Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από athanatos »

Tα φώτα τoυ oχήματoς πoυ χρησιμoπoιoύνται για να πρoειδoπoιoύν τoυς λoιπoύς χρήστες της oδoύ ότι o oδηγός πρόκειται να αλλάξει κατεύθυνση πρoς τα δεξιά ή πρoς τα αριστερά.

Φλας. Αλήθεια, γιατί δεν τα χρησιμοποιούν οι περισσότεροι οδηγοί; :?: Φοβούνται μήπως καούν τα λαμπάκια; :P Μήπως ότι θα χαλάσει το χειριστήριο; :lol: Ή μήπως δεν τους ενδιαφέρει για τους άλλους χρήστες του δρόμου; :evil:


Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από xrisa »

athanatos έγραψε:Tα φώτα τoυ oχήματoς πoυ χρησιμoπoιoύνται για να πρoειδoπoιoύν τoυς λoιπoύς χρήστες της oδoύ ότι o oδηγός πρόκειται να αλλάξει κατεύθυνση πρoς τα δεξιά ή πρoς τα αριστερά.

Φλας. Αλήθεια, γιατί δεν τα χρησιμοποιούν οι περισσότεροι οδηγοί; :?: Φοβούνται μήπως καούν τα λαμπάκια; :P Μήπως ότι θα χαλάσει το χειριστήριο; :lol: Ή μήπως δεν τους ενδιαφέρει για τους άλλους χρήστες του δρόμου; :evil:
Ψηφίζω την επιλογή γ) Ή μήπως δεν τους ενδιαφέρει για τους άλλους χρήστες του δρόμου; :evil:
Εγώ δεν θα έβαζα το διαζευκτικό ή απλά δεν τους ενδιαφέρει, στην καλύτερη περίπτωση θα βγάλουν flash αφού αλλάξουν κατεύθυνση
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από enias »

Γιατί όταν το ανάβεις για να αλλάξεις κατεύθυνση ή λωρίδα, ο Έλληνας οδηγός, για να μην τον καθυστερήσεις και γνωρίζοντας ότι το φλας δεν τον υποχρεώνει, και ότι σε περίπτωση σύγκρουσης η ασφαλιστική του δίνει δίκιο, στο 99,9% των περιπτώσεων αν και κινείται με σταθερή ταχύτητα, με το που βλέπει να ανάβεις το φλας, επιταχύνει για να περάσει προτού κάνεις τον ελιγμό σου.

Τα αποτελέσματα είναι:
-να γίνεται πιο επικίνδυνος ο ελιγμός, αν τελικά αποφασίσεις να ρισκάρεις να τον κάνεις
-να μην καταφέρεις να κάνεις τον ελιγμό και να χάσεις το δρόμο σου, αν αποφασίσεις να μην το ρισκάρεις

-να μαθαίνεις το εαυτό σου να προσέχει το μπροστά αμάξι, πάντα και πάντα, ακόμα και χωρίς τη χρήση των φλας (αυτό είναι το θετικό της υπόθεσης)
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από erling »

Και αν υπάρχει κάποιος που σε αφήνει να αλλάξεις λωρίδα, έχει και τον άλλο από πίσω που αναβοσβήνει φώτα και πατάει κόρνα για να μην σε αφήσει!!!
Άσε που έχω πάθει και το παρακάτω.
Έχω μπροστά δεξιά έναν που βγάζει φλας γιατί έχει εμπόδιο, κάποιον που πάρκαρε για να πάρει καφέ!!!!!, και κόβω για να τον αφήσω να βγει.
Ανάβω φώτα, στιγμιαία, νομίζει πως δεν τον αφήνω.
Δεν ανάβω φώτα, δεν κάνει κίνηση να βγει και πλησιάζει το παρκαρισμένο απειλητικά.
Πραγματικά μερικές φορές σκέφτομαι τι να κάνω? να βγάζω το χέρι έξω και να τους λέω να αλλάξουν λωρίδα????
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:Πραγματικά μερικές φορές σκέφτομαι τι να κάνω? να βγάζω το χέρι έξω και να τους λέω να αλλάξουν λωρίδα????
Εγώ θα σου πρότεινα γενικώς, σε τέτοιες περιπτώσεις, μην χρησιμοποιείς φώτα ούτε κόρνες. Μπερδεύει χειρότερα τα πράγματα. Απλά κόψε ταχύτητα σιγά σιγά έως ότου να σταματήσεις εντελώς αν χρειαστεί. Θα το καταλάβει ο άλλος, γιατί στην ουσία κοιτάει αν θα σταματήσεις. Οποιοδήποτε άλλο σήμα θα τον μπερδέψει.

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ομως, μην αλλάξεις απόφαση. Αν αποφάσισες να τον αφήσεις, σταμάτα έστω και εντελώς, αν αποφάσισες να μην σταματήσεις, μην σταματάς αλλά πάτα παρατεταμένα την κόρνα. Γενικώς, πιστεύω το καλύτερο είναι να δείχνεις αποφασιστικότητα σε ότι και αν κάνεις.

Επί του θέματος τώρα, αυτο με τα φλάς υπόκεινται στο νόμο δράσης-αντίδρασης. Όταν ένας οδηγός δεν σέβεται τον άλλον, τότε λογικό είναι να προκαλέσει και την έλλειψη σεβασμού του άλλου. Γι' αυτό κατα τη γνώμη μου υπάρχει αυτό το θέμα με όσους δεν ανάβουν τα φλας. Φταίει κάποιος άλλος που σε κάποια παρόμοια περίσταση δεν σεβάστηκε την προειδοποίηση του πρώτου για να αλλάξει κατεύθυνση.

Αυτό το παράδειγμα αποδεικνύει ότι στην οδήγηση δεν αρκούν μόνο οι κανόνες, θέλει και ύπαρξη αλληλοσεβασμού.
Αινείας
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

athanatos έγραψε:Tα φώτα τoυ oχήματoς πoυ χρησιμoπoιoύνται για να πρoειδoπoιoύν τoυς λoιπoύς χρήστες της oδoύ ότι o oδηγός πρόκειται να αλλάξει κατεύθυνση πρoς τα δεξιά ή πρoς τα αριστερά.

Φλας. Αλήθεια, γιατί δεν τα χρησιμοποιούν οι περισσότεροι οδηγοί; :?: Φοβούνται μήπως καούν τα λαμπάκια; :P Μήπως ότι θα χαλάσει το χειριστήριο; :lol: Ή μήπως δεν τους ενδιαφέρει για τους άλλους χρήστες του δρόμου; :evil:

Κι εγώ την τρίτη κατηγορία ψηφίζω :evil: Είναι πάμπολλα τα παραδείγματα αυτών που δεν τα χρησιμοποιούν τα φλας, που απορώ αν πλέον διδάσκεται αυτό στις σχολές οδηγών... :twisted:
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από sissy »

Γιατί συχνότατα τα δίκυκλα, παρόλο που βλέπουν από το φλας μου πως σκοπεύω να στρίψω, γκαζώνουν και με προσπερνάνε από τη μεριά που έχω βγάλει το φλας?
Γιατί αφού έχω βγάλει φλας πρέπει να προσέξω πάλι εγώ να μην τους ξαπλώσω?
Τόσο δύσκολο είναι να περιμένουν δευτερόλεπτα μέχρι να στρίψω ή έστω να με περάσουν από την άλλη πλευρά????? :evil:
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από enias »

Καλά να πάθεις! :mrgreen: Αυτά παθαίνει όποιος ακολουθεί πιστά τον Κ.Ο.Κ. στην Ελλάδα. :lol:

greek κανόνας: Πρώτα μπαίνουμε και μετά ανάβουμε το φλάς, για τα μάτια του κόσμου. Αφου δεν σε έχει πάρει χαμπάρι και δεν γκαζώνει, δεν κινδυνεύεις και να τον βάλεις απο κάτω. Κοινώς, "τον πιάνεις" στο ύπνο που λένε 8-) :lol:
Αινείας
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από leftergr »

Εγώ να βάλω μια 4η επιλογή ; Μάλλον θεωρούν ότι αφού αυτό το φωτάκι αναβοσβήνει και δεν ανάβει συνέχεια , τότε θα έχει χαλάσει . Οπότε αφού είναι χαλασμένο , γιατί να το χρησιμοποιούν ; :D

Να βάλω όμως και μια άλλη σοβαρή παράμετρο ; Εγώ πάντα μα πάντα χρησιμοποιώ τα φλάς . Είτε όταν θέλω να στρίψω σε δρόμο κάθετο , είτε όταν αλλάζω λωρίδα , είτε όταν προσπερνάω ( και όταν βγαίνω αλλά και όταν ξαναμπαίνω πίσω στην δική μου λωρίδα ) .
Ορισμένες φορές όμως έχω πιάσει τον εαυτό μου , να ανάβω το φλάς για να στρίψω πολύ πιο νωρίς από όταν θα φτάσω σε κάποια διασταύρωση πχ . Και έχω σκεφτεί μήπως αυτός από πίσω θεωρήσει ότι εγώ δεν στρίβω στην διασταύρωση , αλλά θέλω να παρκάρω πριν φτάσω εκεί .
Η το άλλο που βλέπω συχνά : Κάποιος που προσπαθεί να βρεί θέση να παρκάρει και επί μισή ώρα έχει αναμένο το φλάς πηγαίνοντας αργά αργά μέχρι να βρεί κάπου να χωθεί . Λανθασμένη χρήση των φλάς πιστεύω αυτή .

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από MacPap »

Κάπου είχα διαβάσει πως μια καλή συνήθεια είναι να ανάβεις το φλας τόσα μέτρα πριν τον ελιγμό που θες να κάνεις όσα είναι και τα χιλιόμετρα που τρέχεις. Δηλαδή πας με 50 km/h πενήντα μέτρα πριν το ανάβεις. Κάπως έτσι το χρησιμοποιώ και εγώ και νομίζω πως είναι επαρκές.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”