Κριτήρια επιλογής οχήματος

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Κριτήρια επιλογής οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μὲ τὶ κριτήριο ἐπιλέξατε τὸ ὄχημά σας;

Τὸν Σεπτέμβρη τοῦ 2004 πήρα τὴν ἄδεια ὁδηγήσεως στὸ χέρι. Τὸν Νοέμβριο πήγα σὲ μιὰ ἀντιπροσωπεία νὰ παραγγείλω τὸ Accent. Γιατὶ Accent;

Ἕνα φιλαράκι εἶχε Accent ἀπὸ τὸ 1999 καὶ δὲν τοῦ εἶχε βγάλει καμιὰ βλάβη.
Εἶναι φθηνὸ.
Ἔχει μεγάλο χῶρο ἀποσκευῶν, δὲν ἤθελα κάποιο μικρό.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Κριτήρια επιλογής οχήματος

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Ήθελα κάτι νεανικό, με λίγο γκαζάκι παραπάνω, να παρέχει ασφάλεια, να μην καταναλώνει πολύ βενζίνη και να είναι ευέλικτο μέσα στην πόλη, αν καμιά φορά χρειαστεί να κατέβω προς κέντρο. (πράγμα που το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι) :twisted: :twisted: :twisted:

Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια από το getz του φίλου μου και μου άρεσε όταν πηγαίναμε βόλτες με το δικό του.

Απολύθηκα από φαντάρος, βρήκα δουλειά, και παραμονή πρωτοχρονιάς του 2006 το παράγγειλα, λίγες μέρες αφ' ότου έχει έρθει το ανανεωμένο μοντέλο. Μετά από περίπου 10 μέρες το οδηγούσα. (Ήταν μόλις το 4ο στο νομό)!

Ήταν μια επιλογή για την οποία ΔΕΝ μετάνιωσα ποτέ, ΓΙΑΤΊ ΣΤΑ 80.000 ΧΙΛ. δεν μου έχει ζητήσει τίποτε. (πέρα από αμορτισέρ που τα άλλαξα γιατί το ήθελα).
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Κριτήρια επιλογής οχήματος

Δημοσίευση από trip73p »

Είχα corsa 1.4,είμουν αρκετα ευχαριστιμένος.Ασχετα αν την επιλογή τότε δεν την εκανα εγώ.
Μετά από αρκετά χρόνια και με τον ερχομό του 2ου παιδίου (ειναι φρικαριστικό να προσπαθείς να βάζεις το καροτσάκι στο χώρο αποσκευών του cosra και να μην έχεις αλλο χώρο,οπότε τα υπόλοιπα μπακάζια να τα βάζεις δίπλα στο μικρό παιδί!) αποφάσισα να βρω αυτοκίνητο με πολύ χώρο.Για αυτο πήγα στο FORD FOCUS (τότε) C-MAX.
Πολύ ικανοποιημένος από τους χώρους αλλά οχι τόσο από την ποιότητα κατασκευής.Ο κινητήρας είναι λίγος αλλά λόγο όγκου ίσως είναι καλύτερα ετσι.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κριτήρια επιλογής οχήματος

Δημοσίευση από leftergr »

Το πρώτο αυτοκίνητο στα 18 , ήθελα κάτι μεταχειρισμένο , μικρο , να μην αγχώνομαι να μην πάθει τίποτα και να κινούμε από το σπίτι στο ΤΕΙ χωρίς να με τρώει η βροχή με το μηχανάκι . Οπότε αγορά ενός Yugo 45 :D

Το δεύτερο καινούργιο , μετά από 1,5 χρόνο περίπου , για βόλτες αλλά και να πηγαίνω και με κάποια ασφάλεια , ένα Peugeot 106 . Με τον ερχομό όμως του παιδιού , πλέον δεν εξυπηρετούσε με τίποτα . Όπως και ο trip είπε , ένα καρότσι στο πορτ-μπαγκάζ , και τα υπόλοιπα δίπλα στο παιδί ( ευτυχώς που ήταν τουλάχιστον πεντάπορτο ) .

Είχα αρχίσει ήδη να σκέφτομαι την αλλαγή του με κάποιο μεγαλύτερο , αλλά με πρόλαβε η γυναίκα όπου μετά που το έκανε σαν φυσαρμόνικα :lol: , πλέον δεν σύμφερε η επισκευή του . Οπότε επειδή και ο χρόνος πίεζε , και τα οικονομικά δεν ήταν ιδιαίτερα καλά εκείνη την περίοδο , πήγα στην αγορά ενός μεταχειρισμένου Citroen Xsara 1.4 . Τεράστιο αυτοκινήτο ( σε σχέση με το 106 ) , οικονομικό , αλλά δεν παύει να είναι μεταχειρισμένο πολλών χρονών . Θέλω να ελπίζω ότι μέχρι το τέλος του χρόνου θα μπορέσω να το αλλάξω με κάποιο καινούργιο :)

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κριτήρια επιλογής οχήματος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

την porsche την πούλησες πριν πάρεις το xsara?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κριτήρια επιλογής οχήματος

Δημοσίευση από leftergr »

Όπως φαίνεται καθαρά, η Porsche στέκει ακλόνητη στο avatar ;) :lol:

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”