ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από enias »

athanatos έγραψε:Άσε που σε παίρνουν τηλέφωνο, ακόμα και για την κάρτα καυσαερίων, να σου υπενθυμίσουν ότι σε μία εβδομάδα πρέπει να πας. :applause
Εμένα μου έστειλαν sms! Μέσα έγραφαν και μέχρι πότε πρέπει να το περάσω. Το είχα υπ' όψιν μου αλλα δεν θυμόμουν μέχρι πότε ακριβώς έπρεπε να το περάσω. Φανατικός του ιδιωτικού και εγω μετά την πρώτη εμπειρία.
MacPap έγραψε:Μονο που το καραβάκι στοιχίζει 2- 3 φορές λιγότερο από την διέλευση στη γέφυρα.
Ναι. Το μίσο κάνει, αλλα περνάει και ο απρόσεκτος μούτσος του καραβιού ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα, δίνει μια στον καθρέφτη σου, κοπάναει και μία το αυτοκίνητο με το μάτσο απο τα κλειδιά που έχει περασμένα στη ζώνη του, ξεχαρβαλώνεται και το ταμπλώ και τρίζει απο την τραμπάλα που κάνει πάνω στη ράμπα για 2 φορές, μια που μπαίνεις και μια που βγαίνεις. Γέφυρα και πάλι γέφυρα, κι ας κάνει και το διπλάσιο.


Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

athanatos έγραψε:Άσε που σε παίρνουν τηλέφωνο..
Εμένα η autovision στην Πάτρα δεν με ειδοποίησε. Στον επόμενο έλεγχο στο Βόλο τους έκανε εντύπωση.

Πάντως είχα κάτι ελλείψεις στα φρένα (το ένιωθα να φρενάρει μονόπατα) και πήγα συνεργείο την μέρα του ελέγχου, λίγες ώρες πριν.
Επειδή όμως ο μάστορας "είχε ένα γνωστό" πήγα πρώτα στο ΚΤΕΟ, πέρασα, και μετά επέστρεψα στον μάστορα να ρυθμίσω τα φρένα "για να μην τρέχω".

Τώρα αυτό δεν ξέρω αν θεωρείτε θετικό ή αρνητικό.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Johny έγραψε:Ψηφίζω ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΤΕΟ με 1.000 :applause
athanatos έγραψε:Άσε που σε παίρνουν τηλέφωνο, ακόμα και για την κάρτα καυσαερίων, να σου υπενθυμίσουν ότι σε μία εβδομάδα πρέπει να πας. :applause

Από το ιδιωτικό ΚΤΕΟ στις Μικροθήβες, με πήραν για την κάρτα καυσαερίων, αλλά και για το ΚΤΕΟ που έπρεπε να πάω πέρυσι. Μπράβο τους.
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από leftergr »

Αν στο δημόσιο ΚΤΕΟ δεν είχε το νταβαντούρι του πήγαινε-ελα , αν μπορούσες να κλείσεις ένα ραντεβού , και δεν χρειαζόταν να περιμένεις στην ουρά , τότε δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να ξαναπάω . Από το θέμα ελέγχου στο αυτοκίνητο όλες τις φορές που πήγα , δεν είχα κανένα πρόβλημα , είχα μείνει ευχαριστημένος , και είχα μια σιγουριά μετά που έφευγα .

Στα ιδιωτικά αν και έχει τα καλά της σωστής εξυπηρέτησης , δεν ξέρω , όταν φεύγω έχω ένα μικρό άγχος σχετικά με τους ελέγχους που έχουν κάνει στο αυτοκίνητο και στο κατά πόσο ο υπάλληλος έχει προσέξει σωστά αυτά που έπρεπε να προσέξει .

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από MacPap »

Χωρίς να θέλω να μειώσω ή να επικροτήσω κανένα από τα δύο γιατί έχεις αυτή την αίσθηση στο ιδιωτικό και αλλη στο δημόσιο?

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Χωρίς να θέλω να μειώσω ή να επικροτήσω κανένα από τα δύο γιατί έχεις αυτή την αίσθηση στο ιδιωτικό και αλλη στο δημόσιο?
Φαντάζομαι οτι εννοεί οτι εφόσον πληρώνεις, δεν θα ήθελαν να σου πουν άσχημα νέα, ώστε να τους ξαναπροτιμήσεις. Άλλωστε οι περισσότεροι που πάνε στα ΚΤΕΟ, πάνε γιατί είναι υποχρεωμένοι απο το Νόμο, όχι γιατί θα ήθελαν να εξετάσουν τα οχήματα τους να δουν αν έχει κάτι.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από Johnny »

enias έγραψε:
MacPap έγραψε:Χωρίς να θέλω να μειώσω ή να επικροτήσω κανένα από τα δύο γιατί έχεις αυτή την αίσθηση στο ιδιωτικό και αλλη στο δημόσιο?
Φαντάζομαι οτι εννοεί οτι εφόσον πληρώνεις, δεν θα ήθελαν να σου πουν άσχημα νέα, ώστε να τους ξαναπροτιμήσεις.
Αγαπητέ enias μηπως μπορείς να φανταστείς οτι, εαν συμβεί κάτι σε εναν ελεγχόμενο απο ΚΤΕΟ και κατι δεν πάει καλα μετα την επισκεψη του, εαν εχει περάσει σε ιδιωτικό το τι κυρώσεις μπορεί να εχει ο ιδιώτης, απο τον ιδιοκτήτη εως και τον υπογράφοντα μηχανολόγο υπάλληλο και εαν περάσει σε δημόσιο, τι κυρώσεις μπορει να εχει ο δημόσιος υπάλληλος διευθύνων εως και ο δημόσιος υπάλληλος στον ελεγχο (εαν ειναι μηχανολόγος);
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από leftergr »

Προσωπικά όταν περνάω το αυτοκίνητο από ΚΤΕΟ , το θεωρώ σαν μια καλή ευκαιρία για check-up και όχι σαν μια απλή υποχρέωση από το νόμο να περάσω και να ξεγελάσω κρύβοντας τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει το αυτοκίνητο . Για αυτό πριν περάσει κάθε φορά το όποιο αυτοκίνητο διαθέτω , περνάω από το συνεργείο για να φτιαχτούν τα όποια προβλήματα . Και επιβάλω να φτιαχτούν , όχι απλώς να κρυφτούν για να περάσει το αυτοκίνητο ''λάδι'' από τον έλεγχο .

Τώρα γιατί φεύγω με ένα μικρό άγχος από το ιδιωτικό δεν ξέρω αλήθεια . Ίσως επειδή γενικότερα δεν είμαι άνθρωπος που θεωρεί ότι το δημόσιο τα κάνει όλα χάλια . Κάποιοι κάνουν και σωστή δουλεία εκεί μέσα . Και μιας μέχρι στιγμής μετά από πέρασμα από δημόσιο ΚΤΕΟ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με το αυτοκίνητο , το θεωρώ αξιόπιστο . Όχι ότι έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα βέβαια μετά και από πέρασμα από ιδιωτικό .

Τους ελέγχους λοιπόν του δημόσιου τους θεωρώ αξιόπιστους , αλλά την όλη γραφειοκρατική διαδικασία και αναμονή που συνεπάγονται αυτοί οι έλεγχοι τους θεωρώ για τα πανηγύρια .

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από enias »

Johnny έγραψε:Αγαπητέ enias μηπως μπορείς να φανταστείς οτι, εαν συμβεί κάτι σε εναν ελεγχόμενο απο ΚΤΕΟ και κατι δεν πάει καλα μετα την επισκεψη του, εαν εχει περάσει σε ιδιωτικό το τι κυρώσεις μπορεί να εχει ο ιδιώτης, απο τον ιδιοκτήτη εως και τον υπογράφοντα μηχανολόγο υπάλληλο και εαν περάσει σε δημόσιο, τι κυρώσεις μπορει να εχει ο δημόσιος υπάλληλος διευθύνων εως και ο δημόσιος υπάλληλος στον ελεγχο (εαν ειναι μηχανολόγος);
Δεν πιστεύω οτι θα συμβεί κατι σπουδαίο. Δεν ξέρω βέβαια παρόμοια περίπτωση απο αυτό που λες, οπότε μπορώ μόνο να φανταστώ οτι σε οποιαδήποτε περίπτωση, ο άνθρωπος/εταιρία που διεξήγαγε τον έλεγχο θα μπορούσε να ισχυριστεί οτι το αμάξι έπαθε αυτό που έπαθε μετά την ημερομηνία του ελέγχου, οπότε... τι ευθύνες θα μπορούσαν να προκύψουν, και εαν προκύπτουν όντως όπως λες, τότε θα πρέπει να υπάρχει και ενα χρονικό διάστημα γι' αυτό. 2 χρόνια εως τον επανέλεγχο είναι πολλά και αναλόγως τη χρήση (ή κακομεταχείριση) του αυτοκινήτου υποθέτω οτι μπορούν να βγουν πολλές ζημιές.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”