Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Η σοφερίνα του αστικού ΚΤΕΛ Βόλου

Εικόνα

Έσπασε το «άβατο» του ανδροκρατούμενου επαγγέλματος

Την απόφασή της την έλαβε με τόσο απόλυτο τρόπο, όπως σαν να τραβάς χειρόφρενο. Πάτησε γκάζι για να το πετύχει και πλέον φρένο δεν υπάρχει στην επαγγελματική της επιλογή. Σε ηλικία 35 ετών, η Αγλαϊα Ανέστη έσπασε το «άβατο» του ανδροκρατούμενου επαγγέλματος οδηγών του αστικού ΚΤΕΛ στο Βόλο. Σήμερα, δύο χρόνια αργότερα συνεχίζει να αποτελεί τη μοναδική γυναίκα στο τιμόνι ενός οχήματος-θηρίου.
Τὸ ὄτι τὸ ὁδηγὰ δὲν εἶναι κάτι τερατῶδες. Ῥόδα μπορεῖ νὰ τοῦ ἀλλάξει;


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Τὸ ὄτι τὸ ὁδηγὰ δὲν εἶναι κάτι τερατῶδες.
Αυτό πως το ξέρεις?
Haridimos έγραψε:Ῥόδα μπορεῖ νὰ τοῦ ἀλλάξει;
Γιατί, μπορείς εσύ? Εγώ πάντως οχι
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από thanos »

συνέβη στην Γαλλία:
εφαγε πρόστιμο η μαντάμ επειδή οδηγούσε με μπούργκα:

http://www.newsbomb.gr/diethnh/story/10 ... e-mpoyrgka
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:
Haridimos έγραψε:Ῥόδα μπορεῖ νὰ τοῦ ἀλλάξει;
Γιατί, μπορείς εσύ? Εγώ πάντως οχι
Δηλαδὴ δὲν προβλέπεται γιὰ τὸν/τὴν ὁδηγὸ νὰ τοῦ ἀλλάξει ῥόδα;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Τα λεωφορεία δεν έχουν ούτε υδραυλικό γρύλο πάνω τους, ούτε αερόκλειδο, αλλα κυρίως, ούτε ρεζέρβα.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από athanatos »

UltiMo_ έγραψε:Τα λεωφορεία δεν έχουν ούτε υδραυλικό γρύλο πάνω τους, ούτε αερόκλειδο, αλλα κυρίως, ούτε ρεζέρβα.
Προφανώς μιλάς για τα αστικά. Γιατί τα υπεραστικά έχουν απ' όλα.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Πάντως στὰ βυτία τὰ ὀποία κάνουν ὐπεραστικὰ δρομολόγια οἱ ὁδηγοὶ εἶναι "survivor τύποι". Εἶναι ὁδηγοὶ καὶ μαστόρια προκειμένου νὰ μῆν καθυστεροῦν τὰ δρομολόγια. Ξέρω ἀπὸ τὸν συγχωρεμένο τὸν μπάρμπα μου.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από thanos »

Στην μάχη των δύο φύλων οι γυναίκες φαίνεται να κερδίζουν στο...παρκάρισμα, τουλάχιστον σύμφωνα με μια νέα έρευνα.
Η έρευνα, η οποία καταρρίπτει τον μύθο ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να παρκάρουν, διαπίστωσε ότι μπορούν να βρουν πιο εύκολα θέση στάθμευσης, αλλά και παρκάρουν καλύτερα, παρότι μπορεί να χρειαστούν περισσότερο χρόνο.
Οι γυναίκες έρχονται πρώτες στην κατάταξη με συνολικό σκορ 13,4 στα 20 σε σχέση με το 12,3 που πέτυχαν οι άνδρες. Η έρευνα βασίστηκε σε ένα πείραμα που έλαβε υπόψιν επτά σημαντικές συνιστώσες του τρόπου παρκαρίσματος.
Ο Νιλ Μπίσον, εκπαιδευτής οδηγών, ο οποίος επινόησε το πείραμα, περιέγραψε τα αποτελέσματά του ως "θεαματικά".
"Από την εμπειρία μου οι άνδρες μάθαιναν πάντα καλύτερα και συνήθως είχαν καλύτερες επιδόσεις στα μαθήματα (οδήγησης). Ωστόσο, είναι πιθανόν οι γυναίκες να συγκρατούν καλύτερα τις πληροφορίες. Τα αποτελέσματα (της έρευνας) καταρρίπτουν εξάλλου και τον μύθο που θέλει τους άνδρες να έχουν καλύτερη σχέση του χώρου από τις γυναίκες. Δείχνουν ότι οι άνδρες θα πρέπει να σέβονται περισσότερο τις γυναίκες σε ό,τι αφορά το παρκάρισμα. Τα δεδομένα δεν ψεύδονται".
Την έρευνα πραγματοποίησε η εταιρία στάθμευσης αυτοκινήτων NCP, η οποία προσέλαβε μια ομάδα ερευνητών για να παρατηρήσουν 2.500 οδηγούς στους 700 χώρους στάθμευσής της στη Βρετανία για ένα διάστημα ενός μήνα.
Τρία τέταρτα και πλέον των γυναικών διέπρεψαν στην αποκαλούμενη "προ στάθμευσης στάση", σε σχέση με το 50% των ανδρών. Το 39% των γυναικών οδηγών έφερναν στη σωστή θέση το όχημα στο στάδιο της όπισθεν, σε σχέση με το 28% των ανδρών.
Ωστόσο, η έρευνα συμπεραίνει ότι οι άνδρες είναι πολύ πιο γρήγοροι στο παρκάρισμα κάνοντας 16 δευτερόλεπτα κατά μέσον όρο να ολοκληρώσουν την μανούβρα σε σχέση με 21 δευτερόλεπτα για τις γυναίκες.
Από την έρευνα προκύπτει επίσης ότι με τον μέσο οδηγό να παρκάρει το αυτοκίνητό του 1.004 φορές στη ζωή του, οι γυναίκες περνούν 12 μέρες από τη ζωή τους παρκάροντας σε σχέση με εννέα που είναι για τους άνδρες.

πηγη:
http://news247.gr/kosmos/news/mporei_na ... 97621.html
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από MacPap »

thanos έγραψε:Από την έρευνα προκύπτει επίσης ότι με τον μέσο οδηγό να παρκάρει το αυτοκίνητό του 1.004 φορές στη ζωή του, οι γυναίκες περνούν 12 μέρες από τη ζωή τους παρκάροντας σε σχέση με εννέα που είναι για τους άνδρες.
Εδώ κάτι είναι λάθος. 1000 φορές είναι λίγο. Και 12μερεςΧ24ωρεςΧ3600δεύτερα/21δευτερα=49.371 παρακρίσματα... Πάλι λάθος μετάφραση έγινε?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Αυτό σε πείραξε. Ενώ κατα τα άλλα η έρευνα είναι σίγουρα ολόσωστη :D
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”