Ερώτηση Κρίσεως..

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από UltiMo_ »

UltiMo_ έγραψε:Δεύτερη ερώτηση κρίσεως.

Εικόνα
Γιατί βάλανε κόκκινο και οχι παλλόμενο πορτοκαλί?

Ορίστε το πρόβλημα που δημιουργεί..

Κολλημένος εγώ πίσω τους, δεν χωράω να περάσω να πάω ευθεία, και μένω εκεί για ΠΟΛΥ ώρα γιατι τα φανάρια αυτά είναι κόκκινα 4 λεπτά και πράσινα για 30 δευτερόλεπτα...

Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Στην τρίτη μάλιστα φωτό, ο κακομοίρης πήγε τέρμα μπροστά, πέρασε το φανάρι, πέρασε τις διαβάσεις, για να μου ανοίξει χώρο να περάσω. απο ντροπή? απο τύψεις? δεν ξέρω. μα δεν έφταιγε αυτός! Αλλα πάλι δεν χωρούσα να περάσω γιατι κάποιο ζώο πάρκαρε πάνω στο φανάρι..
Λοιπον, πείτε μου.. γιατί βάλανε κόκκινο και οχι παλλόμενο πορτοκαλί?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από erling »

Στην πρώτη φώτο σου απήντησα. Αν ο απέναντι έκανε μπροστά θα τον περίμενα.
Στην δεύτερη το πρόβλημα δεν είναι το κόκκινο ή παλλόμενο κίτρινο αλλά ότι δεν ελέγχει κανένας τα ζώα που παρκάρουν όπου γουστάρουν.
Αν είχε παλλόμενο και από απέναντι είχε κίνηση και πάλι δεν θα περίμενες?

υ.γ. Προφανώς η κυκλοφοριακή μελέτη έγινε στο ΥΠΕΧΩΔΕ (ΥΠΕΚΑ πλέον) από το γραφείο τους.......

υ.γ. Είδες που έχετε και στον Βόλο ρόμβο!!!! Επίσης το σήμα δεξιά, μπλε ευθεία (Ρ-49 υποχρεωτική πορεία εμπρός) και δεξιά για Ξενία τι σημαίνει??? Υποχρεωτικά εμπρός εκτός αν θέλεις να πας στο Ξενία?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από UltiMo_ »

erling έγραψε:Στην δεύτερη το πρόβλημα δεν είναι το κόκκινο ή παλλόμενο κίτρινο αλλά ότι δεν ελέγχει κανένας τα ζώα που παρκάρουν όπου γουστάρουν.
Στην τρίτη έχεις δίκιο. ενοχλεί το παρκαρισμένο. Στις άλλες 2 φωτό όμως? απλά είναι πολύ στενός ο δρόμος. Γιατι να μην έχει πορτοκαλί?
erling έγραψε:Αν είχε παλλόμενο και από απέναντι είχε κίνηση και πάλι δεν θα περίμενες?
Αν έχει κίνηση ναι θα περιμένω. ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ, ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!! σταματάω φρεσκοξυρισμένος και ξαναφεύγω αξύριστος. νιώθω δευτερόλεπτο-δευτερόλεπτο, να χάνεται ανούσιος χρόνος για όλους μας απ τη ζωή μας. περιμένουμε όλοι χωρίς λόγο. για δεξιά πορτοκαλί (κανένα νόημα) και για αριστερά κόκκινο! ΓΙΑΤΙ!!!!!!! δεν έρχετε κανένας απο απέναντι, δεν έρχετε κανένας απο τον κάθετο, και δεν κινούμαστε και εμείς! Δεν έπρεπε καν να μπει φανάρι εκει πέρα!


Το ξενία δεν ξέρω που κολλάει, πάντως εκεί επιτρέπεται να στρίψεις. Ίσως να είναι υποχρεωτικό για φορτηγά (φαίνεται και το απαγορευτικό στον κάθετο). Κάτι γράφει απο κάτω για ωράρια κτλ αλλα ποιος δίνει σημασία. φορτηγό έτσι κι αλλιώς δεν στρίβει εκει μέσα, αφού παρκάρουν πάντα πανω στις γωνίες.

Για το ρόμβο έχεις δίκιο!! Θα έπρεπε να το έχω παρατηρήσει, έχω φάει τα νιάτα μου περιμένοντας σ'αυτο το φανάρι ενώ έχω πράσινο. Θα έπρεπε να ξέρω κάθε λεπτομέρεια της γειτονιάς!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από erling »

UltiMo_ έγραψε: Στην τρίτη έχεις δίκιο. ενοχλεί το παρκαρισμένο. Στις άλλες 2 φωτό όμως? απλά είναι πολύ στενός ο δρόμος. Γιατι να μην έχει πορτοκαλί?
Μήπως γιατί είναι άλλα παρκαρισμένα νωρίτερα και δεν σου επέτρεψαν να πας δεξιότερα?
Στην ευθεία απέναντι νομίζω χωράει λεωφορείο και παρκαρισμένα.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από enias »

Για μένα η βλακεία είναι οτι αυτοί οι δρόμοι είναι διπλής κατευθύνσεως. Προφανώς ο Βόλος κάποτε δεν είχε τόσα αυτοκίνητα. Μήπως ήρθε ο καιρός για μονοδρομήσεις;
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από UltiMo_ »

δρομάρες είναι. μια χαρά. αεροπλάνο χωράει εκεί μέσα. με τα παρκαρισμένα πρέπει να βρεθεί μια λύση που κάνουν τις 4 λωρίδες 2. Ξεκίνησε πριν 7 χρόνια ένα υπόγειο δημοτικό πάρκινγκ, αλλα ακόμα εργοτάξιο είναι. Άλλη λύση είναι ο περιφερειακός. που θα διώξει την τόση κίνηση απο το κέντρο. Αλλα αυτός ξεκίνησε πριν 16 χρόνια.. Ήμουν νιός και γέρασα!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Νέα ερώτηση κρίσεως

Εικόνα

Εγώ είμαι το λεωφορείο και κινούμε στη μεγάλη λεωφόρο. Όταν έχω πράσινο, (στο κάτω φανάρι, στο δικό μου) τα άλλα δύο, στους κάθετους με μένα δρόμους, γίνονται ταυτόχρονα κόκκινα.

Όταν σε μένα ανάβει πορτοκαλί, δεν έχω πάντα την ευχέρεια να σταματήσω. Λόγω βάρους αλλα και ορθίων επιβατών, δεν μπορώ να "σταματήσω με ασφάλεια", άρα νόμιμα περνάω με πορτοκαλί.
Επειδή όμως πάλι λόγω βάρους, επιβατών αλλα και τις λακούβες στο σημείο, δεν μπορώ και δε θέλω να τρέξω, απλά συνεχίζω με σταθερή ταχύτητα,

Πολλές φορές λοιπον, μέχρι να φτάσω στο σημείο Α, έχει ανάψει στους κάθετους δρόμους ταυτόχρονα το πράσινο..
Άρα μένω εγώ εγκλωβισμένος στο σημείο Α. Χωρίς στοπ, χωρίς τρίγωνο, και χωρίς φανάρι, και απο τον κάθετο, λοξό δρόμο να ξεκινάνε αυτοκίνητα με πράσινο. Τι κάνουμε?
Ποιός έχει προτεραιότητα. Και ποιος θα έπρεπε να έχει προτεραιότητα?

Το οτι άργησα να φτάσω στο σημείο Α δεν είναι παράνομο, το οτι δεν έτρεξα στην θέα του πορτοκαλί δεν είναι παράνομο, να σταματήσω στο σημείο Α δεν πρέπει γιατι δεν έχω στοπ/τρίγωνο/φανάρι και το οτι είναι οι άλλοι απο δεξιά δεν ισχύει γιατι εγώ είμαι σε δρόμο προτεραιότητας (αυτοί έχουν και στοπ)

ΚΑΙ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ!!!

Μήπως έπρεπε το πάνω το φανάρι να αργεί λίγο να πρασινίσει σε σχέση με το μεσαίο, εφόσον για να διανύσεις την απόσταση απο το ένα φανάρι στο άλλο θέλεις κάποιον οποιοδήποτε χρόνο t? (περίπου 20 μέτρα)
Η ακόμα καλύτερα..
Μήπως θα έπρεπε να έχουν αυτοί πορτοκαλί αντι για πράσινο? Δηλαδή ελεύθερος να φύγεις μεν, αλλα αν μια στο εκατομμύριο βρεθεί ένας ξεχασμένος ή αργός, δώστου προτεραιότητα να φύγει και συνεχίζεις. Όχι να του κορνάρεις επειδή εσύ εγωιστικά "έχεις πράσινο!!".
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από erling »

Κανονικά θέλει ο χρόνος μεταξύ του πορτοκαλί του δικού σου και του πράσινου στο σημείο Α να είναι ικανός ώστε να προλάβεις να περάσεις.
Αλλά επειδή αυτός ο χρόνος δεν είναι δυνατόν να βρεθεί με ασφάλεια, θεωρητικά αν θυμάμαι καλά είναι με ταχύτητα 50km/h, η σωστή λύση, προς αποφυγή ατυχήματος, είναι να έχεις παλλόμενο πορτοκαλί εσύ. Έτσι όπως είναι τώρα απλά σταματάς εσύ που γνωρίζεις πως έχει ανάψει το πράσινο για τους άλλους, οι οποίοι έχουν προτεραιότητα αφού είναι από δεξιά (το ΣΤΟΠ έχει ισχύ όταν δεν λειτουργούν τα φανάρια).
Αν έρθει κάποιος άλλος που δεν ξέρει ότι άναψε πράσινο στον δεξιά, τότε μπορεί ο από δεξιά να του καρφωθεί από πίσω (μετά συγχωρήσεως).
Αυτό που λες εσύ, παλλόμενο στους άλλους, δεν είναι σωστό διότι ο κυκλοφοριακός φόρτος είναι αυτός που ανάγκασε (ή θα έπρεπε να αναγκάσει) την τοποθέτηση φαναριών και ο σκοπός τους είναι να αποσυμφορηθεί ο δεξιός δρόμος.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από UltiMo_ »

erling έγραψε:Αυτό που λες εσύ, παλλόμενο στους άλλους, δεν είναι σωστό διότι ο κυκλοφοριακός φόρτος είναι αυτός που ανάγκασε (ή θα έπρεπε να αναγκάσει) την τοποθέτηση φαναριών και ο σκοπός τους είναι να αποσυμφορηθεί ο δεξιός δρόμος.
Με το πορτοκαλί δε θα αυξήσει κανένα φόρτο. Σπάνια κολλάει όχημα όπως εγώ. Μόνο λεωφορεία, κανα φορτηγό, η καμμια κυρία.. μεγάλη σε ηλικία που αργεί γενικώς. Σπάνιο φαινόμενο. Δε νομίζω οτι θα δημιουργούσε κάποιο φόρτο.

Εξάλλου, εγώ δεν έχω κανένα φανάρι, γιατι να σταματήσω? Πέρασα πριν 20 μέτρα με πράσινο/πορτοκαλί νομιμότατα, και έχω άδειο δρόμο μπροστά μου και φεύγωωω.
Τι με νοιάζει τι γίνετε λοξώς δεξιά πίσω μου? Πρέπει να κοιτάω πάνω απο τα δέντρα και ανάμεσα στα κλαδιά για να δώ αν κάθε παράδρομος έχει φανάρι?
Και επειδή το "ξέρω"? Τι θα πει οτι ξέρω οτι οι άλλοι έχουν πράσινο? Τι σημαίνει ξέρω?
Τι λέει ο φίλος μακπαπ για αυτό? Δέχεται ο ΚΟΚ τι ξέρω εγώ ή ο καθένας? ή οτι πρέπει μόνο? Πως θα καταφέρει ο ΚΟΚ στο σημείο αυτό να αποτελέσει κώδικα επικοινωνίας?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από erling »

Μα και εγώ λέω ότι είναι λάθος.
Αλλά διαφωνώ μαζί σου ως προς το ότι δεν πρέπει να σταματήσεις ή να βάλλουν στους άλλους παλλόμενο.
Σαφώς και ο ΚΟΚ δεν έχει, και δεν πρέπει να έχει, αναφορά στις γνώσεις των τοπικών συνθηκών.
Αλλιώς δεν θα ήταν ΚΟΚ αλλά κάτι άλλο :)

Το γεγονός πως σπάνια κολλάει κάποιο όχημα σαν εσένα, πριμοδοτεί την άποψη του παλλόμενου σε αυτόν που σπάνια θα βρεθεί στην θέση σου.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”