ο καθε ενας οπως πορευεται στη ζωη.το πως οδηγει ο καθε ενας δεν μπορει να μου το μεταδοσει (προσωπικα).εγω οταν εδωσα για διπλωμα εκανα ενα μαθημα, τιπικα, γιατι επρεπε να κανω εστω και ενα.αν ημουνα τουβλο οδασκαλος θα με εκανε οδηγο?πρεπει να υπαρχει αντιληψη χωρις να σου πει κανενας τιποτα.το να προσεχω δεν θα μου το μαθει κανεις.θα το καταλαβω μονος μου.η πειρα ερχεται καθε μερα που περναει.και οπως λεει και ο σοφος.....η πειρα ειναι μια χτενα που θα την χρειαστεις οταν εχεις γινει καραφλας :applause :applause :biritses
Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνηο

Δημοσίευση από erling »

Πολύ σωστά αυτά που λες και δεν αντιλέγω, όχι στο σύνολο δηλαδή, αλλά το θέμα είναι όχι πως θα γίνει κάποιος καλός οδηγός αλλά τι έχει μαζί του για την κακιά την ώρα.
Και παλαιότερα που δεν είχα τίποτα άλλο πλην της ρεζέρβας δεν σημαίνει πως η αλλαγή οδήγησης, θέλω να πιστεύω προς το καλύτερο, επηρεάστηκε από το ότι τώρα έχω και άλλα πλην της ρεζέρβας :)

Πάντως μιας και αναφέρεις περί του ότι δεν θα σου μάθει κανείς, δεν είναι καλύτερο να σου έχει πει κάποιος να προσέχεις τα τυφλά σημεία του καθρέφτη από το να τα μάθεις μόνος σου?
Είναι καλό κάποιος να μας μαθαίνει, αρκεί να μην επαναπαυόμαστε πως θα μας τα μάθει όλα..... ;)
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”