Οδήγηση εκτός δρόμου (Off Road)

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Οδήγηση εκτός δρόμου (Off Road)

Δημοσίευση από manos »

ασχολειται κανεις με off road οδηγηση?και τι τζιπ εχει?και να εχει και τεχνικες γνωσεις.


Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Re: off road

Δημοσίευση από manos »

Πρεμιέρα On the Road στο Πρίσμα+ κυριακη 10 οκτ 20:30


Πρόκειται για μια παραγωγή 20 ημίωρων επεισοδίων, με στόχο να φέρει τον τηλεθεατή λίγο πιο κοντά στο φυσικό περιβάλλον του. Μέσα από τις υπαίθριες δραστηριότητες, που κάθε φορά παρουσιάζονται με τη μορφή πρόκλησης, την κινηματογράφιση μοναδικών ελληνικών τοπίων και τις εκπαιδευτικές θεματικές ενότητες (πχ. σεμινάρια πρώτων βοηθειών) μαθαίνουμε πώς να συμπεριφερόμαστε μακριά από το αστικό τοπίο.

Το πρώτο επεισόδιο, που θα προβληθεί την Κυριακή 10 Οκτωβρίου, γυρίστηκε στην περιοχή της Δίρφης στην Κεντρική Εύβοια και θα περιλαμβάνει μια περιγραφή του βασικού εξοπλισμού για εκτός δρόμου περιηγήσεις, μια αναπαράσταση αληθινού περιστατικού ανάκτησης οχήματος και τις δράσεις μιας εθελοντικής ομάδας δασοπροστασίας και διάσωσης.


Τα γυρίσματα της εκπομπής πραγματοποιήθηκαν σε: Εύβοια, Ήπειρο, Δυτική Μακεδονία, Πελοπόννησο, Κρήτη, Κέρκυρα, Θεσσαλία και Αττική και για τις ανάγκες της παραγωγής χρησιμοποιήθηκαν αεροπλάνα, ανεμόπτερα, παραπέντε πλαγιάς, ιστιοπλοϊκά σκάφη, βάρκες ράφτινγκ και οχήματα 4Χ4.

Όλη η κινηματογράφιση έχει γίνει με high definition κάμερες, με polecam, μικροκάμερες, υποβρύχιες κάμερες και onboard κάμερες, με σκοπό να παρουσιαστεί μια πρωτόγνωρη, για τα ελληνικά δεδομένα, σκηνοθετική προσέγγιση.


Ο παρουσιαστής της εκπομπής, Αλέξης Καπλάνης, τα τελευταία 6 χρόνια εργάζεται ως ταξιδιωτικός ρεπόρτερ.

Η εκπομπή On The Road είναι μια παραγωγή της ΕΡΤ στο πλαίσιο του προγράμματος «Ψηφιακή Τηλεόραση: Ανάπτυξη Ψηφιακού Περιεχομένου για ΑμεΑ» – Άξονας προτεραιότητας 2 «ΤΠΕ και Βελτίωση της ποιότητας Ζωής» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ψηφιακή Σύγκλιση»και την εκτέλεση παραγωγής ανέλαβε η XYZ Productions, η οποία πριν από λίγους μήνες ολοκλήρησε το ντοκιμαντέρ Colossi of Love, το οποίο βραβεύτηκε ως ένα από τα καλύτερα της Ευρώπης.
Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
arsenarg
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:05
Τοποθεσία: Αθήνα-Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Re: Οδήγηση εκτός δρόμου (Off Road)

Δημοσίευση από arsenarg »

ασχολούμαι μιας και έχω ένα ατμοσφαιρικό Forester

πέρυσι έλαβα μέρος στο 24 Ωρες 4Χ4 και πήρα την 3η θέση στα SUV.

youtube.com/watch?v=BPnss788yPs

youtube.com/watch?v=mhMgcwyghfg

youtube.com/watch?v=XRhhHsrl3NY

youtube.com/watch?v=mXtNbmhD2JM

ihnilatis4x4.gr/24hours09m.htm
ΤΑΣΟΣ IMPREZA Sti spec c type RA
Εικόνα
manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Re: Οδήγηση εκτός δρόμου (Off Road)

Δημοσίευση από manos »

ωραιος ο παιχτης!!!!εγω εχω ΚΙΑ SPORTAGE 2001.σκυλος. ολο το χειμωνα ειμαι στη λασπη λογο του κυνηγιου.απο πλημνες γνωριζεις τιποτα?γιατι θελω να τις αλλαξω ομως δεν ξερω τι να βαλω.μηχανικες η' χειροκηνιτες?μου εχουν πει για χειροκηνιτες δηλ.κατεβαινεις και τις γυρνας με το χερι απο την πεταλουδα.δεν ξερω εχω μπερδευτει.επιδη ασχολεισε με το σπορ ισως ξερεις.
Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”