[Διάσπαση] Hyundai: ναι ή όχι και γιατί;

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: [Διάσπαση] Hyundai: ναι ή όχι και γιατί;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Πάντα έβλεπα, όπως σίγουρα και εσείς, αυτοκίνητα ανεξαρτήτως μάρκας, με σβηστά φώτα τη νύχτα, με αναμμένα πίσω φώτα ομίχλης, με αναμμένα αλάρμ στο δρόμο.
Απο τη στιγμή που βρέθηκα στα λεωφορεία και είμαι στο κέντρο της πόλης για 8-9 ώρες καθημερινά, χωρίς υπερβολή, βλέπω κάθε μα κάθε μέρα 2-3 φορές κόσμο με κλειστά φώτα μέσα στη μαύρη νύχτα, και πάρα πολύ συχνά ξεχασμένο το πίσω φως ομίχλης. Πραγματικά απορώ, που το έχουν το μυαλό τους? Ειδικά αυτοί με τα κλειστά φώτα. Δεν απορούν γιατι το ταμπλώ τους μέσα είναι σκοτεινό? Οτι οι μισοί περαστικοί τους κορνάρουν και τους ανάβουν τα φώτα? Τι να πείς...


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: [Διάσπαση] Hyundai: ναι ή όχι και γιατί;

Δημοσίευση από enias »

Το πιο πιθανό είναι να τους έχουν καεί οι λάμπες. Και αυτό το λέω γιατί το φως ομίχλης πίσω δεν λειτουργεί αν δεν έχεις αναμμένη τη μεσαία σκάλα. Νομίζω σε όλα τα αυτοκίνητα ισχύει αυτό και όχι μόνο στα Hyundai. Και τα πίσω φώτα, αν δεν στο πει κάποιος άλλος, είναι δύσκολο να το καταλάβεις οτι δεν ανάβουν.

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει οτι δικαιολογούνται να έχουν αναμμένο το φως ομίχλης.

Γεγονός επίσης είναι, οτι λόγω της γνωστής φημολογίας για τα Hyundai, τα αγοράζουν κυρίως κάτι άνθρωποι μεγαλύτερων ηλικιών, που δεν έχουν και πολύ σχέση με το αυτοκίνητο, είτε λόγω ηλικίας είτε γιατί μπορεί να ζουν σε αγροτικές περιοχές που δεν τους πολυαπασχολεί το αμάξι γενικώς και να μην έχουν ιδέα τι κάνει εκείνο το κουμπάκι με το φως στο ταμπλό, που πατώντας το δεν βλέπεις καμιά διαφορά μπροστά σου.

Και πάλι, δεν φταίει ουτε η αυτοκινητοβιομηχανία, ούτε η τεχνολογία του αυτοκινήτου.
Φταίει, ο νεοπλουτίστικος τρόπος σκέψης του μέσου έλληνα, που απαιτεί πάντα, το αμάξι να είναι για όλους, ενα status symbol.

Ε... δεν είναι για όλους... πως να το κάνουμε... Γι΄αυτό και το επιλέγουν.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: [Διάσπαση] Hyundai: ναι ή όχι και γιατί;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Γιατί καθημερινά βλέπω να έχουν αναμμένο καταλάθος το φώς ομίχλης.
Θυμάμαι μιὰ θεῖτσα σταματημένη, μέρα μὲ βροχή, στὴν Ἀλεξάνδρας νὰ σκουπίζει τὸ πίσω τζάμι ἐνῶ αὐτὸ ήταν θερμαινόμενο. :astrakia :astrakia :astrakia :astrakia
UltiMo_ έγραψε:Ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να κάνουν καταλάθος...
Αὐτὸ τὸ λάθος μὲ τὸ πίσω φῶς ὀμίχλης τὸ κάνουν μόνο στὰ Hyundai;
UltiMo_ έγραψε:Αλήθεια μπορείς να μου βγάλεις φωτογραφία τον διακόπτη του πίσω φωτός ομίχλης?
Νὰ τὸ κάνω.
UltiMo_ έγραψε:Είναι σε κάποιο σημείο που πατιέτε καταλάθος? Με το πόδι? με το γόνατο ίσως?
Κατὰ λάθος δὲν γίνεται. Δὲν βρίσκεται τόσο χαμηλά.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: [Διάσπαση] Hyundai: ναι ή όχι και γιατί;

Δημοσίευση από athanatos »

Το φως ομίχλης, θα έλεγα ότι το ανοίγουν κάποιοι κατά λάθος, εάν είναι σαν τον δικό μου διακόπτη στο vw polo.
Για τα φώτα, γυρνάς δύο φορές δεξιά. Στη δεύτερη, μπορείς να τραβήξεις τον διακόπτη για το φως της ομίχλης.
Ίσως λοιπόν, από βιασύνη ή απροσεξία, κάνουν και τις τρεις κινήσεις σε μία.

Όσο για την περίπτωση, του ότι δεν βλέπουν το ταμπλό σκοτεινό, όντως δεν το βλέπουν σκοτεινό. Γιατί; Διότι σε πολλά αυτοκίνητα πλέον, ανάβει το ταμπλό μέρα νύχτα, με ή χωρίς τα φώτα αναμμένα.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: [Διάσπαση] Hyundai: ναι ή όχι και γιατί;

Δημοσίευση από MacPap »

Στο δικό μου πάντως όταν ανάβω τα φώτα, χαμηλώνει ο φωτισμός του tableau (ε? ulti?) διότι το καντράν είναι μόνιμα αναμένο.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: [Διάσπαση] Hyundai: ναι ή όχι και γιατί;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εγώ πιστεύω είναι λάθος να είναι ο φωτισμός των tableaux στα cadran αναμμένος τη μέρα, γιατι εκτός απο κανένα νόημα και τζάμπα κατανάλωση, δημιουργούν το γνωστό πρόβλημα. Ίσως αν είχαν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ένδειξη για τα φώτα ομίχλης. Όπως έχουν συνήθως για τα φώτα πορείας (μεγάλα)

Αλήθεια ανάβει και το φώς του porte bagage τη μέρα?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: [Διάσπαση] Hyundai: ναι ή όχι και γιατί;

Δημοσίευση από MacPap »

Στο δικό μου ναι όπως και η πλαφονιέρα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: [Διάσπαση] Hyundai: ναι ή όχι και γιατί;

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά το GETZάκι μου το λατρεύω... 5 χρόνια τώρα δεν μου έχει κάνει κιχ, δεν μου έχει ζητήσει τίποτα. :applause :applause :applause :applause
Και μάλλον για χιουντάι με βλέπω να αγοράζω ξανά. (ίσως το i 30).
:D :D :D :D
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: [Διάσπαση] Hyundai: ναι ή όχι και γιατί;

Δημοσίευση από enias »

DELPIERO1981 έγραψε:Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά το GETZάκι μου το λατρεύω...
Οσον αφορά το πρώτο μοντέλο, αν εξαιρέσεις τα λάστιχα και τα ελατήρια που έχει απο το εργοστάσιο και το κάνουν να πηγαίνει σαν βάρκα, το αμάξι είναι πολύ αξιόπιστο. Οι περισσότεροι έχουν κάνει μια μετατροπή στα ελατήρια (βάζουν πιο σκληρά) και αλλαγή ελαστικών, άντε και πιο σκληρά αμορτισέρ είσαι οκ. Στο club Getz, όλοι αυτή τη μετατροπή έχουν κάνει.
Αινείας
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: [Διάσπαση] Hyundai: ναι ή όχι και γιατί;

Δημοσίευση από angello »

Καμία φορά ξεχνάμε τα χρηματικά ποσά που δίνονται κάθε φορά για την προώθηση των προϊόντων κάθε χώρας ή τις μίζες που δίνει κάθε χώρα σαν την Γερμανία π.χ.
Γιατί στην Ελλαδίτσα και γενικά στην Ευρώπη μας δεν κυκλοφορούν όλα τα αυτοκίνητα της Κορέας ή της Ιαπωνίας ; Γιατί στην Αμερική τα αυτοκίνητα είναι διαφορετικών προδιαγραφών ;
Ποιος βάζει τις προδιαγραφές ; άλλες στην Αμερική και άλλες στην Ευρώπη ;
Μακάρι στην χώρα μας να οδηγούσαμε αυτοκίνητα μόνο της από ανατολής και ας μη τα απαξιώνουμε τόσο πολύ γιατί κάποιοι μας το επιβάλουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”