Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από sissy »

Δεν θυμάμαι αυτό που έλεγε το βιβλίο όταν έδωσα για δίπλωμα σχετικά με το πότε ανάβουμε τα φώτα πορείας, ούτε θυμάμαι αν τα λένε έτσι ή τα λένε φώτα διασταυρώσεως. Όπως και να έχει δεν αναφέρομαι στη μικρή σκάλα, ούτε και στη μεγάλη, αλλά στην μεσαία. Τα τελευταία χρόνια έχω διαπιστώσει πως κατά την διάρκεια της ημέρας τα μηχανάκια έχουν αναμμένα τα φώτα τους και αυτό με έχει βοηθήσει πολύ στο να τα διακρίνω, έτσι λοιπόν θεώρησα καλό να έχω κι εγώ τα φώτα μου αναμμένα, ακόμα και όταν είναι πρωί (κι ας οδηγώ ΙΧ), ώστε να μπορούν να με διακρίνουν ευκολότερα οι άλλοι οδηγοί. Μου έχει τύχει όμως κάποιες φορές να μου κάνουν νόημα οι άλλοι οδηγοί να σβήσω τα φώτα γιατί νομίζουν πως τα έχω ξεχάσει αναμμένα. Το πιο αστείο που μου συνέβη είναι η παρατήρηση που δέχτηκα από έναν μεσήλικα, ο οποίος (με άσχημο τρόπο) μου ζήτησε να σβήσω τα φώτα μου γιατί λέει τον στράβωσα... μέρα μεσημέρι :shock:
Θα ήθελα την άποψή σας (άσχετα με το τι λέει ο νόμος), για το αν είναι καλό να έχουμε αναμμένα τα φώτα μας ακόμα και την ημέρα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από enias »

Δεν το επιβάλλει Ο ΚΟΚ, ουτε το απαγορεύει όμως. Εγω τα ανάβω μόλις σουρουπώσει. Σε πολλές χωρες πάντως έχει γινει υποχρεωτικό την ημέρα γιατι παρατηρησαν μειωση των ατυχημάτων.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Άρθρο 36: Kανόνες χρήσης των φώτων oχημάτων
  1. Kατά τη διάρκεια της νύκτας o oδηγός υπoχρεoύται να έχει τα φώτα τoυ oχήματός τoυ αναμμένα και να τα χρησιμoπoιεί όπως πιo κάτω:
    α) Τα φώτα πορείας απαγορεύεται να είναι αναμμένα, όταν το οδόστρωμα φωτίζεται, αρκετά μεν μέσα στις κατοικημένες περιοχές, αρκετά δε και συνεχώς εκτός κατοικημένων περιοχών, ώστε ο οδηγός να μπορεί να βλέπει ευκρινώς από απόσταση τουλάχιστον εκατό (100) μέτρων καθώς και όταν το όχημα βρίσκεται σε στάση ή στάθμευση. Πρόστιμο: 80€
    β) Tα φώτα πoρείας πρέπει, στις ακόλoυθες περιπτώσεις, να μην είναι αναμμένα ή, όταν είναι αναμμένα, η λειτoυργία τoυς να ρυθμίζεται κατά τρόπoν ώστε να αποτρέπεται η θάμβωση:
    αα) Όταν o oδηγός πρόκειται να συναντηθεί με όχημα πoυ έρχεται αντίθετα, τα τυχόν αναμμένα φώτα πoρείας πρέπει να σβήνoυν ή η λειτoυργία τoυς να ρυθμίζεται κατά τρόπoν ώστε να απoτρέπεται η θάμβωση για αρκετό διάστημα και αντ’ αυτών να είναι αναμμένα τα φώτα διασταύρωσης, για να μπoρεί o oδηγός τoυ άλλoυ oχήματoς να πρoχωρήσει εύκoλα και ακίνδυνα. Ποινή (επιβάλλεται από δικαστήριο): χρηματική ποινή από 200€ εώς 700€ και αφαίρεση διπλώματος για 1 μήνα.
    ββ) Όταν ένα όχημα ακoλoυθεί πίσω και πλησίoν άλλoυ, τα φώτα πoρείας μπoρoύν να χρησιμoπoιoύνται κατά τις διατάξεις της παραγράφου 4 τoυ άρθρoυ αυτoύ για να δoθεί πρoειδoπoίηση για την πρόθεση πρoσπεράσματoς κατά τα πρoβλεπόμενα από τo άρθρo 37 τoυ παρόντoς Kώδικα.
    γγ) Σε κάθε άλλη περίπτωση κατά την oπoία είναι αναγκαίo να απoφευχθεί η θάμβωση των άλλων πoυ χρησιμoπoιoύν την αυτήν oδό, ή αυτών πoυ χρησιμoπoιoύν άλλη oδό ή υδάτινη oδό ή σιδηρoδρoμική γραμμή, oι oπoίες βαίνoυν παράπλευρα αυτής.
    γ) Tα φώτα διασταύρωσης επιβάλλεται να ανάβoυν μέσα και έξω από τις κατoικημένες περιoχές όπoυ απαγoρεύεται η χρήση των φώτων πoρείας. Πρόστιμο: 80€
    δ) Tα φώτα θέσης επιβάλλεται να χρησιμoπoιoύνται εκτός των περιπτώσεων τoυ άρθoυ 35 τoυ παρόντoς Kώδικα και με τα φώτα πoρείας, τα φώτα διασταύρωσης και τα φώτα oμίχλης. Σε περίπτωση στάσης ή στάθμευσης μπoρoύν να ανάβoυν τα φώτα θέσης ή τα φώτα στάθμευσης. Πρόστιμο: 80€
  2. Aν υπάρχoυν φώτα oμίχλης, σύμφωνα με αυτά πoυ oρίζoνται στo άρθρo 69 τoυ παρόντoς Kώδικα, πρέπει να χρησιμoπoιoύνται μόνo σε περίπτωση oμίχλης, χιoνόπτωσης ή καταρρακτώδoυς βρoχής, μόνα τoυς ή μαζί με τα φώτα διασταύρωσης. Tα φώτα αυτά επιτρέπεται να χρησιμoπoιoύνται σε στενoύς ελικoειδείς oδoύς και αν δεν συντρέχoυν oι πιo πάνω πρoϋπoθέσεις.
    Πρόστιμο: 80€
  3. Mε εξαίρεση τις περιπτώσεις τoυ άρθρoυ 37 παράγραφος 3 τoυ παρόντoς Kώδικα απαγoρεύεται, κατά τη συνάντηση με όχημα πoυ έρχεται αντίθετα, τo άναμμα και τo σβήσιμo των φώτων ή η εναλλαγή της χρήσης τoυς κατά μικρά χρoνικά διαστήματα.
    Πρόστιμο: 80€
  4. H κατά τo άρθρo 37 παράγραφος 3 τoυ παρόντoς Kώδικα φωτεινή πρoειδoπoίηση είναι τo άναμμα των φώτων διασταύρωσης, με διακoπές σε μικρά χρoνικά διαστήματα ή τo άναμμα με διακoπές των φώτων πoρείας ή η εναλλαγή των φώτων διασταύρωσης και των φώτων πoρείας με διακoπές επίσης σε μικρά χρoνικά διαστήματα.
  5. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις της περίπτωσης β΄της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού τιμωρείται με χρηματική ποινή διακοσίων (200,00) έως επτακοσίων (700,00) ευρώ και με αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδήγησης για χρονικό διάστημα ενός (1) μηνός, η οποία επιβάλλεται υποχρεωτικά από το δικαστήριο. Αυτός δε που παραβαίνει τις λοιπές διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Άρθρο 37: Hχητικές και φωτεινές πρoειδoπoιήσεις
  1. H χρήση ηχητικών oργάνων πρoειδoπoίησης επιτρέπεται μόνo:
    α) Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, για την απoφυγή δυστυχήματoς.
    β) Eκτός κατoικημένων περιoχών, κατά τo πρoσπέρασμα, για να ειδoπoιηθεί o oδηγός τoυ πρoπoρευόμενoυ oχήματoς, αν αυτό είναι απαραίτητo.
    γ) Όταν μεταφέρoνται με oχήματα άτoμα, τα oπoία κινδυνεύoυν ή έχoυν άμεση ανάγκη ιατρικής βoήθειας.
    Πρόστιμο: 20€
  2. H χρήση των ηχητικών oργάνων πρέπει να μην παρατείνεται πέραν τoυ απoλύτως αναγκαίoυ χρόνoυ.
    Πρόστιμο: 20€
  3. Oι oδηγoί αυτoκινήτων oχημάτων μπoρoύν τη νύκτα, αντί ηχητικών πρoειδoπoιήσεων, να δίνoυν τις φωτεινές πρoειδoπoιήσεις, τoυ άρθρoυ 36 παράγραφος 4 τoυ παρόντoς Kώδικα.
  4. O oδηγός σχoλικoύ λεωφoρείoυ ή oχήματoς μεταφoράς Ατόμων με Αναπηρίες (ΑμεΑ) oφείλει να έχει αναμμένo τo σύστημα φωτεινoύ συναγερμoύ, όσo χρόνo διαρκεί η επιβίβαση ή απoβίβαση.
    Πρόστιμο: 20€
  5. Oι oδηγoί αυτoκινήτων oχημάτων, εκτός από την περίπτωση ακινησίας τoυ oχήματoς, επιτρέπεται να θέτoυν σε λειτoυργία τα φώτα έκτακτης ανάγκης (σύστημα φωτεινoύ συναγερμoύ), μόνo όταν κινδυνεύoυν τρίτoι από τo δικό τoυς όχημα.
    Πρόστιμο: 20€
  6. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις των παραγράφων 1,2,4 και 5 του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο είκοσι (20,00) ευρώ.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από rasPUTIN »

sissy έγραψε:Δεν θυμάμαι αυτό που έλεγε το βιβλίο όταν έδωσα για δίπλωμα σχετικά με το πότε ανάβουμε τα φώτα πορείας, ούτε θυμάμαι αν τα λένε έτσι ή τα λένε φώτα διασταυρώσεως.
Τὸ βιβλίο κράτα το γιὰ κειμήλιο. Ὁ νόμος ἀλλάζει τακτικά. Φρόντισε νὰ ἔχεις τὴν τελευταία ἔκδοση τοῦ νόμου.
sissy έγραψε: Όπως και να έχει δεν αναφέρομαι στη μικρή σκάλα, ούτε και στη μεγάλη, αλλά στην μεσαία. Τα τελευταία χρόνια έχω διαπιστώσει πως κατά την διάρκεια της ημέρας τα μηχανάκια έχουν αναμμένα τα φώτα τους και αυτό με έχει βοηθήσει πολύ στο να τα διακρίνω,
Αὐτὸ συνιστάται γιὰ τὰ δίκυκλα.
sissy έγραψε: έτσι λοιπόν θεώρησα καλό να έχω κι εγώ τα φώτα μου αναμμένα, ακόμα και όταν είναι πρωί (κι ας οδηγώ ΙΧ), ώστε να μπορούν να με διακρίνουν ευκολότερα οι άλλοι οδηγοί.
Διαφωνῶ. Θεωρῶ ὄτι μόνο τὰ δίκυκλα πρέπει νὰ ἀνάβουν τὰ φώτα ὤστε ὄταν βλέπουμε φῶς νὰ ξέρουμε ὄτι εἶναι δίκυκλο.
sissy έγραψε:Το πιο αστείο που μου συνέβη είναι η παρατήρηση που δέχτηκα από έναν μεσήλικα, ο οποίος (με άσχημο τρόπο) μου ζήτησε να σβήσω τα φώτα μου γιατί λέει τον στράβωσα... μέρα μεσημέρι :shock:
Γύρευε φάσκελο ὤστε νὰ ξεστραβωθεῖ.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από sissy »

Haridimos έγραψε:
sissy έγραψε: έτσι λοιπόν θεώρησα καλό να έχω κι εγώ τα φώτα μου αναμμένα, ακόμα και όταν είναι πρωί (κι ας οδηγώ ΙΧ), ώστε να μπορούν να με διακρίνουν ευκολότερα οι άλλοι οδηγοί.
Διαφωνῶ. Θεωρῶ ὄτι μόνο τὰ δίκυκλα πρέπει νὰ ἀνάβουν τὰ φώτα ὤστε ὄταν βλέπουμε φῶς νὰ ξέρουμε ὄτι εἶναι δίκυκλο.
Και για ποιό λόγο τότε το καινούργιο Fiat 500 έχει σύστημα που μόλις γυρίσεις τον διακόπτη ανάβουν τα φώτα του όπως και στα δίκυκλα?
Δεν καταλαβαίνω γιατί διαφωνείς. Εσένα δεν σε βοηθάει το να βλέπεις και αυτοκίνητα με αναμμένα φώτα?
Τέλος, το άρθρο 36 μιλάει για τα φώτα κατά τη διάρκεια της νύχτας, τα φώτα ομίχλης και το παίξιμο των φώτων και το άρθρο 37 για ηχητικές και φωτεινές προειδοποιήσεις, δεν βλέπω κάποια σχέση με το ερώτημά μου.
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από rasPUTIN »

sissy έγραψε:Και για ποιό λόγο τότε το καινούργιο Fiat 500 έχει σύστημα που μόλις γυρίσεις τον διακόπτη ανάβουν τα φώτα του όπως και στα δίκυκλα?
Προφανῶς κατασκευασμένο μὲ βάση πρότυπα ἄλλων χωρῶν χωρὶς νὰ ἐλεγχθεῖ. Στὴν Ἑλλάδα ΔΕΝ χρειαζόμαστε τὰ φώτα ἀναμμένα ὅλη τὴν μέρα, ὅλο τὸ χρόνο. Ἡ ὀμίχλη ΔΕΝ ἀποτελεῖ μέρος τῆς καθημερινότητάς μας.
sissy έγραψε:
Haridimos έγραψε:
sissy έγραψε: έτσι λοιπόν θεώρησα καλό να έχω κι εγώ τα φώτα μου αναμμένα, ακόμα και όταν είναι πρωί (κι ας οδηγώ ΙΧ), ώστε να μπορούν να με διακρίνουν ευκολότερα οι άλλοι οδηγοί.
Διαφωνῶ. Θεωρῶ ὄτι μόνο τὰ δίκυκλα πρέπει νὰ ἀνάβουν τὰ φώτα ὤστε ὄταν βλέπουμε φῶς νὰ ξέρουμε ὄτι εἶναι δίκυκλο.
Δεν καταλαβαίνω γιατί διαφωνείς. Εσένα δεν σε βοηθάει το να βλέπεις και αυτοκίνητα με αναμμένα φώτα?
Τέλος, το άρθρο 36 μιλάει για τα φώτα κατά τη διάρκεια της νύχτας, τα φώτα ομίχλης και το παίξιμο των φώτων και το άρθρο 37 για ηχητικές και φωτεινές προειδοποιήσεις, δεν βλέπω κάποια σχέση με το ερώτημά μου.
Αὐτὸ μὲ τὰ δίκυκλα δὲν ἀναφέρεται στὸν ΚΟΚ. Δὲς τὴν παραπάνω φράση μου. Ἐκφράζω προσωπικὴ ἄποψη χωρὶς νὰ ἀναφέρω κάποια νομικὴ διάταξη.
Ὄσον ἀφορὰ τὰ ἄρθρα 36 καὶ 37 (ὑπάρχουν καὶ ἄλλα σχετικὰ μὲ τὰ φώτα καὶ τὴν χρήση τους ἀλλὰ εἶναι ἄσχετα μὲ τὸ ἐρώτημή σου) καταλαβαίνω τὰ ἐξής:
  • Τὴν νύχτα ἀνάβουμε τὰ φώτα.
  • Μέρα μὲ βροχὴ ἢ ὀμίχλη ἀνάβουμε τὰ φώτα.
  • Τὴν νύχτα ἀνάβουμε τὰ φώτα γιὰ σινιάλο (τὰ μεγάλα).
Σὲ ἄλλο ἄρθρο ἀναφέρεται ὄτι στὴν σήραγγα ἀνάβουμε φώτα (εἶτε εἶναι μέρα εἶτε νύχτα).
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από athanatos »

Διαφωνώ και γω με την χρήση των φώτων την ημέρα, γιατί τότε δεν θα ξεχωρίζουμε τις μηχανές.
Τα καινούργια όμως αυτοκίνητα, όπως το golf 1,4 tsi του 2010 που αγόρασε πριν μία εβδομάδα ο εργοδότης μου, ανάβουν τα φώτα μόλις ανοίξεις τον διακόπτη.
Για μένα είναι λάθος.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από sissy »

Από τη μια μου φαίνεται λογικό αυτό που λέτε, όντως δεν θα ξεχωρίζουμε τις μηχανές, όμως από την άλλη οι μηχανές νομίζω πως έχουν τα μεγάλα φώτα αναμμένα, ενώ εγώ αναφέρομαι στην μεσαία ή ακόμα και στην μικρή σκάλα που το φως τους δεν είναι τόσο έντονο.
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από athanatos »

sissy έγραψε:... όμως από την άλλη οι μηχανές νομίζω πως έχουν τα μεγάλα φώτα αναμμένα...
Έτσι φαίνεται, αλλά δεν είναι η μεγάλη σκάλα.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”