Τι είναι διαπαιδαγώγηση και παιδεία των οδηγών?

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Τι είναι διαπαιδαγώγηση και παιδεία των οδηγών?

Δημοσίευση από sissy »

Έχω διαβάσει πολλές φορές, ότι μας λείπει η παιδεία και η σωστή διαπαιδαγώγηση των οδηγών και είναι ένας από τους σημαντικούς λόγους που έχουμε τόσα τροχαία ατυχήματα και σίγουρα συμφωνώ.
Εάν όμως το σκεφτώ αυτό σε προσωπικό επίπεδο καταλήγω να αναρωτιέμαι αν φταίει τελικά μόνο η έλλειψη διαπαιδαγώγησης και παιδείας ή αν είναι θέμα χαρακτήρα, λογικής και αντίληψης του κάθε ενός από εμάς.
Εξηγώ αμέσως τι εννοώ κάνοντας μια σύγκριση ανάμεσα σε εμένα και στον άνθρωπο που με έμαθε να οδηγώ από μικρή.

:arrow: Δεν φοράει ποτέ ζώνη - Εγώ πάντα (ακόμα και για τις πιο μικρές αποστάσεις και όχι για να μην πάρω κλήση αλλά για την ασφάλειά μου και μόνο).
:arrow: Τρέχει με υπερβολική ταχύτητα (έχει πάρει αρκετές κλήσεις και του είχε αφαιρεθεί το δίπλωμα στο παρελθόν) - Εγώ υπερβαίνω κάποιες φορές το όριο (έως +20 από το προβλεπόμενο) εκεί που νομίζω ότι οι δυνατότητές μου, το οδόστρωμα, η κίνηση και το αυτοκίνητο μου το επιτρέπουν.
:arrow: Έχει εμπλακεί σε 2 ατυχήματα (ευτυχώς μόνο με υλικές ζημιές, που δεν έφταιγε) - Εγώ (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) δεν έχει τύχει να τρακάρω.... ευτυχώς...!
:arrow: Έχει κάνει κτήμα του την αριστερή λωρίδα κυκλοφορίας και ανάβει τα φώτα σε όποιον βρεθεί μπροστά του και του κολλάει προκειμένου να τον αναγκάσει να κάνει στην άκρη - Εγώ οδηγώ πάντα δεξιά, αν θέλω να περάσω βγαίνω αριστερά, περνάω και ξαναπάω πάλι δεξιά.
:arrow: Είναι πολύ νευρικός και συνεχώς κορνάρει και βρίζει όποιον τον ενοχλεί - Εγώ έχω περισσότερη υπομονή και γενικά φροντίζω να μην ενοχλώ.
:arrow: Δεν ανάβει ποτέ φλας όταν είναι να αλλάξει λωρίδα, αλλά ούτε καν όταν θέλει να στρίψει - Εγώ πάντα (ακόμα και όταν υπάρχει υποχρεωτική πορεία δεξιά ή αριστερά).

Όταν με μάθαινε να οδηγώ το μόνο πράγμα που μου είχε πει ήταν: "Πάντα βοηθάμε και προσέχουμε πάρα πολύ τρία πράγματα: τους πεζούς, τα μηχανάκια και τα φορτηγά"
(Σε αυτό το θέμα πρέπει να ομολογήσω πως πάντα ήταν ιδιαίτερα προσεκτικός)

Αναρωτιέμαι λοιπόν, όταν βλέπεις καθημερινά έναν άνθρωπο να οδηγεί με αυτόν τον τρόπο και παίρνεις μαθήματα από εκείνον (σε ηλικία που ακόμα "πλάθεσαι"), πως είναι δυνατόν να μην ακολουθήσεις τα βήματά του?
Εγώ γιατί έχω τελείως διαφορετικό τρόπο οδήγησης αφού είχα άλλη (λανθασμένη σίγουρα) διαπαιδαγώγηση?

Η δική μου απάντηση είναι, γιατί έχω δει πολλά ατυχήματα στους δρόμους (μερικά πολύ σοβαρά) και προσπαθώ να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να μην βρεθώ κι εγώ ή κάποιος συνάνθρωπός μου εξαιτίας μου, στην θέση τους...

Αυτό λέγεται διαπαιδαγώγηση και παιδεία? ή όπως είπα στην αρχή είναι θέμα χαρακτήρα, λογικής και αντίληψης του καθένα μας?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τι είναι διαπαιδαγώγηση και παιδεία των οδηγών?

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μπορῶ νὰ σοῦ ἀναφέρω οὐκ ὀλίγα πράγματα στὰ ὁποία ὄχι μόνο δὲν μοιάζω στοὺς γονείς μου ἀλλὰ εἶμαι τελείως διαφορετικός.

Ἡ προσωπικότητα ἐνὸς ἀτόμου ἐπηρεάζεται καὶ ἀπὸ τὰ προσωπικά του βιώματα, ἀπὸ αὐτὰ τὰ ὁποία "ἔχουν δεῖ τὰ μάτια του".
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τι είναι διαπαιδαγώγηση και παιδεία των οδηγών?

Δημοσίευση από MacPap »

sissy έγραψε:Αυτό λέγεται διαπαιδαγώγηση και παιδεία? ή όπως είπα στην αρχή είναι θέμα χαρακτήρα, λογικής και αντίληψης του καθένα μας?
Μάλλον είναι και τα δύο. Τώρα ποιο υπερισχύει δεν νομίζω οτι μπορεί να γενικευτεί ως άποψη.

Γεγονός πάντως είναι ένα. Είμαστε το σύνολο των εμπειριών μας και σε αυτές τις εμπειρίες συγκαταλέγονται και όλα όσα μας έχουν πει οι κατά καιρούς μέντορες μας. Επίσης και η παρατήρηση τι σου λέει κάποιος και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των πράξεών του και αυτό εμπειρία είναι. Το μήλο λοιπόν δεν πέφτει πάντα και για όλα τα θέματα κάτω από την μηλιά.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Τι είναι διαπαιδαγώγηση και παιδεία των οδηγών?

Δημοσίευση από Tassos »

Νομίζω ότι παιδεία και διαπαιδαγώγηση είναι γενικότερες έννοιες που έχουν εφαρμογή και στην καθημερινότητα μας. Πιστεύω ότι εσύ δεν έγινες σαν τον άνθρωπο που σε 'μαθε να οδηγείς γιατί είστε, ίσως, και διαφορετικοί χαρακτήρες αλλά και ζήσατε διαφορετικές εμπειρίες.

Τάσος

ΥΓ. Δε ξέρω αν σε κάλυψα αν όχι θα επανέλθω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”