Έλληνες οδηγοί

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Έλληνες οδηγοί

Δημοσίευση από xrisa »

ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΔΗΓΟΙ

Ρε τι πράγμα είναι αυτό τον τελευταίο καιρό με όλους τους οδηγούς (αυτοκίνητων – μοτοσυκλετών) και τις παραβάσεις? Αντί να καθόμαστε να σκεφτόμαστε τι... κάναμε και μας γράψανε, κατηγορούμε και βρίζουμε αυτούς που κάνουν τη δουλειά τους. Και όχι τίποτε άλλο, αλλά πολλοί δε λένε να βάλουν μυαλό και συνεχίζουν και παρανομούν ξανά και ξανά.

Κάθε φορά που θα βγω στους δρόμους θα δω ξανά και ξανά τις ίδιες βλακείες

Πολλοί που οδηγούν μηχανάκι το έχουν πάρει δεδομένο πλέον ότι μπορούν να κινούνται ανάμεσα στα αυτοκίνητα σε οποιονδήποτε δρόμο. Και το τι ακούς κάθε φορά που τολμάς να αλλάξεις λωρίδα με το αμάξι δε λέγεται. Είτε έχεις βγάλει φλας είτε όχι (κακώς). Τους καθρέφτες στο αμάξι μου τους έχουν «μαζέψει» ουκ ολίγες φόρες κάποιοι ανεγκέφαλοι που δε σταματάνε να δουν αν χωράει το μηχανάκι τους ανάμεσα σε 2 αμάξια και περνούν χωρίς να τους νοιάξει. Και πάλι καλά αν προλάβεις και τους πάρεις την πινακίδα. Αλλιώς πληρώνεις τις βλακείες άλλων. Καταλαβαίνω ότι σε ένα φανάρι ο μηχανόβιος θέλει να είναι μπροστά γιατί χωράει να περάσει και μόλις ξεκινήσει θα «εξαφανιστεί» ενώ στο αμάξι ακόμα «κουμπώνεις ταχύτητα». Αλλά λίγο προσοχή ρε παιδιά.

Πριν λίγα χρονιά ήμουν μάρτυρας σε ένα απίστευτο σκηνικό. Αυτοκίνητα σταματημένα σε κεντρική λεωφόρο λόγω κίνησης και μηχανάκια να περνάνε ανάμεσα. Κάποια στιγμή ένα νεαρό ζευγάρι προσπάθησε να περάσει στο απέναντι πεζοδρόμιο, αλλά κάπου στη μέση τους παρέσυρε μια μηχανή. Δεν τραυματίστηκαν από τη σύγκρουση, αλλά ο οδηγός της μηχανής κατέβηκε και τους έδειρε γιατί τόλμησαν να περάσουν και να θέσουν σε κίνδυνο και τη δική του ζωή!!!

Σε ότι αφορά το κράνος, υπάρχουν και αρκετοί που το τηρούν δε λέω, αλλά όσοι δεν φορούν ας μην επιμένουν ότι «είναι επιλογή τους ή ότι καλά κάνουν και δεν φορούν γιατί έτσι θέλουν». Στο κάτω κάτω είναι νόμος και μέχρι να αλλάξει (αν ποτέ αλλάξει) θα πρέπει να τον σέβονται είτε τους αρέσει είτε όχι. Και το να έχεις γραμμένο τον κάθε ανυποψίαστο που θα τον βάλεις σε μπελάδες γιατί είσαι εσύ ξεροκέφαλος δεν είναι σωστό από πολλές απόψεις.

Το κακό στους δρόμους δεν είναι τα μηχανάκια ή τα αυτοκίνητα. Είναι οι οδηγοί χωρίς παιδεία. Είναι πολλά πράγματα που κάποιοι τα παίρνουν για δεδομένα χωρίς να σκεφτούν ότι παρανομούν ή ότι βάζουν σε κίνδυνο αυτούς ή άλλους. Όρια ταχύτητας, στο πορτοκαλί πατάμε γκάζι, φλας, διπλοπαρκάρισμα, παρκάρισμα σε γωνία, σε διάβαση πεζών, αναπήρων και όπου αλλού δεν επιτρέπεται, ανάποδα σε μονόδρομο – στην εθνική, σούζες, κόντρες, υπερφορτωμένα αυτοκίνητα, χωρίς φώτα, καγκουριές (xenon που φωτίζουν τον ουρανό) κ.α.

Σε ότι αφορά την τροχαία καλά κάνει και «γράφει». Και θα έπρεπε να «γράφει» ακόμα πιο συχνά και όχι για συγκεκριμένες μόνο παραβάσεις, μπας και βάλουμε ποτέ μυαλό. Κάποιοι όμως έχουν την δυνατότητα να σβήσουν μια κλήση, όποτε συνεχίζουν ακάθεκτοι και κάνουν ξανά και ξανά τα ίδια αφού είτε νιώθουν ότι είναι υπεράνω του νόμου είτε είναι εντελώς ζώα και δε νοιώθουν καθόλου. Αυτό που δεν καταλαβαίνουν πολλοί είναι πως παρανομώντας στο δρόμο μπορεί να τη γλιτώσεις, μπορεί να σε γράψουν, μπορεί να είσαι «κάποιος» και να σβήσεις μια κλήση, αλλά (χτύπα ξύλο) μία φορά να χτυπήσεις άσχημα κεφάλι, μέση, πλάτη, δεν πα να είσαι και ο πλανητάρχης….δεν τη γλιτώνεις. Εύχομαι να βάλουν όλοι μυαλό κάποια μέρα ώστε να σταματήσουν να σακατεύονται τόσοι και τόσοι στους δρόμους καθημερινά.

Προσωπικά, προσπαθώ να είμαι όσο πιο σωστός γίνεται στο δρόμο σκεπτόμενος 4 λόγους. Την υγεία τη δική μου, την υγεία των άλλων και το ότι για να πάρω το αμάξι που έχω, που μπορεί να μην είναι ακριβό, μου άνοιξε ο κ….ς όμως για να το αγοράσω και σέβομαι λοιπόν την περιουσία μου, γιατί πλέον λεφτά για καινούριο δεν υπάρχουν (και δεν έχω άλλο αμάξι, ούτε μηχανή) και ότι προτιμώ να χαλάω τα λεφτά μου για μένα παρά να πληρώνω κλήσεις για το κ...οκρατος. Σταματάω λοιπόν στα stop, δε μπαίνω ανάποδα και ας κάνω παραπάνω δρόμο, δεν παρκάρω σε διαβάσεις και ας ψάχνω για πολύ ώρα να παρκάρω, δεν θα τρέξω στην εθνική ακόμα και όταν δεν υπάρχουν κάμερες ή τροχαία, θα βγάλω φλας ακόμα και όταν νομίζω ότι είμαι μόνος στο δρόμο, στα πορτοκαλί θα σταματήσω όταν μπορώ και το ελέγχω, το αμάξι περνάει τα σέρβις του κανονικά και ότι πρόβλημα έχει το φτιάχνω και ας κοστίσει κάτι παραπάνω, δε θα πάρω το αμάξι όταν βγω έστω για να πιω ένα και μόνο ποτό. Ελάχιστες οι φορές που έχω παρανομήσει και σε αυτές δεν πήγαινα γυρεύοντας (κρυμμένο stop μέσα σε δέντρα, παράνομη προσπέραση στην εθνική γιατί έπεφταν από την καρότσα προπορευόμενου φορτηγού μπάζα κ.α.). Αυτό δε με κάνει λιγότερο επικίνδυνο από όλους, αλλά ήταν καταστάσεις που είχα τον έλεγχο και τις οποιεσδήποτε κυρώσεις θα τις αποδεχόμουνα. Πολλές φορές έχω ακούσει μπενιλίκια από τον «πίσω» γιατί σταμάτησα στο φανάρι αντί να γκαζώσω όταν άναψε πορτοκαλί, αλλά πραγματικά δε με νοιάζει ούτε και έχω αντιδράσει ποτέ. Και δεν πρόκειται να αλλάξω νοοτροπία για κάτι τέτοιους. Όταν οδηγώ έχω το μυαλό μου εκεί, δε μιλάω στο κινητό (όταν θέλω θα σταματήσω στην άκρη του δρόμου), δεν καπνίζω, αλλά είμαι συγκεντρωμένος και γι'αυτό δεν αργώ να ξεκινήσω όταν είμαι πρώτος σε φανάρι, όχι σαν κάτι ζώα που νομίζουν ότι ο δρόμος τους ανήκει και μπορούν να κάνουν ότι θέλουν, όποτε θέλουν.

Οδική παιδεία δεν έχουν πολλοί σε αυτή τη χώρα. Αντί να σκεφτόμαστε με γνώμονα την ασφάλεια και την υγεία όλων, αυτό που μας νοιάζει είναι πώς να παρανομήσουμε για να βολευτούμε χωρίς να μας τσακώσουν. Καλά να πάθουμε λοιπόν σε όσα μας τυχαίνουν. Μας αξίζουν.

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ
Αναρτήθηκε από tro(ma)ktikos στις 1:31 π.μ.
tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/blog-post_5685.html#more


enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΔΗΓΟΙ

Δημοσίευση από enias »

Οδική παιδεία δεν έχουν πολλοί σε αυτή τη χώρα.
Δυστυχώς δεν έχουν παιδεία γενικώς οι έλληνες και μεγαλώνουν τα παιδιά τους με λάθος αξίες. Μόνο όσοι έχουν μείνει λίγο στις ανεπτυγμένες χώρες του εξωτερικού το αντιλαμβάνονται και εφόσον φυσικά συναστραφούν με ξένους. Σε κάποια στιγμή βλέπεις οτι κάποια πράγματα που στη χώρα μας θεωρούνται ζητούμενα, εκεί τα έχουν για δεδομένα.
Αινείας
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΔΗΓΟΙ

Δημοσίευση από Tassos »

Σήμερα στην πισίνα άκουσα κάτι ενδιαφέρον: στο κολυμβητήριο κολυμπάμε όπως οδηγούμε: κάποιοι πάνε "μαλλιοκούβαρα" χωρίς να ενδιαφέρονται αν βρέχονται οι άλλοι χρήστες ή αν τους χτυπάνε και με ένα συχνά άθλιο στυλ. Κάποιες κυρίες κολυμπάνε και σταματάνε ξαφνικά γιατί θυμήθηκαν κάτι ή είδαν τις φίλες τους.

Τι να πω;

Τάσος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”