Αμα είσαι γκαντέμης!!!!

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Αμα είσαι γκαντέμης!!!!

Δημοσίευση από erling »

Συμβάν 1.
Σήμερα 13:45
Πλησιάζω σε διασταύρωση, έχει ανάψει πράσινο και έχει ξεκινήσει ο πρώτος και μοναδικός.
Από ένα στενό 10μ πριν, κάνει όπισθεν ένας να κάνει μανούβρα και συνεχίζει στο στενό του. Αυτό με κάνει να "χάσω" 3-4 δλτ.
Φτάνω στο φανάρι και μόλις η μούρη μου απέχει 1μ από την γωνία, έρχεται με χίλια ένα φορτηγάκι με κόκκινο και ευτυχώς προλαβαίνω να σταματήσω.
Τελικά για κάθε κακό υπάρχει και ένα καλό!!!

Συμβάν 2
Σήμερα 14:10
Είμαι σε δρόμο με 2 λωρίδες. Ο δρόμος στρίβει δεξιά και γίνεται μία λωρίδα. Είμαι στην αριστερή λωρίδα και έχω αριστερά μου την διαχωριστική 2πλή γραμμή. Έρχεται από δεξιά μου φορτηγάκι και σφηνώνει 10εκ από τον μπροστινό μου (μας πλέον) και μου χτυπάει τον δεξί καθρέφτη.
Του λέω να κατέβει να αλλάξουμε στοιχεία, με ακολουθεί και 5μ μετά στρίβει απότομα δεξιά στο στενό.
Σταματάω παρακάτω και μια κυρία από πίσω μου σταματάει και αυτή και μου δίνει τις πινακίδες του.
Αλλά για κακή του τύχη, εγώ έμεινα 10 λεπτά εκεί, μέχρι να πάρω το 100 να το δηλώσω και ξαναπερνάει από μπροστά μου, οπότε επιβεβαιώνω τις πινακίδες. Πάω και στην τροχαία και δηλώνω εγκατάλειψη και τον λόγο έχουν οι ασφάλειες πλέον αφού η τροχαία μου έδωσε τα πλήρη στοιχεία του.
Τελικά υπάρχει θεία δίκη!!!!!
Το μόνο σφάλμα μου είναι πως δεν κράτησα τον αριθμό της κυρίας για μάρτυρα.

υ.γ. Το αυτοκίνητο θα το πάρω το βράδυ πλέον και θα πάω σαν κότα (μην τριτώσει...)


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
plokami
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Σεπ 2010, 15:00
Τοποθεσία: et in arcadia ego

Re: Αμα είσαι γκαντέμης!!!!

Δημοσίευση από plokami »

erling έγραψε:...και ξαναπερνάει από μπροστά μου, και μου χτυπάει τον αριστερό καθρέφτη οπότε επιβεβαιώνω τις πινακίδες.
Αφού δεν συνέβει αυτό δεν είσαι γκαντέμης. :P
Καλά ξεμπερδέματα, ελπίζω να το παραδεχτεί ο τύπος και να μην κάνει την πάπια.
Η κυρία άψογη!!!
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αμα είσαι γκαντέμης!!!!

Δημοσίευση από erling »

Ευχαριστώ. Ευτυχώς ο ιδιοκτήτης της εταιρίας θα πληρώσει την ζημιά και δεν θα τρέχουμε σε δικαστήρια.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”