ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ποιὰ εἶναι ἡ ἄποψή σας; Τὶ ἐμπειρίες ἔχετε;

Τὶ εἶναι προτιμότερο; Δημόσιο ἢ ἰδιωτικό;


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από enias »

Ιδιωτικό! Σε κάνει να νιώθεις άνθρωπος. Στο δημόσιο η συμπεριφορά και η αποτελεσματικότητα, είναι όπως σε ολες τις άλλες υπηρεσίες του δημοσίου.
Πιστεύω οτι ήμουν λακωνικός και σαφής! :)

Και να αναφερθώ και σε μια εμπειρία, ο υπάλληλος που έκανε τον έλεγχο με ενημέρωσε οτι το δεξί πίσω αμορτισέρ έχει "χάσει" λίγο. Οχι τοσο πολύ ώστε να κόψει το αυτοκίνητο απο τον έλεγχο, αλλα μου είπε να το έχω υπ όψιν έως τον επόμενο έλεγχο. :applause
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Πριν 2 χρόνια θα συμφωνούσα μαζί σου. Πιο πολύ γιατί μου αρέσει το ΚΤΕΟ. Δε φοβάμαι να κοπώ. Είναι μια καλή ευκαιρία για ένα φθηνό έλεγχο του οχήματος. Τζογόμετρο φρενόμετρο αμορτισερόμετρο είναι διαδικασίες που δεν πληρώνεις έξω για να τις κάνεις..

Πλέον βλέπω όμως οτι και στα ιδιωτικά έχει χαλαρώσει πολύ τι θέμα. Σε περνάν με ελλείψεις. πυροσβεστήρες τρίγωνα φαρμακεία, δεν κοιτάνε καν. και αν δουν οτι δεν έχεις, σου λεν απλά να αγοράσεις και είμαστε οκ (χωρις επανέλεγχο)
Ακόμα πχ και ένα ασήμαντο πράγμα όπως ένα καμμένο λαμπάκι στοπ. που κανένας τροχαίος στην Ελλάδα δε θα σου κόψει κλήση για αυτό. Αν δεν στο διορθώσουν ούτε καν στο ΚΤΕO, κλάφτα χαράλαμπε!

Και φυσικά κανείς δεν παραπονιέτε, γιατι όλο αυτό είναι υπερ του πελάτη..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltiMo_ την 29 Οκτ 2010, 12:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από thanos »

ετσι ακριβώς είναι οπως τα γράφει ο από πάνω!!!

χαλαρά στα ιδιωτικά ΚΤΕΟ επικίνδυνα υπέρ του πελάτη.
Καλός φίλος πήγε μετά απο 5 χρόνια, και τα λάστιχά του ήταν τα μαμίσια. Τα χιλιόμετρα που είχε κάνει ήταν άνω των 55.000. Δεν του είπε το παραμικρό περί αλλαγής. Και οταν τον ρώτησε αν χρειάζονται αλλαγη τα λάστιχα, του είπε, οχι είναι μια χαρά! :astrakia
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Ιδιωτικό και πάλι ιδιωτικό. Κλείνεις το ραντεβού σου όποτε θες, πίνεις τον καφέ σου, και είσαι έτοιμος.
:applause
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από enias »

Ομολογώ οτι αυτή η γυφτιά με τις φωνές (παταααα φρενοοοοοο) την αγένεια και το χάος του δημόσιο Κ.Τ.Ε.Ο., ήταν πολύ ενοχλητική. Κάτι σαν το καραβάκι στο Ριο-Αντίρριο πριν την γέφυρα για όσους θυμούνται.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από MacPap »

Μονο που το καραβάκι στοιχίζει 2- 3 φορές λιγότερο από την διέλευση στη γέφυρα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από Johnny »

Απο το 1990 εχω περάσει ουτε και θυμάμαι πόσες φορές ΚΤΕΟ.
Θυμάμαι ομως το τι ταλαιπωρία εχω τραβήξει απο τις 05.00πμ ουρα εξω απο το δημόσιο ΚΤΕΟ στον Χολαργό οταν ακόμη κοιμόταν και ο τελευταίος υπάλληλος και οταν ανοιγε την πόρτα το πρωί ετρωγες αλλες 4 ωρες τουλάχιστον, κάνοντας πρωινή γυμναστική τρέχοντας σαν τον παλαβό απο ταμείο σε παράβολα και απο τον Αννα στον Καιαφα. Οταν ερχόταν η ωρα εσκαγες και το χαρτζιλίκι του κάθε βλάχου που σε αναλάμβανε μήπως και τέλειωνες καμμία φορά.
Την δεκαετία του 90 που δεν ειχαμε και τα super και καινούργια αυτοκίνητα υποκείπταμε και στο χαρτζιλίκι.
Το αιμα μου πίσω το πήρα οταν αγόρασα το πρώτο μου καινούργιο οχημα.
Οταν ηρθε το πρώτο ιδιωτικό ΚΤΕΟ ησύχασα ρε παιδιά, ουτε μεροκάματο ξαναεχασα ουτε κοπάνα κατα την διαρκεια της εργασίας εκανα.
Κλείνεις ραντεβού σαν ανθρωπος απόγευμα - Σάββατο οποτε γουστάρεις, παρακολουθείς την διαδικασία, πίνεις τον καφέ σου, κουβεντιάζεις στο τέλος με τον μηχανολόγο για τυχόν πρόβλημα και φεύγεις χωρίς καν να σκευτείς οτι εδωσα χαρτζηλίκι η οτι το οχημα μου εαν δεν ειναι ικανό, δεν περνάει ουτε απο την πύλη.
Απο ιδιωτικά ΚΤΕΟ εχω περάσει απο ολα στην Μεταμόρφωση και Αχαρνές. Ολα με αντιμετώπισαν σαν ανθρωπο και τέλειωσα μέσα σε 20' εως 30'.
Ψηφίζω ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΤΕΟ με 1.000 :applause
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὁ ἕλληνας χρειάζεται τὸν βούρδουλα τοῦ ἰδιώτη-ἀφεντικοῦ. Δημόσιο for ever.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: ΚΤΕΟ: δημόσιο ή ιδιωτικό;

Δημοσίευση από athanatos »

Johnny έγραψε:....και τέλειωσα μέσα σε 20' εως 30'.
Ψηφίζω ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΤΕΟ με 1.000 :applause
Άσε που σε παίρνουν τηλέφωνο, ακόμα και για την κάρτα καυσαερίων, να σου υπενθυμίσουν ότι σε μία εβδομάδα πρέπει να πας. :applause
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”