Ερώτηση Κρίσεως..

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:καλό είναι να μη "παραχωρείς την προτεραιότητα" σε κανένα διότι πρώτον δεν το προβλέπει ο ΚΟΚ άρα είσαι απρόβλεπτος
Προτιμώ να είμαι εγώ απρόβλεπτος παρά οι γιωταχήδες.
Αν δεν δώσω προτεραιότητα, ΞΕΡΩ τι θα γίνει. Θα περιμένει, θα περιμένει, θα περιμένει, και ξαφνικά όταν είναι πλέον αργά, θα βαρεθεί, και θα φύγει μπροστά μου σπινιαριστός. Εγώ θα είμαι ήδη στα 10 μέτρα, που μπορεί για ένα ΙΧ να είναι πολλά, αλλα απόσταση που 20 τόνους όχημα ΔΕΝ φρενάρει. Ή στην καλύτερη δε φρενάρει με ασφάλεια δηλαδή θα τη βγάλουμε φθηνά, με καναν επιβάτη σωριασμένο στο πάτωμα με κανα σπασμένο χέρι πόδι κεφάλι.
Οι οδηγοί ΔΕΝ το καταλαβαίνουν αυτό, ΔΕΝ καταλαβαίνουν οτι βαρύ όχημα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να το αναγκάζουμε να φρενάρει ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ πόσο μάλλον γιατι χάσαμε την υπομονή μας.
Και επειδή οι 3 φορές που την έχω πατήσει ήταν υπεραρκετές και όλο μου το σώμα έτρεμε και έχασα χρόνια απο τη ζωή μου, πλέον σε ηλίθιους γιωταχήδες δίνω προτεραιότητα για να τους εξαφανίσω απο το οπτικό μου πεδίο το γρηγορότερο δυνατό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltiMo_ την 14 Νοέμ 2010, 12:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Πάντως επειδή δεν πρόκειτε να το βρείτε, (και δεν έχετε και άδικο) θα σας πώ την ηλιθιότητα του σημείου

Εικόνα

Η λεωφόρος που κινούμε εγώ, είναι διπλής. και τα στενάκια πάνε μόνο δεξιά, έτσι όπως βλέπετε την φωτό

Η διαφορά είναι στην πρώτη και τρίτη διασταύρωση, οι οδηγοί έχουν πορτοκαλί αριστερό βελάκι, κάθε φορά που ανάβει πράσινο.
Αυτό σημαίνει πως περιμένουν το πράσινο και μετά περιμένουν να αδιάσει το αντίθετο ρεύμα, και τσουπ φύγανε. Γρήγορη και εύκολη διαδικασία.

Η δεύτερη διασταύρωση, για λόγους που δεν έχουν ακόμα γίνει γνωστοί στην ανθρωπότητα, έχει βελάκια πράσινα κόκκινα.
Αυτό σημαίνει πως για ευθεία ανάβει πράσινο - κόκκινο - πράσινο - κόκκινο - πράσινο - κόκκινο, ενώ αυτοί έχουν μόνιμα κόκκινο βελάκι. Το πράσινο ανάβει μια φορά τη βδομάδα.Η κίνηση όλη στριμώχνεται δεξιά απο το σταματημένο αυτοκίνητο που περιμένει να στρίψει. Αν έρθει φορτηγό ή λεωφορείο δεν χωράει καν, άρα κλείνει το δρόμο όλο, και ο απέναντι δεν μπορεί καν να του δώσει προτεραιότητα για να εξομαλύνει την κυκλοφορία, γιατι έχει κόκκινο ο άνθρωπος!

Η δύο διασταυρώσεις λειτουργούν ρολόι, ενώ η μία δημιουργεί τρομερό πρόβλημα! Γιατί το κάναν έτσι? περνάω απο εκεί 16 φορές τη μέρα με το λεωφορείο και 2 με το ΙΧ.
Κάθε φορά απορώ, και ακόμα δεν κατάλαβα..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:...Η σωστή κίνηση είναι να περάσεις, γιατί όταν σε μένα... ανάβει πράσινο, ο απέναντι έχει κόκκινο. Εγώ όμως δεν μπορώ να ξέρω τι έχει ο άλλος. Όσο και να του ανάβω τα φώτα για να ξυπνήσει, αυτός δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιατί έχει κόκκινο...
Αφού το θέτεις έτσι ΔΕΝ πρέπει να περάσεις ούτε εσύ διότι ΚΑΙ εσύ έχεις κόκκινο (αν μείνουμε σε αυτά που "φαίνονται στο σχέδιο και στα λεχθέντα").
Όχι είπα οτι έχω πράσινο. Όταν για μένα ανάβει πράσινο, ο απέναντι (χωρίς εγώ να το γνωρίζω αλλα και να με ενδιαφέρει) έχει ακόμα κόκκινο. Άρα είμαι ελέυθερος να περάσω
MacPap έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:Το σωστό είναι παλλόμενο πορτοκαλί. Είτε πράσινο για ευθεία και αριστερά παλλόμενα πορτοκαλί βελάκια, είτε μόνο πορτοκαλί παλλόμενο...
Τι σημάνει το παλλόμενο πορτοκαλί με βάσει τον ΚΟΚ και γιατί θα ήταν σωστό πάλι με βάσει τον ΚΟΚ?
Θα ήταν σωστό γιατι παλλόμενο, σημαίνει προχωράς, αλλα παραχωρώντας ταυτόχρονα προτεραιότητα. Κάτι σαν είσοδο σε κυκλικό κόμβο στο μυαλό μου..

42
δ) Aπλό ή διπλό κίτρινo φως κυκλικής μoρφής, τo oπoίo αναβoσβήνει
(αναλάμπoν):
O oδηγός υπoχρεoύται να ανακόπτει ταχύτητα, να πρoχωρεί με ιδιαίτερη
πρoσoχή και να παραχωρεί πρoτεραιότητα στoυς πεζoύς και στα oχήματα.


Δεν φαντάζεστε τι ωραία νιώθουμε όταν χαλάνε τα φανάρια. Και η ρύθμιση σε κεντρικότατους δρόμους γίνεται μέσω των stop, της προτεραιότητας απο δεξιά και τίποτα άλλο. Όλα λειτουργούνε ρολόι, δεν χάνουμε χρόνο απο τη ζωή μας, και ο κόσμος είναι πολύ πιο προσεκτικός απο ότι με τα φανάρια.
Είναι παράλογο πως με χαλασμένα φανάρια έχοντας προτεραιότητα, προσέχεις και φρενάρεις. Ενώ με κόκκινο, επιταχύνεις και περνάς όσο πιο γρήγορα μπορείς..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:Προτιμώ να είμαι εγώ απρόβλεπτος παρά οι γιωταχήδες.
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πρέπει να είναι απρόβλεπτος. ΟΥΤΕ εσυ! Διότι ο άλλος δεν μπορεί να ξέρει αν είσαι εσύ ή ένας συνάδελφός σου. Ο κύριος λόγος ατυχημάτων είναι το οτι όλοι συμπεριφέρονται κατά πως νομίζουν μη σεβόμενοι τον ΚΟΚ. Δεν χρειάζεται να βρεθεί κάποιος άλλος κώδικας επικοινωνίας μεταξύ των οδηγών. Υπάρχει ο ΚΟΚ.
UltiMo_ έγραψε:Αν δεν δώσω προτεραιότητα, ΞΕΡΩ τι θα γίνει. Θα περιμένει, θα περιμένει, θα περιμένει, και ξαφνικά όταν είναι πλέον αργά, θα βαρεθεί, και θα φύγει μπροστά μου σπινιαριστός.
ΑΚΡΙΒΩΣ γιαυτό πρέπει να είσαι προβλέψιμος και είσαι προβλέψιμος μόνο αν τηρείς τα προβλεπόμενα από τον ΚΟΚ.
UltiMo_ έγραψε:ΔΕΝ καταλαβαίνουν οτι βαρύ όχημα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να το αναγκάζουμε να φρενάρει ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ
Μα εσύ φρενάρεις μόνος σου δεν σε αναγκάζει κανένας. Κάτι που επαναλαμβάνω μπορεί ένας συνάδελφός σου να μην το κάνει. Ακολουθήστε τον ΚΟΚ (ειδικά εσείς που οδηγήτε βαρέα οχήματα) είναι ο μόνος κώδικας κοινής επικοινωνίας που έχουμε και ισχύει για όλους.
UltiMo_ έγραψε:Όχι είπα οτι έχω πράσινο. Όταν για μένα ανάβει πράσινο, ο απέναντι (χωρίς εγώ να το γνωρίζω αλλα και να με ενδιαφέρει) έχει ακόμα κόκκινο. Άρα είμαι ελέυθερος να περάσω
Τότε δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα...
UltiMo_ έγραψε:...42 ...δ) Aπλό ή διπλό κίτρινo φως κυκλικής μoρφής, τo oπoίo αναβoσβήνει
(αναλάμπoν): ...
Thx Ultimo_ :D

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:ΔΕΝ καταλαβαίνουν οτι βαρύ όχημα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να το αναγκάζουμε να φρενάρει ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ
Μα εσύ φρενάρεις μόνος σου δεν σε αναγκάζει κανένας.
Με αναγκάζει. Κάποιος που με αφήνει να προχωράω κανονικά στην προτεραιότητά μου, αλλα ξαφνικά στα 10 μέτρα αποφασίζει να την παραβιάσει. Αν την παραβιάσει στα 50 μέτρα δε με νοιάζει. αν την παραβιάσει στα 20 πάλι δε με νοιάζει. Αλλα αν το κάνει τελευταία στιγμή, γιατι έχασε την υπομονή του, τότε σου θέτει το δίλημμα. να φρενάρω και να σκοτώσω καναν επιβάτη? ή να μη φρενάρω και να πέσω πάνω του? τι είναι πιο ανώδυνο? Σκέψου και απάντησέ μου τι θα επέλεγες εσύ? Περιμένω απάντηση. Εγώ προσωπικά προτιμώ να μην αφήσω καν το πόδι απο το γκάζι και να του ανάψω τα φώτα στα 30 μέτρα. θα σηκωθεί να φύγει, και όλα μέλι γάλα. έλυσα το πρόβλημά μου πριν καν προκύψει. Έχεις νιώσει ποτέ σου οτι με την απόφαση μιας στιγμής, με την κίνηση του δεξιού ποδιού σου ή όχι, θα εξαρτηθεί αν θα τρέχεις στα δικαστήρια ή σε κηδείες? Εγώ το έχω νιώσει και είναι σαν να διαπερνάει όλο σου το σώμα 200 βολτ. Δε θέλω να το ξαναζήσω επειδή οι άλλοι είναι ΗΛΙΘΙΟΙ.

MacPap έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:Όχι είπα οτι έχω πράσινο. Όταν για μένα ανάβει πράσινο, ο απέναντι (χωρίς εγώ να το γνωρίζω αλλα και να με ενδιαφέρει) έχει ακόμα κόκκινο. Άρα είμαι ελέυθερος να περάσω
Τότε δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα...
Το πρόβλημα είναι οτι ο ΚΟΚ σου, μου λέει να του δώσω προτεραιότητα. Αλλα ταυτόχρονα, εκείνου του βάζει κόκκινο φανάρι. Εμένα ποιός θα με ειδοποιήσει οτι πρέπει να περάσω?
Μήπως έπρεπε να μπει αριστερό πράσινο βέλος? Μήπως θα έπρεπε να ανάβουν μαζί τα πράσινα? μήπως είναι λάθος το γεγονός οτι για να κάνουν τα 4 φανάρια κύκλο γύρω γύρω πρέπει να περάσουν 4 λεπτά? Και να περιμένουμε όλοι στο κόκκινο και να κοιτάμε μια άδεια διασταύρωση?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:
enias έγραψε:...]Όπως πχ STOP στον απέναντι δρόμο...
Αν και αποτελεί αντικείμενο ιδιαίτερης συζήτησης, πρέπει να τονίσω πως ΔΕΝ μπορείς ή δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει τι σήμανση έχει ο άλλος διότι απλά μπορεί να μην την βλέπεις. Αν δηλαδή εσύ ΔΕΝ έχεις ρόμβο (σήμα ) τότε για σένα ΔΕΝ είσαι σε δρόμο προτεραιότητος ακόμα και αν οι παράδρομοι είναι γεμάτοι με STOP. Εκείνα ισχύουν γι'αυτούς που τα έχουν μπροστά τους αλλά εσένα δεν σε αφορούν διότι δεν είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις την σήμανση των άλλων αλλά μόνο τη δική σου.
Ωραία ιδέα. Αυτό το θέμα είναι ενδιαφέρον γιατί έχει προκαλέσει αρκετά ατυχήματα μέσα στις πόλεις και μπορούμε να το συζητήσουμε εδώ: posting.php?mode=post&f=105
UltiMo_ έγραψε:Το σωστό είναι παλλόμενο πορτοκαλί. Είτε πράσινο για ευθεία και αριστερά παλλόμενα πορτοκαλί βελάκια, είτε μόνο πορτοκαλί παλλόμενο...
Δεν αλλάζουν και πολλά το παλλόμενο πορτοκαλί, απλά σου λέει να έχεις το νου σου. Σίγουρα θα ήταν καλύτερα απο το να έχει σκέτο πράσινο τη στιγμή που ανάβουν ταυτόχρονα τα φανάρια, οπότε απο τη μια συμφωνώ μαζί σου. Απο την άλλη όμως, αυτός ο εθισμός του "βλέπω πράσινο---> γκαζώνω χωρίς να κοιτάω" που υπάρχει διάχυτος στη χώρα μας, με έβρισκε απο πάντα αντίθετο.

Εγώ με τα πολλά στο τέλος μπερδεύτηκα και έχασα το πρόβλημα που έθεσε ο ultimo. :astrakia
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από MacPap »

Ultimo_ έγραψε:...Το πρόβλημα είναι οτι ο ΚΟΚ σου...
Κατά πρώτον ΔΕΝ είναι ΚΟΚ ΜΟΥ είναι ΚΟΚ ΜΑΣ.
Κατά δεύτερον Εγώ ΔΕΝ θα σταμάταγα ούτε θα άναβα τα φώτα ούτε τίποτε. Ειδικά σε κάποιον που έχει περάσει με κόκκινο.
Κατά τρίτον το να αναβοσβήνεις τα φώτα μπορεί να παρερμηνευθεί ως "πρόσεχε διότι έρχομαι και περίμενε να περάσω". Ετσι θα το ερμήνευα εγώ τουλάχιστον.

Κατά τέταρτον ΔΕΝ φταίει ο ΚΟΚ που κάποιοι ηλίθιοι βιάζονται να πάνε γρηγορότερα στον άλλο κόσμο. Παραμένω στην θέση μου μόνο όταν οι Έλληνες μάθουν να τον τηρούν απαρέγκλιτα θα μειωθούν τα τροχαία.

Κατά τα άλλα μαζί σου να αλλάξουμε την σήμανση στους δρόμους. Αλλά όσο υπάρχει αυτή που υπάρχει πρέπει να ακολουθείται πιστά, για να είμαστε προβλέψημοι.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:Η δεύτερη διασταύρωση, για λόγους που δεν έχουν ακόμα γίνει γνωστοί στην ανθρωπότητα, έχει βελάκια πράσινα κόκκινα.
Αυτό σημαίνει πως για ευθεία ανάβει πράσινο - κόκκινο - πράσινο - κόκκινο - πράσινο - κόκκινο, ενώ αυτοί έχουν μόνιμα κόκκινο βελάκι. Το πράσινο ανάβει μια φορά τη βδομάδα.Η κίνηση όλη στριμώχνεται δεξιά απο το σταματημένο αυτοκίνητο που περιμένει να στρίψει. Αν έρθει φορτηγό ή λεωφορείο δεν χωράει καν, άρα κλείνει το δρόμο όλο, και ο απέναντι δεν μπορεί καν να του δώσει προτεραιότητα για να εξομαλύνει την κυκλοφορία, γιατι έχει κόκκινο ο άνθρωπος!

Η δύο διασταυρώσεις λειτουργούν ρολόι, ενώ η μία δημιουργεί τρομερό πρόβλημα! Γιατί το κάναν έτσι? περνάω απο εκεί 16 φορές τη μέρα με το λεωφορείο και 2 με το ΙΧ.
Κάθε φορά απορώ, και ακόμα δεν κατάλαβα..
Αν κατάλαβα καλά, επειδή στη δεύτερη διασταύρωση έχει φανάρι με βελάκια κόκκινα-πράσινα και αργεί πολύ να ανάψει, και επίσης επειδή ο δρόμος είναι στενός δημιουργείται μποτιλιάρισμα, ο απέναντι οδηγός (εσυ δηλαδή) "αναγκάζεσαι" να του δώσεις προτεραιότητα γιατί πετάγεται με το κόκκινο να στρίψει;
Το κατάλαβα καλά ultimo;
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από UltiMo_ »

enias έγραψε:Αν κατάλαβα καλά, επειδή στη δεύτερη διασταύρωση έχει φανάρι με βελάκια κόκκινα-πράσινα και αργεί πολύ να ανάψει, και επίσης επειδή ο δρόμος είναι στενός δημιουργείται μποτιλιάρισμα, ο απέναντι οδηγός (εσυ δηλαδή) "αναγκάζεσαι" να του δώσεις προτεραιότητα γιατί πετάγεται με το κόκκινο να στρίψει;
Το κατάλαβα καλά ultimo;
Η πρώτη και η τρίτη έχει πορτοκαλί (προχωράει εκτός και αν έρχετε αυτοκίνητο) ενώ η δεύτερη έχει κόκκινο. Δηλαδή και ολομόναχος να είναι σε όλο το δρόμο, θα πρέπει να περιμένει.... κάτι. δεν ξέρω τι. κανέναν. απλά περιμένει το πράσινο. αυτή είναι η χαζομάρα που ήθελα να θείξω

το θέμα του οτι δίνω προτεραιότητα επειδή είναι ηλίθιοι, και αν είναι σωστό ή όχι, είναι άλλο θέμα που ανοίξαμε με τον μακπαπ.
απλά στην πρώτη και τρίτη διαστάυρωση μπορώ να τους δώσω (αφού έχουν πορτοκαλί) ενώ στην δεύτερη δεν μπορώ γιατί έχει κόκκινο. αλλα εγώ δεν μπορώ να ξέρω αν έχει πορτοκαλί ή κόκκινο, και δεν ξέρω αν ενδεχωμένος θα πεταχτεί (πορτοκαλί) ή θα με περιμένει όπως και να έχει άρα περνάω άφοβα (κόκκινο)






Τώρα φίλε μακπαπ στο θέμα του "δίνω προτεραιότητα" να σου περιγράψω πάλι ένα σκηνικό που έγινε 5 λεπτά μετά το προηγούμενό μου ποστ, καθώς πήγαινα στη δουλειά.

Κεντρικός δρόμος δύο λωρίδων.
Ο μπλέ θέλει να βγει απο τον δρόμο στρίβοντας αριστερά. Δεν χωράει όμως, γιατί τον εμποδίζει ο πράσινος, ο οποίος περιμένει στο τρίγωνό του.
Πίσω απο τον μπλέ έχουν κολλήσει ένα σωρό αυτοκίνητα. Εγώ είμαι ο κόκκινος και βρίσκομαι στο σημείο που βλέπετε.

Εικόνα

Εγώ εκείνη την στιγμή είδα όλα τα αυτοκίνητα σταματημένα, σταμάτησα, έδωσα προτεραιότητα στον πράσινο, με αποτέλεσμα να φύγει ο πράσινος, να φύγει ο μπλέ και μετά να φύγουν οι δεκάδες καφέ.

Κατα τη γνώμη μου, έκανα μια κίνηση καθόλου εγωιστική, σπατάλησα δευτερόλεπτα απο το χρόνο μου, για να ξεκολλήσουν δεκάδες αυτοκίνητα. πιστεύω οτι άξιζα μπράβο απο όλα τα αυτοκίνητα της ζωγραφιάς.
Κατα τη γνώμη την δική σου φίλε μακπαπ, δεν έκανα καλά, γιατι δεν ήμουν προβλέψιμος.

Ναι ή όχι?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από angello »

Αν δεν τηρείς τον ΚΟΚ και απλά εξυπηρετείς τους άλλους οδηγούς κατά βούληση μόνο και μόνο για να μη σου συμβεί ατύχημα με όλες τις επιπτώσεις για εσένα που είσαι επαγγελματίας τότε καλά κάνεις , αλλά μη το παρακάνεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”