Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από sissy »

Προσωπικά δεν μπορώ να υπολογίσω πόσα μέτρα θέλω για να στρίψω ώστε να το ανάψω σύμφωνα με την ταχύτητά μου. Το ανάβω σύμφωνα με το που θα ήθελα να το ανάψει ο μπροστινός μου ώστε να με διευκολύνει ή ανάλογα με το πόσο κοντά είναι ο πίσω μου. Μπορεί να είναι και λάθος συνήθεια αυτή, αλλά προς το παρόν δεν έχω ακούσει καμία γκρίνια (κορνάρισμα). :D


"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από enias »

sissy έγραψε:Προσωπικά δεν μπορώ να υπολογίσω πόσα μέτρα θέλω για να στρίψω ώστε να το ανάψω σύμφωνα με την ταχύτητά μου.
Τελικά είναι αλήθεια μάλλον αυτο που λένε οι επιστήμονες... ο γυναικείος εγκέφαλος μπορεί να κάνει πολλά πράγματα ταυτόχρονα αλλά δεν τα πάει καλά με την 3η διάσταση. Είναι λένε, γιατί την εποχή των σπηλαίων η γυναίκες ασχολούνταν με τις δουλειές του σπιτιού (της σπηλιάς για την ακρίβεια :mrgreen: ), μαγείρεμα, παιδιά κτλ ενω οι άντρες κυνηγούσαν όλη μερα στα δάση. :P

sissy, μην δίνεις και τόση σημασία, δεν είναι τόσο σημαντικό πόσο νωρίς θα ανάψεις το φλάς. Η ουσία είναι να μην ξαφνιάζεις τους άλλους.
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από erling »

Σίγουρα είναι σχετικό το πότε θα ανάψεις το φλας με την ταχύτητα κίνησης.
Σε άλλη απόσταση θα το ανάψεις όταν βγαίνεις από ένα δρόμο μεγάλης ταχύτητας και σε άλλη όταν κινείσαι στα στενά της πόλης.
Προσωπικά μάλλον κάνω αυτό που λέει η sissy. Δηλαδή το ανάβω τότε που θα ήθελα να το ανάψει ο μπροστά μου.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Υπάρχει και μιά άλλη κατηγορία. Αυτοί που δεν έχουν πάρει είδηση ότι το λαμπάκι του φλας έχει καεί και περιμένουν να περάσουν ΚΤΕΟ (αν ποτέ και όταν) για να αλλάξουν ότι άλλο λαμπάκι δεν ανάβει. και είναι το ίδιο επικίνδυνοι με τους άλλους που το ξεχνάνε. (Χώρια ότι ακούνε διάφορα τσάμπα). :mrgreen:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DELPIERO1981 την 22 Μαρ 2011, 11:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από erling »

Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος δεν έχει αντιληφθεί ότι έχει καεί το λαμπάκι.
Αφού αλλάζει η συχνότητα του. Από τικ...τακ...τικ...τακ κάνει τικ.τακ.τικ.τακ.
Μα τόσο στον κόσμο τους είναι?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Λαμπάκι εννοώ το ίδιο το φλας (κίτρινο) Πως να το δει;
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από erling »

Αλλάζει ο θόρυβος που κάνει το φλας. Το τικ-τακ
Ή μάλλον η συχνότητα του θορύβου.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από sissy »

Στο δικό μου αυτοκίνητο έχει χαλάσει ο ήχος και δεν κάνει ούτε τακ ούτε τουκ, ο μόνος τρόπος για να το δω αν έχει καεί είναι σε καμιά βιτρίνα ή στο μπροστινό μου αυτοκίνητο... :roll:
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από MacPap »

Αλλάζει και συχνότητα με την οποία αναβοσβήνει ο δείκτης μέσα στο ταμπλό (tableau) άσχετα με την ηχητική προειδοποίηση. ΑΝ βέβαια όλα αυτά λειτουργούν...

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φώτα δείκτη κατεύθυνσης (φλας)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:ο δείκτης μέσα στο ταμπλό (tableau) άσχετα με την ηχητική προειδοποίηση.
Θα προτιμούσα να πεις: tableau (ταμπλό)
sissy έγραψε:Στο δικό μου αυτοκίνητο έχει χαλάσει ο ήχος
Ο ήχος δεν είναι κάτι που έχει κάνει ο κατασκευαστής με σκοπό να ακούς εσύ τον ήχο. Είναι το ρελεδάκι (αυτόματος ας πούμε διακόπτης) που ανοιγοκλείνει, αναβοσβήνοντας αντίστοιχα την λάμπα.
Αν το ρελεδάκι είναι στο ταμπλό, θα το ακούς απο εκεί. Αν είναι στην ασφαλειοθήκη, κοντά στα πόδια σου, τότε θα το ακούς απο εκεί.

Αν καεί μια λάμπα, τότε αλλάζει η κατανάλωση του κυκλώματος. μειώνεται η αντίσταση, αυξάνεται το ρεύμα, γιαυτό και αλλάζει η συχνότητα του ήχου. Ανοιγοκλείνει πιο γρήγορα το ρελέ, άρα και το φλας, άρα και το λαμπάκι στο dashboard (instrument panel ή γαλλιστί tableau).

Θέλω να καταλήξω στο οτι και ο ήχος, και η αλλαγή στη συχνότητα του ήχου, είναι παρενέργειες. Χρήσιμες μεν, αλλα δεν τις έχει κάνει ο κατασκευαστής για να μας προειδοποιήσει.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”