Αγορά με δάνειο

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αγορά με δάνειο

Δημοσίευση από MacPap »

Οι εφαρμοσμένες μέθοδοι όμως των μαθηματικών δεν απαιτούν συγγραφή βιβλίου.

Δεν χρειάζεται να έχω μάθει ολοκληρώματα για να εφαρμόσω ένα τύπο (και ας μη καταλαβαίνω από πού προέρχεται) υπολογισμού επιτοκίου. :twisted:


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αγορά με δάνειο

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:
Haridimos έγραψε:enias ἀν φοβάσαι ὄτι θὰ μποῦμε σὲ πολλὰ μαθηματικὰ μπορεῖς νὰ ἀνοίξεις νέα συζήτηση. Πιστεύω ὄτι ἐνδιαφέρονται καὶ ἄλλοι πλὴν τοῦ γράφοντος.
Μου ζητάς να κάτσω να γράψω ολόκληρο βιβλίο :astrakia
Τα μαθηματικά είναι αλυσίδα, δύσκολα μπορείς να πεις μονο τα μισά.
Τόσο πολύπλοκο εἶναι; Δηλαδὴ πόσες σελίδες γεμίζουν;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αγορά με δάνειο

Δημοσίευση από erling »

enias έγραψε:
erling έγραψε:Τον βρήκα
Δόση = (ΚΕΦΑΛΑΙΟ*((1+ΕΠΙΤΟΚΙΟ)^ΑΡΙΘΜΟ ΔΟΣΕΩΝ) * ΕΠΙΤΟΚΙΟ) / ((1+ΕΠΙΤΟΚΙΟ)^ΑΡΙΘΜΟ ΔΟΣΕΩΝ -1)
Που το βρήκες αυτό;
Δεν θυμάμαι αλλά δίνει σωστά αποτελέσματα.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Αγορά με δάνειο

Δημοσίευση από trip73p »

Να σας πώ την ιστορία μου...

Το 2008,αρχες,αγόρασα μετ/σμενο αυτοκίνητο και έβαλα 36 δόσεις.Μεχρι να το αποπληρώσω έχασα την δουλεία μου.Ειχα φροντήσει βέβαια να βάζω τις περισσότερες φορές λιγο παραπάνω από την κανονική δόση.Το καλοκαίρι που μας πέρασε,ξέροντας ότι σε λίγους μήνες τελείωνε η συμβαση του δανείου και είχα κάποιους μήνες απλήρωτους πήγα στην τράπεζα να δώ τι μπορώ να κάνω.Η απάντηση της τράπεζας ήταν να μην ανυσηχώ και μου πρότειναν 1 δάνειο ακόμα ωστε να αποπληρωθεί το προιγούμενο, με υψηλότερο επιτόκιο από το 10% που είχα στο δάνιο για την αγορά του αυτοκινήτου.
Αρνήθηκα.
Πέρασε ο καιρός,χρωστούσα 4 δόσεις,ήρθε το εξώδικο από την τράπεζα ότι τελειώνει η σύμβαση,πρέπει να πληρώσω.
Πάω παλι στην τράπεζα να μιλήσω με 1 υπέυθυνο,πάλι τα ίδια για άλλο δάνειο με μεγαλήτερο επιτόκιο τόσο που αντι για 1200 Ε περίπου + κάτι ακόμα για εξώδικα και φακέλους θα το αποπλήρωνα κοντά στα 3000 Ε :lol: :lol: :lol:
να σημειώσω ότι το νεο δάνειο θα ήταν το ποσό που χρωστούσα.
Αρνήθηκα.
Πήγα στα κεντρικά εδώ στην Θεσσαλονίκη μηπως βγάλω κάποια άκρη,και αμέσως ο υπάλληλος ρώτησε πόσα μπορώ να δίνω.Θα δίνω λιγότερα για δόση μέχρι να καλήψω το υπόλοιπο το οποίο η τράπεζα το έβγαλε κάπου στα 1600Ε μαζί με το κέρδος της και το εξώδικο.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Αγορά με δάνειο

Δημοσίευση από enias »

Στην ατυχία σου, στάθηκες τυχερός. Οι τράπεζες πλέον μετά τον αποκλεισμό τους απο την διατραπεζική αγορά και τα κανόνια ενός άλλου κινήματος "δεν πληρώνω" των δανειοληπτών των τραπεζών, αναγκάστηκαν να συμμαζευτούν και να φέρονται ανθρώπινα προκειμένου να επιστρέψουν τους ισολογισμούς στους σε κέρδη.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αγορά με δάνειο

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μᾶλλον ἔπεσε σὲ ἀλητήριους. Τὸ εἴχα συζητήσει πρὸ ἐτῶν μὲ διευθύντρια τραπέζης (μητέρα φίλου) καὶ μοῦ εἶχε πεῖ ὄτι ἀν ὁ δανειολήπτης γιὰ κάποιο λόγο δὲν μπορεῖ νὰ πληρώσει (ἀνεργία, ἀσθένεια) μπορεῖ νὰ κάνει διακανονισμὸ καὶ νὰ συμφωνηθεῖ νὰ μειωθεῖ ἠ δόση.

Μου φαίνεται ὄτι οἱ παραπάνω θέλαν νὰ τοῦ πασάρουν δάνειο.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Αγορά με δάνειο

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε:ἀν ὁ δανειολήπτης γιὰ κάποιο λόγο δὲν μπορεῖ νὰ πληρώσει (ἀνεργία, ἀσθένεια) μπορεῖ νὰ κάνει διακανονισμὸ καὶ νὰ συμφωνηθεῖ νὰ μειωθεῖ ἠ δόση.

Μου φαίνεται ὄτι οἱ παραπάνω θέλαν νὰ τοῦ πασάρουν δάνειο.
Ίσως παλιά το έκαναν έτσι. Τώρα πλέον υπάρχει και νόμος για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά, ο οποίος δεν συμφέρει τις τράπεζες, και τους ανάγκασε να γίνουν πιο διαλλακτικοί.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, ακόμα και να σου μειώσουν τη δόση, θα αυξηθεί η περίοδος αποπληρωμής με τον αναλογούν τόκο. Και πάλι μπορεί θα καταλήξεις να αποπληρώσεις περισσότερα.
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αγορά με δάνειο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

enias έγραψε:Τώρα πλέον υπάρχει και νόμος για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά, ο οποίος δεν συμφέρει τις τράπεζες, και τους ανάγκασε να γίνουν πιο διαλλακτικοί
Όποιος έχει όρεξη να δει κάτι πάνω σε αυτό και στα δάνεια..

W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”