Ερώτηση Κρίσεως..

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από thanos »

enias έγραψε:Ναι, του δίνεις προτεραιότητα.
Γιατί εφόσον είστε ο ένας απέναντι στον άλλον, πράγμα που σημαίνει ότι είστε σε ίδιας προτεραιότητας δρόμο, λαμβάνουμε υπ' όψιν τις πορείες που θα πάρετε, στις οποίες εφόσον στρίβεις αριστερά και αυτός ευθεία, τον έχεις εσυ από δεξιά και γι' αυτό και προηγείται.
συμφωνώ κ εγω με τα παραπάνω, αλλά ειχα την αίσθηση οτι προηγείται ο απέναντι επειδή απλά παει ευθεία ενώ εσυ στρίβεις.


enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από enias »

dk έγραψε:Μου φαινεται περιεργο οτι δεν εχει ξεχωριστο φαναρι γι' αυτους που στριβουν αριστερα ή τουλαχιστον παλλομενο... δεν γινεται να αναβει το φαναρι πρασινο για τους απεναντι σου κι εσυ να μπορεις να στριψεις αριστερα... ή θα πρεπει να υπαρχει φαναρι ή να απαγορευεται.
Γίνεται και παραγίνεται, και στην Γλυφάδα τέτοιου τύπου χαζοφάναρα δυστυχώς αποτελούν τον κανόνα, και στην Άνω και στην Κάτω Γλυφάδα Η Αργυρούπολη και Ηλιούπολη έλυσαν το πρόβλημα με τις κυκλικές πλατείες, που -κατά τη γνώμη μου- είναι αυτό που ταιριάζει όταν σε ένα σταυροδρόμι καταλήγουν πολλοί δρόμοι που είναι διπλής κατευθύνσεως. Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση, μην βγούμε off-topic.
Αινείας
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από angello »

Εννοείται ότι περιμένεις τον απέναντι να περάσει . Που έχεις βγάλει άδεια οδήγησης ; Τέλος πάντων αν οι άλλοι είναι λάθος εμείς δεν πρέπει νε είμαστε .
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από enias »

angello έγραψε:Εννοείται ότι περιμένεις τον απέναντι να περάσει . Που έχεις βγάλει άδεια οδήγησης ; Τέλος πάντων αν οι άλλοι είναι λάθος εμείς δεν πρέπει νε είμαστε .
Ξέρεις τι γίνεται; Μερικές φορές, στην πράξη βλέπουμε ένα πράγμα να το κάνουν λάθος τόσοι πολλοί, που αρχίζουμε να αναρωτιόμαστε αν η θεωρία που μάθαμε είναι η σωστή, ή μήπως τη μάθαμε εμείς λάθος. :astrakia
Αινείας
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3421
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από Johnny »

Περιμένεις, εχει προταιρεότητα ο εκ δεξιών.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από MacPap »

Υπο την προυπόθεση πως δεν υπάρχει άλλη σημανση απο αυτή που αναφερεις στο σχεδιο και τα γραφόμενα, περιμένεις. Το αλλο οχημα εχει προτεραιότητα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Υπο την προυπόθεση πως δεν υπάρχει άλλη σημανση απο αυτή που αναφερεις στο σχεδιο και τα γραφόμενα
Όπως πχ STOP στον απέναντι δρόμο, οπότε και σε αυτήν την περίπτωση ο ultimo θα ήταν σε δρόμο προτεραιότητας σε σχέση με εκείνον του άλλου, και θα περνούσε πρώτος.
Αινείας
dk
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 17:24
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από dk »

MacPap έγραψε:Υπο την προυπόθεση πως δεν υπάρχει άλλη σημανση απο αυτή που αναφερεις στο σχεδιο και τα γραφόμενα, περιμένεις. Το αλλο οχημα εχει προτεραιότητα.
Ο δρομος εχει μια λωριδα κυκλοφοριας, θεωρω λοιπον αδυνατον να επιτρεπεται η αριστερη στροφη... αυτοι που βρισκονται πισω απο το αυτοκινητο που θελει να στρειψει αριστερα ποτε θα φυγουν?... αν συνεχεια βρισκεται και ενα τετοιο αυτοκινητο η ουρα θα ειναι πολλα χλμ.
Εικόνα
Ο ταξιδιωτικός μου χάρτης!!
We are all travellers on the earth. We come...we see...we go!!
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Άλλοι απαντήσαν λάθος, άλλοι προβληματιστήκανε. Το ίδιο γίνεται και στο δρόμο. Άλλοι δεν ξέρουν τι να κάνουν, άλλοι περιμένουν και ψάχνονται, άλλοι κοιτάνε προβληματισμένοι και περιμένουν να δούνε τι θα κάνει ο άλλος, και τρώνε κόρνες απο τους απο πίσω.
Η σωστή κίνηση είναι να περάσεις, γιατί όταν σε μένα (πρώτος ενικός για να μην μπερδευτείτε) ανάβει πράσινο, ο απέναντι έχει κόκκινο. Εγώ όμως δεν μπορώ να ξέρω τι έχει ο άλλος. Όσο και να του ανάβω τα φώτα για να ξυπνήσει, αυτός δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιατί έχει κόκκινο.

Λίγα μέτρα πιο κάτω, υπάρχει ακριβώς ίδια περίπτωση (η επόμενη διασταύρωση στον ίδιο ακριβώς δρόμο). Ίδιες διασταυρώσεις, Καμμία διαφορά. Μόνο πράσινο και κόκκινο, όχι παλλόμενο, αλλα σε εκείνη την περίπτωση ανάβουν τα πράσινα μαζί, άρα και πρέπει να δώσεις προτεραιότητα.
Με άλλα λόγια, πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου να δεις τι έχει ο απέναντι.

Το σωστό είναι παλλόμενο πορτοκαλί. Είτε πράσινο για ευθεία και αριστερά παλλόμενα πορτοκαλί βελάκια, είτε μόνο πορτοκαλί παλλόμενο.


Δεύτερη ερώτηση κρίσεως.

Εγώ είμαι το λεωφορείο και κινούμε σε δρόμο προτεραιότητας. Στα στενάκια (3 στη σειρά, και είναι μονόδρομοι) οι απέναντι ενίοτε θέλουν να στρίψουν.
Εγώ για διάφορους λόγους θέλω να τους δώσω προτεραιότητα για να μην καθυστερούν τα αυτοκίνητα απο πίσω τους.
Ορισμένες φορές κινούμε αργά, ή είμαι αρκετά μακριά, ή δεν τους εμπιστεύομαι αυτούς και την υπομονή τους και θέλω να τους διώξω απο το οπτικό μου πεδίο, ή θέλω να σταματήσω σε μια στάση πριν το φανάρι, άρα τους δίνω προτεραιότητα.

Εικόνα

Μπορώ να δώσω σε όλους και γιάτι?
Ή για να το θέσω αλλιώς.. Τι διαφορά έχει η δεύτερη διασταύρωση απο την πρώτη και την τρίτη?

Ξέρω είναι χαζό όπως το λέω, αλλα χαζές είναι και οι διασταυρώσεις και αυτοί που τις φτιάξανε..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:...]Όπως πχ STOP στον απέναντι δρόμο...
Αν και αποτελεί αντικείμενο ιδιαίτερης συζήτησης, πρέπει να τονίσω πως ΔΕΝ μπορείς ή δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει τι σήμανση έχει ο άλλος διότι απλά μπορεί να μην την βλέπεις. Αν δηλαδή εσύ ΔΕΝ έχεις ρόμβο (σήμα ) τότε για σένα ΔΕΝ είσαι σε δρόμο προτεραιότητος ακόμα και αν οι παράδρομοι είναι γεμάτοι με STOP. Εκείνα ισχύουν γι'αυτούς που τα έχουν μπροστά τους αλλά εσένα δεν σε αφορούν διότι δεν είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις την σήμανση των άλλων αλλά μόνο τη δική σου.
dk έγραψε:... θεωρω λοιπον αδυνατον να επιτρεπεται η αριστερη στροφη... αυτοι που βρισκονται πισω απο το αυτοκινητο που θελει να στρειψει αριστερα ποτε θα φυγουν?...
Φίλε dk εδώ εξετάζουμε ένα δεδομένο πρόβλημα με συγκεκριμένα δεδομένα. Το μπορεί εν δυνάμει να συμβαίνει δεν έχει σημασία διότι θα μπλέξουμε σε μια συζήτηση χωρίς τέλος. Πάντως σε πληροφορώ πως υπάρχουν αμέτρητες τέτοιες διασταυρώσεις στην Αττική αλλά και αλλού.
UltiMo_ έγραψε:...Η σωστή κίνηση είναι να περάσεις, γιατί όταν σε μένα... ανάβει πράσινο, ο απέναντι έχει κόκκινο. Εγώ όμως δεν μπορώ να ξέρω τι έχει ο άλλος. Όσο και να του ανάβω τα φώτα για να ξυπνήσει, αυτός δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιατί έχει κόκκινο...
Αφού το θέτεις έτσι ΔΕΝ πρέπει να περάσεις ούτε εσύ διότι ΚΑΙ εσύ έχεις κόκκινο (αν μείνουμε σε αυτά που "φαίνονται στο σχέδιο και στα λεχθέντα").
UltiMo_ έγραψε:Το σωστό είναι παλλόμενο πορτοκαλί. Είτε πράσινο για ευθεία και αριστερά παλλόμενα πορτοκαλί βελάκια, είτε μόνο πορτοκαλί παλλόμενο...
Τι σημάνει το παλλόμενο πορτοκαλί με βάσει τον ΚΟΚ και γιατί θα ήταν σωστό πάλι με βάσει τον ΚΟΚ?

Σχετικά τώρα με την τελευταία σου ερώτηση κρίσεως. Αν δεν μας δώσεις όλα τα στοιχεία δεν είναι δυνατόν να δοθεί σωστή απάντηση. Ποιοι δρόμοι είναι οι μονόδρομοι και προς ποιά κατεύθυνση. Και αν επανέλθουμε στα προηγούμενα, με βάση το σχέδιο σου κανένας δεν δικαιούται να περάσει διότι όλοι έχουν κόκκινο εκτός από εσένα και ΔΕΝ υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ των διασταυρώσεων. Επίσης καλό είναι να μη "παραχωρείς την προτεραιότητα" σε κανένα διότι πρώτον δεν το προβλέπει ο ΚΟΚ άρα είσαι απρόβλεπτος, και δεύτερον αν πέσεις σε κανένα σαν και μένα θα είμαστε στην διασταύρωση μέχρι να μας τελειώσουν τα καύσιμα. :D

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”