Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από manos »

enias έγραψε:Σχολη ασφαλούς οδήγησης υποθέτω. Σαν του Ιαβέρη.
εχω περασει κι απο εκει.


Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από enias »

Δεν μας απάντησες όμως. Εκεί σου το είπανε;
Αινείας
manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από manos »

enias έγραψε:Δεν μας απάντησες όμως. Εκεί σου το είπανε;
εσενα που σου ειπανε οτι αναβεις τα αλαρμ στην ομιχλη.στο ιντερνετ?πεσμου εσυ και θα σου πω κι εγω τη σωστη απαντηση.
Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από enias »

Κανένας δεν μου είπε να τα ανάβω ειδικά στην ομίχλη. Τα ανάβεις σε κάθε περίπτωση που υπάρχει κίνδυνος λογω αποτομης επιβράδυνσης για να ειδοποιήσεις τον πίσω και να αποφύγεις καραμπόλα (το διδάσκουν οι σχολές -κανονικής- οδηγησης στην Ιταλία)
Ρητή απαγόρευση γι αυτό που λές, δεν έχω δεί πουθενά, και μάλλον ούτε ο MacPap. Γι αυτό σε ρωτάμε.
Αινείας
manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από manos »

enias έγραψε:Κανένας δεν μου είπε να τα ανάβω ειδικά στην ομίχλη. Τα ανάβεις σε κάθε περίπτωση που υπάρχει κίνδυνος λογω αποτομης επιβράδυνσης για να ειδοποιήσεις τον πίσω και να αποφύγεις καραμπόλα (το διδάσκουν οι σχολές -κανονικής- οδηγησης στην Ιταλία)
Ρητή απαγόρευση γι αυτό που λές, δεν έχω δεί πουθενά, και μάλλον ούτε ο MacPap. Γι αυτό σε ρωτάμε.
δεν ειπα ρητη απαγορευση σει ειπας.ειπα λαθος.παρε αυτο http://www.drivingschool.gr/kok01.htm
Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από enias »

Φώτα έκτακτης ανάγκης (σύστημα φωτεινού συναγερμού): Τα φώτα του οχήματος που αναβοσβήνουν και χρησιμοποιούνται όταν το όχημα έχει ακινητοποιηθεί και δημιουργείται κίνδυνος για τους τρίτους από ακινησία του οχήματος.

Με κούρασες. Λοιπόν; Ποιό είναι το πρόβλημα; Που τα ανάβεις ενω δεν είσαι εντελώς σταματημένος; Προληπτικά τα ανάβεις για να δείξεις στον πίσω οτι έχεις μεγάλη διαφορά ταχύτητας να πατήσει φρένο νωρίτερα. Πρόληψη κάνουν στην Ιταλία γιατι έχουν πρόβλημα με τις καραμπόλες.

Που είναι το κακό;
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Καλά ρε παιδιά, τι συζητάτε τόση ώρα? Καταρχήν δεν ξέρω καν τι σημαίνει "αλάρμ" και απο που βγήκε η λέξη, στην αγγλία τα λένε όμως hazards.
Δηλαδή φώτα κινδύνου. Όχι φώτα παρκαρίσματος, ούτε φώτα "πάω να πάρω τσιγάρα κι έφτασα"

Όταν δεν βλέπεις τον απο πίσω σου (στον εσωτερικό καθρέφτη) τότε δεν σε βλέπει ούτε αυτός, άρα καλό είναι να τα ανάβεις. Είτε λόγο ομίχλης, είτε λόγο απότομης στροφής, είτε οτιδήποτε.

Για πιο λόγο να είναι επικίνδυνα τα αλάρμ στην ομίχλη? (το οτι το είπε ο ιαβέρης ή ο καθένας δεν είναι επιχείρημα)
Δε νομίζω κανένας σε συνθήκες ομίχλης, αν δεί αλάρμ να προσπαθήσει να κάνει ελιγμό. Αφού υποτίθεται δεν βλέπεις τη μύτη σου. Ελιγμό θα κάνεις? Προς τα που?

Και για να πώ και την καφρίλα μου, αν έρχετε ο άλλος με 100 μέσα στην ομίχλη και δεν προλάβει να καταλάβει για πιο λόγο έχω αναμμένα τα αλάρμ, ε μακάρι να κάνει ελιγμό απο το να πέσει πάνω μου..


(θυμήθηκα τους ΑΜΑΝ τώρα.. Μα γιατι σπας τις πινακίδες? ΑΦΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!! ΟΛΟΙ ΤΟ ΛΕΝΕ!!)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από MacPap »

Χασχαχαχαχαχαχα.....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από manos »

Αν υπάρχουν φώτα ομίχλης, σύμφωνα με αυτά που ορίζονται στο άρθρο 69 του παρόντος Κώδικα, πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο σε περίπτωση ομίχλης, χιονόπτωσης, ή καταρρακτώδους βροχής, μόνα τους ή μαζί με τα φώτα διασταύρωσης.αυτο σου λεω θα συνενοειθουμαι καμια φορα.φωτα ομιχλης δεν εχεις?θα το συνεχεισουμε πολυ ακομα?
Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πότε ανάβουμε τα φώτα μας?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Αν κρίνω οτι βρέχει θα ανάψω τα φώτα μου. Αν κρίνω οτι έχει ομίχλη, θα ανάψω τα φώτα ομίχλης. Αν ταυτόχρονα κρίνω οτι υπάρχει και κίνδυνος, θα ανάψω τα αλάρμ.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”