Κατάργηση όλων των διοδίων

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Κατάργηση όλων των διοδίων

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Κατάργηση όλων των διοδίων

Ενόψει της Πανελλαδικής συνάντησης στο Μώλο στις 28-11-2010, οργανώνουμε τη δράση μας στη περιοχή:

Εικόνα

Οργανωτική Σύσκεψη : Πέμπτη, 25 Νοέμβρη, 7.30μμ στο "ΧΩΡΟ ΚΙΝΗΜΑΤΩΝ", Ιωλκού, 33- Βόλος.

Για τη πανελλαδική μας συνάντηση έχους τεθεί πέντε....
προϋποθέσεις σε όλους τους συμμετέχοντες:

1. Παλεύουμε για ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΙΟΔΙΩΝ
2. Σαν κύρια μορφή δράσης μας είναι το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΔΙΟΔΙΑ σαν μερικότερο χαρακτηριστικό του ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥΣ
3. Λειτουργούμε με διαδικασίες συνελεύσεων , αμεσοδημοκρατικά, χωρίς προέδρους , γραμματείς και φαρισαίους.
4. Στο κίνημα μας έχουν θέση όλοι όσοι θέλουν να αγωνιστούν εκτός από φασίστες και ρατσιστές
5. Παλεύουμε σε αλληλεγγύη με τους αγώνες όλων των εργαζόμενων και ανέργων, των συνταξιούχων και της νεολαίας ενάντια σε αυτούς που μας κλέβουν την ζωή.

Πάνω σε αυτό το πλαίσιο καλούμε κάθε πολίτη ή επιτροπή να πάρει μέρος στο ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ ΑΓΩΝΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΑ ΔΙΟΔΙΑ που θα γίνει στον Μώλο Φθιώτιδας, την Κυριακή 28-11-10 στις 11 πμ. - Να αναπτύξουμε τους στόχους του κινήματος μας και να οργανώσουμε τις δράσεις μας.


Για την Επιτροπή Αγώνα Θεσσαλίας

Γιάννης Χατζηγιάννης
(697-2004219)


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κατάργηση όλων των διοδίων

Δημοσίευση από erling »

Δεν ξέρω τι μου έρχεται να κάνω.
Να κλάψω ή να γελάσω...
Παντού καπέλλωμα...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Κατάργηση όλων των διοδίων

Δημοσίευση από enias »

Αν κάποιος νομίζει οτι το αντάρτικο είναι η λύση κατά μιας χρεοκοπημένης κατάστασης, είναι τουλάχιστον αδαής, για να μην χρησιμοποιήσω κανέναν βαρύτερο χαρακτηρισμό. Έχω βαρεθεί να ακούω βαρύγδουπες δηλώσεις απο ανθρώπους που επιθυμούν την καταστροφή και παράλυση της χώρας προκειμένου να δείξουν στους άλλους οτι έχουν δίκιο. Η ανευθυνότητα σε όλο της το μεγαλείο.

Ναι, βγάλτε τα διόδια, καταργείστε και τελείως το Ταμείο Εθνικής Οδοποιίας, αλλα μην ακούσω κανα παράπονο μετά οτι ο δρόμος είναι σαν τριτοκοσμικής χώρας με κάτι τρύπες σαν πηγάδια, μισοπεσμένος και με χωμα/λάσπες κτλ.

Γιατί στην κατάσταση που βρίσκεται η χώρα σήμερα, αυτό θα είναι που θα μας αξίζει, αφού εδώ και τόσα χρόνια είμαστε οι πιο γενναίοι αντάρτες της Ευρώπης, τα τρώγαμε απο τους κουτόφραγκους, και πάντα περνούσε αυτό που κάθε μικρή ομάδα συμφερόντων επεδίωκε μέσω της πασίγνωστης μεθόδου του αντάρτικου.

Κάποιοι δεν εννοούν να καταλάβουν οτι αυτά πλέον τελείωσαν μια και για πάντα. Αλλα που θα πάει... σε λίγο θα το καταλάβουν και αυτοί.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κατάργηση όλων των διοδίων

Δημοσίευση από MacPap »

erling έγραψε:...Παντού καπέλλωμα...
->erling τι εννοείς φίλε? Δεν γνωρίζω το παρασκήνιο της ιστορίας και δεν αντιλαμβάνομαι τι εννοείς με καπέλωμα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κατάργηση όλων των διοδίων

Δημοσίευση από erling »

Μαζί όμως με το συμπλήρωμα του του enias,
Έχω βαρεθεί να ακούω βαρύγδουπες δηλώσεις απο ανθρώπους που επιθυμούν την καταστροφή και παράλυση της χώρας προκειμένου να δείξουν στους άλλους οτι έχουν δίκιο.
δένει το γλυκό.
Αν για να διαμαρτυρηθεί κάποιος για τα διόδια, πρέπει να υπογράψει και δήλωση πως παλεύει "σε αλληλεγγύη με τους αγώνες όλων των εργαζόμενων και ανέργων, των συνταξιούχων και της νεολαίας ενάντια σε αυτούς που μας κλέβουν την ζωή", ότι λειτουργεί "αμεσοδημοκρατικά" (δεν έχουμε πρόεδρο αλλά έχουμε συντονιστική!!!!!!) και ότι "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥΣ", τότε.........
Επιμέρους μπορεί και είναι σωστά, αλλά με τα διόδια τι σχέση έχουν????
Πραγματικά δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο με το θέμα. Με έχει κουράσει. Απλά λυπάμαι.....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Κατάργηση όλων των διοδίων

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:Επιμέρους μπορεί και είναι σωστά, αλλά με τα διόδια τι σχέση έχουν???
Πες το βρε αδερφέ... ντρέπεσαι; Πες το με το όνομα του: Τα διόδια είναι το τυράκι στη φάκα. Προφανώς, ο σκοπός είναι η στρατολόγηση πολιτικά άσχετων, για να ενισχυθεί το αντάρτικο με άλλες σκοπιμότητες!
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κατάργηση όλων των διοδίων

Δημοσίευση από MacPap »

Tώρα για να κάνω και εγώ τον δικηγόρο του διαβόλου.

Όταν δεν γίνεται τίποτε λέμε "μα δεν κάνει κανένας τίποτε?"
Όταν μας ρωτάνε "Εσύ τι κάνεις?". Εμείς απαντάμε "μόνος μου τι να κάνω ρε φίλε?"
Κι όταν κάποιοι οργανώνονται για είναι πολλοί και να έχουν ηχηρή φωνή λέμε πως κάτι κρύβεται από πίσω.
Μήπως τελικά δεν ξέρουμε τι θέλουμε?

Αυτά τα λέω επί της αρχής και όχι επί της ουσίας. Δηλαδή δεν κρίνω αν αυτές οι κινητοποιήσεις είναι σωστές ή λάθος. Αλλά γιατί πρέπει όποτε κάποιοι οργανώνονται πρέπει να υπάρχει και υστεροβουλία?

Σχετικά με τα διόδια η άποψη μου είναι πως είναι υπερβολικά. Δηλαδή η Κορίνθου Τριπόλεως επί παραδείγματι δεν έχει καμία σχέση με Autobahn ή Autostrada αφού μοιάζει περισσότερο με ένα καλοδιατηρημένο επαρχιακό δρόμο του εξωτερικού. Παρ' όλα αυτά χρεώνονται σαν να ήταν. Τέλος για μένα αν πρέπει να πληρώνουμε για την χρήση των αυτοκινητοδρόμων τότε το καλλίτερο σύστημα είναι η "βινιέτα" και λιγότερα έξοδα έχει και πιο πρακτική λύση είναι.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κατάργηση όλων των διοδίων

Δημοσίευση από erling »

Ωραία τα λες φίλε μου, να ξεκινήσει κάποιος και να συσπειρώσει τον κόσμο.
Αλλά τι σχέση έχουν τα διόδια με όλα τα άλλα?
Δηλαδή αν δεν τα είχαν φάει, δεν έπρεπε να υπάρχει το κίνημα?
Δηλαδή αν δεν έχουμε αλληλεγγύη για τους αγώνες κλπ δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε να μην πληρώνουμε στα διόδια?
Δηλαδή αν δεν είχαμε την κρίση που δημιούργησαν οι άλλοι, δεν έπρεπε να υπάρχει το κίνημα?
Δηλαδή ο φασίστας και ο ρατσιστής (ποιος θα είναι αυτός που θα τον προσδιορίσει αλήθεια?) δεν έχει δικαίωμα να διεκδικεί να μην πληρώνει διόδια?
Τι σχέση έχουν όλα αυτά με την συγκεκριμένη διεκδίκηση???
Και όλα αυτά προήλθαν από διαδικασίες συνελεύσεων? Ποιών? Όλων των μελών?
Ναι, να υπάρχουν μπροστάρηδες. Αλλά σαν και αυτόν
Δεν τον ξέρω αλλά ακούγοντάς τον και μην βρίσκοντας κάτι μεμπτό στα όσα έχω ακούσει., λέω ναι σε μπροστάρηδες σαν και αυτόν και όχι σε μπροστάρηδες σαν τον κ. Χατζηγιάννη.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Κατάργηση όλων των διοδίων

Δημοσίευση από enias »

Άλλο πράγμα η πρωτοβουλία... και άλλο πράγμα το αντάρτικο. Πως λέει και η παροιμία, "Άλλα τα μάτια της αλεπούς και άλλα της κουκουβάγιας".

Δεν έχει νόημα απλά να κάνεις φασαρία και εκβιασμούς. Πρέπει να κάτσεις να συζητήσεις, να προτείνεις και λύσεις εφικτές, που να μπορούν να εξυπηρετούν όλες τις πλευρές. Και για το πρόβλημα με τα διόδια και με όλα τα προβλήματα γενικώς.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κατάργηση όλων των διοδίων

Δημοσίευση από MacPap »

erling έγραψε:...λέω ναι σε μπροστάρηδες σαν και αυτόν και όχι σε μπροστάρηδες σαν τον κ. Χατζηγιάννη...
Υποθέτω πως έχω χάσει επεισόδια και δεν ξέρω τι να πω σχετικά με τον Κύριο. Όσον αφορά το χωριό το ξέρω και μακάρι να ήταν έτσι όλοι οι "κυβερνώντες" αλλα αυτά μόνο στην Φινλανδία και σε αυτό το χωριο. :evil:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”