Ερώτηση Κρίσεως..

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από MacPap »

Φιλε μου Ultimo_

κατ αρχας οταν ολοι ειναι σταματημένοι δεν υπαρχει θεμα προβλεψημότητος.

Κατα δευτερον οταν ολα ειναι κολλημενα δεν τιθεται θεμα προτεραιοτητων κλπ αλλα ξεκολληματος.

Και τελος δε. καταλαβαινω το σχεδιο και δεν εχει και σημασια διοτι το θεμα μας δεν ειναι το τι εκανες εσυ σε μια κατασταση μποτιλιαρισματος απο λαθος καποιου που δεν ξερουμε πως βρεθηκε εκει και ποιος φταιει εν αρχη αλλα το πως ΠΡΕΠΕΙ νασυμπεριφερόμαστε σε δεδομενες καταστασεις.


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:απλά στην πρώτη και τρίτη διαστάυρωση μπορώ να τους δώσω (αφού έχουν πορτοκαλί) ενώ στην δεύτερη δεν μπορώ γιατί έχει κόκκινο. αλλα εγώ δεν μπορώ να ξέρω αν έχει πορτοκαλί ή κόκκινο, και δεν ξέρω αν ενδεχωμένος θα πεταχτεί (πορτοκαλί) ή θα με περιμένει όπως και να έχει άρα περνάω άφοβα (κόκκινο)
Σε οποιαδήποτε περίπτωση, είτε ο άλλος έχει πράσινο είτε πορτοκαλί, εφόσον του έρχεσαι απο δεξιά, έχεις προτεραιότητα και πρέπει να περάσει μετά απο εσένα. Απλά εσύ θέλεις πάντα να περνάνε πρώτα αυτοί γιατί ανησυχείς μήπως τους πάρεις παραμάζωμα.

Τώρα μάλλον το κατάλαβα, ε;
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από UltiMo_ »

enias έγραψε:Σε οποιαδήποτε περίπτωση, είτε ο άλλος έχει πράσινο είτε πορτοκαλί, εφόσον του έρχεσαι απο δεξιά, έχεις προτεραιότητα και πρέπει να περάσει μετά απο εσένα.
Σωστά
enias έγραψε:Απλά εσύ θέλεις πάντα να περνάνε πρώτα αυτοί γιατί ανησυχείς μήπως τους πάρεις παραμάζωμα.
Όχι δε θέλω πάντα να περνάνε. Απλά δεν ξέρω αν έχουν πορτοκαλί ή κόκκινο. Δεν μπορώ να το δώ.
Δηλαδή δεν ξέρω αν έχουν πορτοκαλί άρα θα διεκδικήσουν την προτεραιότητα αναλόγως με το πόσο αργά πάω και πόσο τους εξαντλώ την υπομονή και το πόσο μακριά είμαι, ή αν απλά έχουν κόκκινο και περιμένουν ούτως ή άλλως.
Με άλλα λόγια δεν ξέρω αν θα διεκδικήσουν την προτεραιότητα άρα πρέπει να προσέχω μην κάνουν καμμια χοντράδα ή αν έχουν κόκκινο άρα είμαι ασφαλής και χωρίς άγχος να περάσω χωρίς να τους προσέχω ιδιαίτερα

Είναι τρείς ολόιδιες διασταυρώσεις, και δεν βρίσκω κανένα λόγο να μην έχουν την ίδια σήμανση. Γιατι τις δύο τις κάναν έτσι και την άλλη αλλιώς? Για να μπερδεύουν το κόσμο?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από erling »

Ελα μου ντε.... ξεκινάς και αν δεις και τον απέναντι να ξεκινάει σταματάς!!!!
Κανονικά πρέπει να έχεις πράσινο με παλλόμενο κίτρινο.

Έχω όμως άλλη περίπτωση στη Λάρισα, όπου εγώ έχω μόνο πράσινο και ο απέναντι έχει σκέτο παλλόμενο κίτρινο.
Εγώ τι κάνω? Περιμένω να περάσει φυσικά και ας κορνάρουν οι από πίσω.

Αυτό με το σκέτο παλλόμενο κίτρινο που ο κύκλος του φαναριού είναι Κόκκινο-κίτρινο-κόκκινο νομίζω πως είναι Λαρισαϊκή πρωτοτυπία!!!!!

Όταν βλέπω αστυνομικό, ειδικά της δημοτικής, τον κάνω χαβά.
Ανάβει το πορτοκαλί αλλά δεν ξεκινάω και συνεχίζω να αφήνω τους πεζούς να περνάνε, και ας περνάνε με κόκκινο και ας κορνάρουν οι πίσω μου!!!
Ήρθε ένας και μου λέει "ξεκινήστε κύριε". "Όταν σταματήσουν να περνάνε οι πεζοί που έχουν προτεραιότητα" του λέω και με κοιτούσε σαν χάνος.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από UltiMo_ »

erling έγραψε:Έχω όμως άλλη περίπτωση στη Λάρισα, όπου εγώ έχω μόνο πράσινο και ο απέναντι έχει σκέτο παλλόμενο κίτρινο.
Μακάρι να γίνουν παντού έτσι. Επειδή το να γίνουμε Αγγλία και να φτιάξουμε κυκλικούς κόμβους και να καταργήσουμε κάθε φανάρι, μάλλον είναι μακριά, θα μου άρεσε η ιδέα να καταργηθεί το κόκκινο!! Θα έπρεπε να έχουν μόνο πορτοκαλί και πράσινο. Τα οποία θα καθορίζουν το ποιος απο τους δύο έχει προτεραιότητα, σε περίπτωση βέβαια που θα συναντηθούν δύο. Στην περίπτωση που δεν έχει κίνηση και είσαι ολομόναχος στη διασταύρωση, περνάς ούτως ή άλλως και δεν περιμένεις χωρίς λόγο, να σπαταλάς χρόνο, χρήμα, υπομονή, καύσιμο, να χαλάς το περιβάλλον, να προκαλείς φαινόμενο του θερμοκηπίου, να σπαταλάς τους πόρους της γής, απλά για να ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΣΕ ΜΙΑ ΑΔΕΙΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ!!

Ίσως στους αθηναίους να φαίνεται περίεργο οτι υπάρχει διαστάυρωση στην οποία είσαι ολομόναχος, αλλα εδώ έχουν γεμίσει κάθε στενάκι και δρομάκι με φανάρι. έχουν καταστρέψει διασταυρώσεις. Περνάνε όλοι με κόκκινο γιατι χάνουν την υπομονή τους, πράγμα το οποίο όπως θα έλεγε είναι πιο απρόβλεπτο απο το να παραβιάζεις μια απλή εκ δεξιών προτεραιότητα

Όσο για τις παραξενιές της Λάρισας.. θα της μάθουμε τώρα που και μεις που έχουμε Λαρισέο Άρχοντα :lol:
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από erling »

Φίλε μου είναι διαφορετικό το παλλόμενο δεξιά να υπάρχει σε κάθετους δρόμους που έχουν πράσινο, διότι η προτεραιότητα έχει καθορισθεί από το πράσινο στην ευθεία. Δηλαδή αν έχω πράσινο για να πάω ευθεία-αριστερά-δεξιά, σημαίνει πως οι άλλοι (αριστερά-δεξιά-απέναντι δρόμοι) έχουν κόκκινο.
Αν έχω ταυτόχρονα και παλλόμενο αριστερά, σημαίνει πως ο απέναντι έχει και αυτός πράσινο και πρέπει να προσέχω.

Στην περίπτωση που λέω όμως ο απέναντι έχει παλλόμενο. Εγώ που θέλω να στρίψω αριστερά και έχω σκέτο πράσινο πρέπει να πιστέψω πως ο απέναντι έχει κόκκινο. Ελα μου όμως που έχει παλλόμενο. Άρα κάνει κίνηση να φύγει μπροστά, έστω και μόνο για να ελέγξει την κυκλοφορία αν μπορεί να βγει, οπότε τότε εγώ οφείλω να του επιτρέψω να περάσει αφού τον έχω από δεξιά μου και δεν γνωρίζω ότι έχει παλλόμενο? Και που ξέρω εγώ ότι δεν τσιγκουνεύτηκαν να βάλουν πορτοκαλί σε εμένα? (δες επόμενο θέμα)

Άρα αυτός ο τρόπος ρύθμισης δημιουργεί πρόβλημα.


Δες το παρακάτω και προσπάθησε να εξηγήσεις την ερώτησή μου.
Εικόνα
Όταν στην διαδρομή Α-Β έχει πράσινο όλοι οι κάθετοι έχουν κόκκινο εκτός του φαναριού 4 που επιτρέπει στροφή δεξιά.
Όταν όμως ανάβει κόκκινο στην Α-Β, τότε στην διασταύρωση Κ1 γίνεται ως εξής.
Ανάβει πράσινο για αριστερά και σκέτο παλλόμενο για δεξιά. Λογικό ακούγεται μέχρι στιγμής. Ελα μου όμως που ανάβει κόκκινο το φανάρι για αριστερά και συνεχίζει παλλόμενο το φανάρι δεξιά. Α, εντάξει κανένα πρόβλημα, στρίβω δεξιά προσέχοντας. Τι όμως????, αφού κανένας δεν μπορεί να με διακόψει την πορεία μου, αφού και οι πεζοί δεν περνάνε (από το 3 στο 4) μιας και έχει ανάψει πράσινο στον Α-Β. Και ξαφνικά ανάβει κόκκινο και στο δεξιά!!!!!!!!
Στην διασταύρωση Κ2 γίνεται το εξής.
Έχει κόκκινο η Α-Β και ανάβει πράσινο για δεξιά και παλλόμενο για αριστερά. Εδώ όμως συμβαίνει το άλλο. Μόλις ανάψει κίτρινο για δεξιά ανάβει το κόκκινο για αριστερά και πράσινο στους πεζούς (μεταξύ των σημείων 1 και 2). Όταν λέω μόλις, το εννοώ κυριολεκτικά. Στο ίδιο δέκατο.

Και ρωτάω εγώ ο αφελής. Γιατί έχουν σκέτο παλλόμενο και δεν βάζουν πράσινο και παλλόμενο (αφού έχουν έρωτα με το παλλόμενο). Ή μάλλον ποια η αναγκαιότητα του παλλόμενου αφού δεν υπάρχει περίπτωση να συναντηθώ με κάποιον, είτε αυτοκίνητο είτε πεζό και να του παραχωρήσω προτεραιότητα.

Και στην τελική από που προκύπτει πως μετά το παλλόμενο, χωρίς αναμμένο πράσινο, θα ανάψει κόκκινο??????

υ.γ. Αυτά είναι τα δύο σημεία που όταν έχω όρεξη σταματάω στο παλλόμενο και περιμένω να περάσουν οι πεζοί που περνάνε παράνομα.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από MacPap »

Μπερδεύτηκα!!! :astrakia
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από erling »

Από τις γραμμές φίλε μου? :biritses
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από MacPap »

Κυρίως μου θύμισε αυτό που είχα δει κάποτε στην Τρίπολη...

Εικόνα

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ερώτηση Κρίσεως..

Δημοσίευση από UltiMo_ »

UltiMo_ έγραψε:Διασταύρωση λεωφόρων διπλής κυκλοφορίας. Εγώ είμαι ο μπλέ, και περιμένω στο κόκκινο φανάρι με το φλάς αναμμένο για να στρίψω.
Απέναντί μου, είναι κάποιος επίσης σταματημένος με κόκκινο και θέλει να πάει ευθεία.



(ελπίζω να φαίνετε η φωτογραφία, γιατι το Imageshack σερνότανε αρκετά..)

Εικόνα

Ερώτηση..
Όταν για μένα ανάψει πράσινο, θα δώσω προτεραιότητα στον απέναντί μου ή όχι?

Να και η φωτογραφία της διασταύρωσης.. Αν θέλατε να στρίψετε αριστερά θα φέυγατε κατευθείαν ή θα μπερδευόσασταν?

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”