Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:Με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις και διασωληνωμένο διακομίζεται αυτή την ώρα στο ΠΑΓΝΗ ένα 2χρονο αγοράκι, το οποίο τραυματίστηκε βαριά από το αυτοκίνητο που οδηγούσε η ίδια του η μητέρα. Η γυναίκα μπήκε στο αμάξι και επιχείρησε να κάνει όπισθεν, χωρίς δυστυχώς να προσέξει ότι το παιδάκι βρισκόταν πίσω από το αυτοκίνητο, με αποτέλεσμα να το χτυπήσει.
Το έχουμε ήδη αναφέρει στο odigein.com
Προσοχή στα παιδιά στο δρόμο!

Μακάρι η συγκεκριμένη μαμά, να μας είχε διάβασει. :cry:


Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

UltiMo_ έγραψε:Με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις και διασωληνωμένο διακομίζεται αυτή την ώρα στο ΠΑΓΝΗ ένα 2χρονο αγοράκι, το οποίο τραυματίστηκε βαριά από το αυτοκίνητο που οδηγούσε η ίδια του η μητέρα.

Η γυναίκα μπήκε στο αμάξι και επιχείρησε να κάνει όπισθεν, χωρίς δυστυχώς να προσέξει ότι το παιδάκι βρισκόταν πίσω από το αυτοκίνητο, με αποτέλεσμα να το χτυπήσει.

Το περιστατικό συνέβη στην Κριτσά του Αγίου Νικολάου Κρήτης.

ΑΠΟ: CretaLive.gr

Έχασε τη μάχη το 2χρονο αγοράκι από το Λασίθι
Το είχε χτυπήσει με το αυτοκίνητο η μητέρα του

Σε βαρύ πένθος έχει βυθιστεί η Κρήτη, μετά το θάνατο του 2χρονου αγοριού, το οποίο είχε χτυπήσει κατά λάθος με το αυτοκίνητο η μητέρα του, την περασμένη Τρίτη.

Η κατάσταση του παιδιού ήταν εξαιρετικά κρίσιμη, καθώς είχε υπουστεί βαριές κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις.

Το τελευταίο αντίο θα πουν στο μικρό Γιαννάκη, σήμερα το πρωί, συγγενείς, φίλοι, το δίδυμο αδερφάκι του και η τραγική μητέρα.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έφηβη σκότωσε κατά λάθος τη μητέρα της

Τραγικό θάνατο βρήκε η 41χρονη Sue Duke από το Rochester, όταν η κόρη της, η οποία προσπαθούσε να παρκάρει, μπέρδεψε το γκάζι με το φρένο!

Η μητέρα τριών παιδιών αποβιβάστηκε από το όχημα για να διευκολύνει την κόρη της στο παρκάρισμα δίνοντάς της οδηγίες.
Δυστυχώς, όμως, καθώς η Sue έκανε νοήματα στην οδηγό, η νεαρή κοπέλα «μπέρδεψε το φρένο με το γκάζι», όπως δήλωσε ο γαμπρός της, Malcolm Mitchell, με αποτέλεσμα να παρασύρει τη μητέρα της και να τρακάρει με ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο.

Μια αυτόπτης μάρτυρας που έτυχε να παρακολουθήσει τη τραγική στιγμή είπε: «Ήταν πραγματικά συγκλονιστικό. Η νεαρή κοπέλα βρισκόταν μέσα στο αμάξι στη θέση του οδηγού και η μητέρα της όντας έξω από αυτό την κατηύθυνε.

Ξαφνικά το αυτοκίνητο χτύπησε με φόρα ένα άλλο παρκαρισμένο αυτοκίνητο. Αρχικά, δεν είχαμε συνειδητοποιήσει ότι η Sue είχε χτυπήσει. Αλλά μετά την είδαμε ξαπλωμένη κάτω. Είχε χτυπήσει στο κεφάλι. Υπήρχαν παντού αίματα. Το κορίτσι έπαθε υστερία. Έκλαιγε και ούρλιαζε. Ήταν τραγικό. Προσπαθούσαμε να την ηρεμήσουμε αλλά ήταν μάταιο».

Παρόλο που η γυναίκα μεταφέρθηκε άμεσα στο νοσοκομείο, δεν κατάφερε να επιβιώσει.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από MacPap »

Οι βλακείες δυστυχώς πληρώνονται....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από thanos »

MacPap έγραψε:Οι βλακείες δυστυχώς πληρώνονται....
ανεξαρτήτου φύλου...
γιατί δεν μπορώ να πιστέψω οτι σε ετουτο τον ντουνιά πουθενά κ ποτέ
δεν μπερδεψε αρρεν οδηγός το φρένο με το γκάζι με τραγικές συνέπειες
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν είναι στο φύλο η βλακεία. Η βλακεία έγκειται στο να δίνει κανείς οδηγίες σε ένα οδηγό (ακόμα και έμπειρο) όντας ανάμεσα στο όχημα και ένα εμπόδιο.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Η σοφερίνα του αστικού ΚΤΕΛ Βόλου

Εικόνα

Έσπασε το «άβατο» του ανδροκρατούμενου επαγγέλματος

Την απόφασή της την έλαβε με τόσο απόλυτο τρόπο, όπως σαν να τραβάς χειρόφρενο. Πάτησε γκάζι για να το πετύχει και πλέον φρένο δεν υπάρχει στην επαγγελματική της επιλογή. Σε ηλικία 35 ετών, η Αγλαϊα Ανέστη έσπασε το «άβατο» του ανδροκρατούμενου επαγγέλματος οδηγών του αστικού ΚΤΕΛ στο Βόλο. Σήμερα, δύο χρόνια αργότερα συνεχίζει να αποτελεί τη μοναδική γυναίκα στο τιμόνι ενός οχήματος-θηρίου.

Μητέρα δύο παιδιών έκανε διάφορες δουλειές τα προηγούμενα χρόνια, συνεισφέροντας στον οικογενειακό προϋπολογισμό, αλλά αναζητώντας ωράρια εργασίας που δεν θα της στερούσαν πολλές ώρες της ημέρας μακριά από τα παιδιά της. Σήμερα, που ο γιος της έφτασε στην ηλικία των 17 ετών και η κόρη της Εύα στην ηλικία των 12, έχει τη δυνατότητα να κάνει τη δουλειά που αγάπησε.

Το επάγγελμα το έζησε και το γνώριζε από το σύζυγό της Βασίλη Λαδόπουλο, πολλά χρόνια οδηγό του αστικού ΚΤΕΛ και τον πεθερό της. Επί 30 έτη ιδιοκτήτης και οδηγός άφησε στα παιδιά του το λεωφορείο, μετά τη συνταξιοδότηση, αλλά ούτε που ποτέ είχε φανταστεί ότι μία από τις θέσεις της βάρδιας θα κάλυπτε η νύφη του.

Η απόφασή της τον χαροποίησε ιδιαίτερα και καμαρώνει για τη νύφη του περισσότερο από τον καθένα. Ο θηλυκός διάδοχός του επιβεβαίωσε ότι η Αγλαϊα είχε το τσαγανό και ότι τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο, αρκεί να υπάρχει θέληση.

Πώς, όμως, έφτασε να γίνει οδηγός του αστικού ΚΤΕΛ; «Είναι μια πολύ συναισθηματική ιστορία», λέει η ίδια. «Το έλεγα, αλλά ούτε και εγώ η ίδια δεν μπορούσα να το φανταστώ». Τον προθάλαμο αποτέλεσε στην ουσία η δουλειά της ως ελεγκτής στο αστικό ΚΤΕΛ.

«Ήταν η καλύτερη δουλειά. Με ενθουσίασε τόσο πολύ, που για μένα ήταν σαν γιορτή. Μου άρεσε η κίνηση, να τρέχω να προλάβω το ένα λεωφορείο μετά το άλλο. Το καθημερινό τρέξιμο όχι μόνο δεν με κούρασε, αλλά με έκανε να λατρέψω αυτή τη δουλειά. Αν θέλεις να με εκδικηθείς βάλε με σε ένα κλουβί να πουλάω εισιτήρια…», λέει.

Η εργασία της ως ελεγκτής διήρκησε έξι μήνες, μέχρι που το αστικό ΚΤΕΛ αποφάσισε ότι δεν μπορούσε να διατηρήσει αυτές τις θέσεις εργασίας. «Το πήρα κατάκαρδα, στενοχωρήθηκα πολύ. Τότε ήταν που μου είπε ο Βασίλης «εάν αγαπάς τόσο πολύ αυτή τη δουλειά, βγάλε δίπλωμα». Σίγουρα τότε δεν θα περίμενε την εξέλιξη, το είπε για να με καθησυχάσει. Ούτε και εγώ φανταζόμουν, όμως, όταν η προτροπή του μου έγινε έμμονη ιδέα, πως θα τα καταφέρω.»

Στις 16 Μαϊου 2009 ξεκινούσε τα μαθήματα για την άδεια οδήγησης του επαγγελματικού οχήματος. Στο τέλος του ίδιου μήνα επέστρεψε στο σπίτι με το δίπλωμα στα χέρια γεμάτη ικανοποίηση, βλέποντας την οικογένειά της να καμαρώνει.

Μετά από ένα μήνα έπιασε το τιμόνι του πρώτου μίνι λεωφορείου, εκτελώντας το πρώτο δρομολόγιο στη διαδρομή Κατηχώρι-Σταγιάτες. Με το άγχος του πρωτάρη κατάφερε να μανουβράρει το μεγάλο όχημα.

Οι ικανότητές της μετά από αρκετά δρομολόγια είχαν πλέον αποδειχθεί και σύντομα πέρασε να οδηγεί το 12μετρο λεωφορείο, κάνοντας σήμερα δρομολόγια σε όλες τις αστικές γραμμές.

Η στήριξη από την οικογένειά της μεγάλη, το ίδιο και από τους συναδέλφους της, οι οποίοι την καλοδέχθηκαν στη δική τους «οικογένεια», τη βοήθησαν και τη βοηθάνε.

Στην αρχή, η θέα μιας μικροκαμωμένης γυναίκας στο τιμόνι του αστικού λεωφορείου έκανε ορισμένους από τους επιβάτες να την κοιτάξουν με απορία και άλλους με δισταγμό. Θυμάται τον πρώτο καιρό έναν από τους επιβάτες που κοντοστάθηκε και δεν ανέβηκε το σκαλοπάτι του λεωφορείου, αλλά το έκανε την επόμενη ημέρα από την ίδια στάση, δίνοντας της μάλιστα συγχαρητήρια πριν κατέβει στον προορισμό του.

Εκείνο που τη χαρακτηρίζει είναι το χαμόγελο με το οποίο αντιμετωπίζει όλες τις δύσκολες καταστάσεις μέσα στο λεωφορείο, αλλά και με τους οδηγούς άλλων οχημάτων στη διάρκεια των δρομολογίων. Με ιδιαίτερη ευαισθησία προσέχει τους ηλικιωμένους, αλλά και άτομα με ειδικές ανάγκες μέχρι να ανέβουν στο όχημα και να βρουν θέση να καθίσουν.

Συναντήσαμε την Αγλαϊα Ανέστη στο τέρμα του αστικού ΚΤΕΛ. Στις 4.30 το μεσημέρι, λίγο πριν ξεκινήσει το δρομολόγιό της με το λεωφορείο νούμερο 27. Βγήκε από τα γραφεία των οδηγών με το απογευματινό καφεδάκι στο χέρι και κινήθηκε προς το λεωφορείο. Αναψε τη μηχανή του τεράστιου οχήματος για να τη ζεστάνει. Ο χρόνος είναι αμείλικτος, όμως, για τους οδηγούς των λεωφορείων. Η συνομιλία μας ήταν σύντομη και δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς. Την ίδια την περίμεναν οι επιβάτες σε στάσεις της πόλης. Σήκωσε τον ασύρματο, ενημέρωσε το κέντρο για την αναχώρησή της, μας χαιρέτισε και έφυγε με την άνεση ενός έμπειρου οδηγού.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Αμαξοστοιχία παρέσυρε 27χρονη

Αμαξοστοιχία που εκτελούσε το δρομολόγιο Τρίκαλα – Αθήνα παρέσυρε και σκότωσε μία 27χρονη κοπέλα που οδηγούσε ένα μηχανάκι.

Το δυστύχημα συνέβη στην φυλασσόμενη διάβαση στο Φλαμούλι Τρικάλων και η αμαξοστοιχία παρέσυρε το μηχανάκι για περίπου 400 μέτρα ενώ απαραίτητη ήταν η επέμβαση της Πυροσβεστικής για τον απεγκλωβισμό.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἀπεγκλωβισμό; Ἀπὸ ποῦ;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από MacPap »

Πρέπει να είχε μπει η αμαξοστοιχία μέσα στο μηχανάκι
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”