Σχετικά με τις διασταυρώσεις

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Σχετικά με τις διασταυρώσεις

Δημοσίευση από sissy »

Έχω μια απορία σχετικά με τις διασταυρώσεις.
Κινούμαι σε έναν μονόδρομο με πολλά κάθετα στενά που δεν έχουν προτεραιότητα. Μπροστά μου ανάβει το φανάρι κόκκινο κι εγώ είμαι ακριβώς πριν από ένα στενό και δεν έχω χώρο να προχωρήσω. Η λογική και το σωστό είναι πως δεν πρέπει να κλείσω το στενό. Τι κάνω όμως στην περίπτωση που ο πίσω από μένα θέλει να στρίψει και κορνάρει ανάβοντας τα φώτα και βρίζοντας σαν δαιμονισμένος? Προχωράω μπροστά κλείνοντας το στενό γι' αυτόν που έρχεται κάθετα ώστε να αφήσω χώρο στον πίσω μου να στρίψει ή κάνω οτι δεν το ακούω μέχρι να ανάψει το φανάρι? :roll:


"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Σχετικά με τις διασταυρώσεις

Δημοσίευση από erling »

Εγώ κάνω το 2ο που νομίζω πως είναι το σωστό, όταν δεν μπορώ να αφήσω καθόλου χώρο για να στρίψει ή να βγει κάποιος από το στενό.
Βασικά μου συνέβηκε σήμερα το μεσημέρι που πήρα τον μικρό από τον παιδικό.
Έξω να βρέχει καταρρακτωδώς και ο μικρός να ρωτάει "μπαμπά γιατί κορνάρει? Αφού το φανάρι είναι κόκκινο!!!!"
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Re: Σχετικά με τις διασταυρώσεις

Δημοσίευση από manos »

erling έγραψε:Εγώ κάνω το 2ο που νομίζω πως είναι το σωστό, όταν δεν μπορώ να αφήσω καθόλου χώρο για να στρίψει ή να βγει κάποιος από το στενό.
Βασικά μου συνέβηκε σήμερα το μεσημέρι που πήρα τον μικρό από τον παιδικό.
Έξω να βρέχει καταρρακτωδώς και ο μικρός να ρωτάει "μπαμπά γιατί κορνάρει? Αφού το φανάρι είναι κόκκινο!!!!"
κανονικα εκτος ελλαδας ειναι σαν να περιμενει κι αυτος στο φαναρι.αφηνεις το στενο ανοικτο να περνανε τα αυτοκινητα.στην ελλαδα σε βριζει ο πισω και αν κανεις μπροστα για να στρηψει σε βριζει κι ο αλλος με το δικιο του ,γιατι του εχεις κλεισει το στενο.ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ..........ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩ
Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Σχετικά με τις διασταυρώσεις

Δημοσίευση από enias »

Το σωστό είναι να περιμένει και αυτός, χωρίς να φωνάζει.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”