Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από xrisa »


Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...



Μη μου πείτε ότι υπάρχει γυναίκα στο τιμόνι πάνω στον πλανήτη γη, που να μην την έχει στείλει αρσενικό στο σπίτι της να πλύνει πιάτα. Διότι το αρσενικό μυαλό κάνει την ασύλληπτα λογική σκέψη πως μια γυναίκα δεν έχει θέση στο αυτοκίνητο σαν οδηγός αλλά στη κουζίνα όπου όπως είναι και παγκοσμίως αποδεκτό είναι και ο φυσικός της χώρος! Αυτός και κανένας άλλος! Διότι το αυτοκίνητο είναι μια παγκόσμια αντρική κατοχυρωμένη πατέντα που εννοείται ότι δημιουργήθηκε για να το κινεί ο αντρικός πληθυσμός! Και μόνο!

Κατά την αντρική άποψη λοιπόν η γυναίκα δεν έχει θέση στο αυτοκίνητο ούτε σαν συνοδηγός! (και σαν επιβάτης χώρο τους πιάνει αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα).

Γιατί όπως ισχυρίζονται οι απανταχού άντρες οδηγοί δεν κλείνουμε ποτέ το στόμα μας σαν συνοδηγοί και συνεχώς μουρμουράμε «πάτα φρένο», «πως φρενάρεις έτσι Χριστιανέ μου» «ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ», «ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ» και «ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ».

Κατά την ταπεινή μου άποψη οι γυναίκες κάνουμε τρείς ευστοχότατες παρατηρήσεις που δεν χρειάζεται να είσαι καν οδηγός για να τις κάνεις. Και την γιαγιά μου να βάλω στο αυτοκίνητο ενώ οδηγεί ο αδερφός μου αυτά θα του πει.(Η δικιά μου η γιαγιά ενδεχομένως να πει και περισσότερα).

Όταν ένας άντρας οδηγός τρέχει στη Πατησίων ας πούμε Τρίτη απόγευμα με βροχή επειδή βρήκε λίγο λάσκα από κίνηση δύο φανάρια όλα κι όλα, και η γυναίκα συνοδηγός (που σαν γυναίκα δεν της ξεφεύγει τίποτα), βλέπει το μηχανάκι που πάει να τον κλείσει από δεξιά τότε «Πάτα φρένο» θα πει. Τι θα πει; «Βγάλε τα κουλουράκια από τον φούρνο;»

Όταν στο επόμενο φανάρι ανάβει πορτοκαλί και ο άντρας οδηγός θέλει τον χρόνο του μέχρι να αποφασίσει τι θα κάνει και σκέφτεται το περνάω, δεν το περνάω, το περνάω, δεν το περνάω, το περνάω, ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ, τραβάει ένα φρενάρισμα και μπουμ βρίσκεται η μούρη σου να κάνει παρέα δίπλα από το σήμα της ΕΛΠΑ, τότε «Πως φρενάρεις έτσι Χριστιανέ μου» Tνα πει δηλαδή?«Αγάπη μου σου άρεσε όσο εμένα;»

Και όταν ξεκινάει για μια Κυριακάτικη βολτίτσα στη παραλιακή για να δείτε λίγο θάλασσα βρε αδερφέ αλλά περνάει από μπροστά σου η Ποσειδώνος βζιιιιιν, το Καλαμάκι βζιιιιιν, η Γλυφάδα βζιιιιιιν βζιιιιιιν, τότε «Μην τρέχεις ζαλίζομαι» θα πεις. Και θα το ξαναπείς. Γιατί εννοείται ότι δεν έχει πάρει στα σοβαρά πως το στομάχι σου έγινε ναυτικός κόμπος.

Κατά συνέπεια καταλήγουμε ότι οι παρατηρήσεις που κάνουν οι γυναίκες στους άντρες οδηγούς είναι εύστοχες γιατί είναι πραγματικές, ρεαλιστικές!
Σε αντίθεση με τις αντρικές παρατηρήσεις που είναι συνήθως πεζές, ανυπόστατες και χωρίς φαντασία!
Πρόσεχε τον παππού θα τον πατήσεις! Πρόσεχε τη γιαγιά! Πρόσεχε αυτόν από τα δεξιά! Πρόσεξε αυτόν έχει βγάλει φλας, θα στρίψει!!!
Πάτα το λίγο ρε κορίτσι μου, γιατί πας σαν τη πάπια?
Βγάλε φλας πριν στρίψεις!!!!
Πιάσε τη δεξιά λωρίδα γιατί σε λίγο θα στρίψουμε (θα στρίψουμε αλλά σε 5 χλμ)!
Μα καλά με τρίτη πας στην ανηφόρα? Δεν το λυπάσαι το αυτοκίνητο?
ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ έρχεται στο φανάρι. «Δεν φαντάζομαι να πατάς ντεμπραγιάζ τώρα που είσαι σταματημένη ????
Αγαπητά αρσενικά πρέπει λοιπόν να σας πληροφορήσω για τα ακόλουθα:
Νέους γέρους και παιδιά τους έχουμε στο οπτικό μας πεδίο όταν οδηγούμε καθώς επίσης και τον τύπο με την CLC coupέ που μας έκλεισε το μάτι από τον καθρέφτη αλλά εσείς δεν πήρατε μυρωδιά….
Πάμε σαν τις πάπιες γιατί πρώτον δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε με τα συμπαθή πτηνά και δεύτερον γιατί ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΛΩΡΙΔΑ!

Η κόρη μου που είναι 9, η βαφτιστήρα μου 3, και η ανιψιά μου που είναι αγέννητη ξέρουν ότι πριν στρίψεις ΒΓΑΖΕΙΣ ΦΛΑΣ!

Βρες εσύ το σωστό στενό που πρέπει να στρίψουμε και το πώς θα στρίψουμε άστο σε μένα! Θα στρίψω τελευταία στιγμή άφοβα γιατί είμαι γυναίκα οδηγός και όλοι με προσέχουν γιατί με ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ!

Πάω με τρίτη βρε έξυπνε στην ανηφόρα, ναι! Γιατί το τραβάνε 200 φτερωτά άλογα που δεν κομπλάρουν στην ανηφόρα με τρίτη, όπως εσύ στο γυμναστήριο με το τρίτο σετ κοιλιακών!

Όχι καλέ μου. Δεν πατάω ντεμπραγιάζ στο φανάρι για τον εξής απλό λόγο. Είμαι σταματημένη και πρέπει να πατήσω ΦΡΕΝΟ!

Και για να συμπληρώσω λέω.

Όχι! Δεν δυσκολευόμαστε στο παρκάρισμα. Απλά ακόμα δεν του «έχουμε πάρει τον αέρα»…

Ναι! Βάζουμε κραγιόν, μάσκαρα και ρουζ στο φανάρι! Και επειδή ο χρόνος μέχρι να ανάψει πράσινο δεν μας φτάνει συνεχίζουμε και στο επόμενο. Και στο μεθεπόμενο. Συνήθως φτάνουμε στο γραφείο και συνεχίζουμε και στον καθρέφτη του ασανσέρ. Ε και? Είμαι σταματημένη όταν βάφομαι hellooo!

Είμαστε Γυναίκες τι να κάνουμε? Είμαστε τα στολίδια της ασφάλτου!

Και επειδή Είμαστε Γυναίκες μιλάμε με hands free, σταματάμε στο πορτοκαλί και στα STOP, τρέχουμε μέσα στα όρια της τροχαίας, και δεν οδηγούμε μεθυσμένες! Και ναι παρκάρουμε!

Επίσης αυτοεξυπηρετούμαστε που σημαίνει σε απλά Ελληνικά πως δεν σας γινόμαστε ταγάρι να μας πηγαίνετε πότε εδώ και πότε εκεί. Ακόμα κάνουμε τα ψώνια μόνες μας γιατί οδηγούμε, πηγαινοφέρνουμε τα παιδιά στα εξωσχολικά γιατί οδηγούμε και εν πάσει περιπτώσει κι εμάς ένας ΑΝΤΡΑΣ μας έμαθε να οδηγούμε έτσι όπως οδηγούμε!

Και την επόμενη φορά που θα βάλω στο αυτοκίνητο παππού, αδερφό, ξάδερφο, συνάδελφο, σύζυγο ή τον Ben τον σκύλο της φίλης μου που είναι και αυτός αρσενικός, και ανοίξει το στόμα του με τα «Στρίψε, φρέναρε, γκάζωσε, βγάλε φλας, ΓΑΒ», ενημερώνω από τώρα ότι το πρώτο που θα κάνω είναι να ανάψω τα alarm.
Γιατί στην πρώτη γωνία σταματάω, κατεβαίνει και παίρνει ταξί!
Ε΄ μα πια δεν τρώγεστε!
eimastegynaikes.gr

Πηγή: tro-ma-ktiko.blogspot


rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από rasPUTIN »

xrisa έγραψε:Όχι καλέ μου. Δεν πατάω ντεμπραγιάζ στο φανάρι για τον εξής απλό λόγο. Είμαι σταματημένη και πρέπει να πατήσω ΦΡΕΝΟ!
Τὸ ἕνα δὲν ἀναιρεῖ τὸ ἄλλο. Ὁ συμπλέκτης πατίεται μὲ τὸ ἀριστερὸ πέλμα ἐνῶ τὸ φρένο μὲ τὸ δεξί.
xrisa έγραψε:Ναι! Βάζουμε κραγιόν, μάσκαρα και ρουζ στο φανάρι! Και επειδή ο χρόνος μέχρι να ανάψει πράσινο δεν μας φτάνει συνεχίζουμε και στο επόμενο. Και στο μεθεπόμενο. Συνήθως φτάνουμε στο γραφείο και συνεχίζουμε και στον καθρέφτη του ασανσέρ. Ε και? Είμαι σταματημένη όταν βάφομαι hellooo!
Πρῶτον μάθε νὰ μιλὰς σωστὰ χωρὶς χαζαμερικάνικα ἐπιφωνήματα (hellooo).
Δεύτερον, ναὶ μὲν εἶσαι σταματημένη ἀλλὰ ὅταν ἀνάψει πράσινο θὰ εἶσαι ἔτοιμη νὰ ξεκινήσεις ἢ θὰ προκαλέσεις μιὰ ἄσκοπη, ἠλίθια καὶ ἐκνευριστικὴ καθυστέρηση;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

xrisa ελπίζω να μην ταυτίζεσαι με αυτό το άθλιο κείμενο. προφανώς η τύπισσα τα έχει χαμένα. και το θέμα συμβουλή απο άντρα σε γυναίκα και απο γυναίκα σε άντρα, το έχει πάρει πολύ φεμινιστικά.

(όταν 8 στις 10 δεν ξέρουν να παρκάρουν, δεν φταίει ο αέρας που δεν τον πήρε ακόμα.. και όταν σε ανηφόρα δεν τραβάει με τρίτη, και 800 άλογα άλογα να έχεις, πρέπει να βάλεις δευτέρα, πως να το κάνουμε)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από enias »

Η αλήθεια είναι οτι η κοπέλα που το έγραψε πρέπει να είναι λίγο "τσαούσα" και να έχει γενικώς πρόβλημα με το άλλο φύλο, γιατί δεν αντιλαμβάνεται την ψυχοσύνθεση των δυο φύλων.

Ο άντρας έχει την ανάγκη να βλέπει και λίγο τη γυναίκα αδύναμη για να δικαιολογηθεί και ο ρόλος του ως προστάτης της. Το να της δίνει οδηγίες στο πώς να οδηγήσει καλύτερα μπορεί να κρύβει την επιθυμία του να της φανεί χρήσιμος και να την προστατεύσει απο το κακό που μπορεί να πάθει απο ένα ατύχημα. Και αυτό με τη σειρά του, κρύβει αγάπη προς το πρόσωπο αυτό.

Άλλη περίπτωση βέβαια, είναι το σχόλιο του τύπου "πρόσεχε μωρύ, θα μας σκοτώσεις" :lol:
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:..."πρόσεχε μωρύ, θα μας σκοτώσεις"
το "μωρύ" γράφεται με "η" δηλαδή "μωρή".
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από sissy »

Πολύ καλό κείμενο και μπράβο σε όποιον το έγραψε. Στο μόνο που δεν θα συμφωνήσω είναι στα εξής:
xrisa έγραψε: Όχι καλέ μου. Δεν πατάω ντεμπραγιάζ στο φανάρι για τον εξής απλό λόγο. Είμαι σταματημένη και πρέπει να πατήσω ΦΡΕΝΟ!»…
xrisa έγραψε: Όχι! Δεν δυσκολευόμαστε στο παρκάρισμα. Απλά ακόμα δεν του «έχουμε πάρει τον αέρα»…
Αυτό όμως είναι όλα τα λεφτά! :lol:
xrisa έγραψε: ....και εν πάσει περιπτώσει κι εμάς ένας ΑΝΤΡΑΣ μας έμαθε να οδηγούμε έτσι όπως οδηγούμε!
Πάντως γενικά εμένα προσωπικά με ενοχλεί αυτός ο διαχωρισμός που γίνεται (και θα συνεχίσει να γίνεται) μεταξύ άντρα και γυναίκας οδηγού. Και περισσότερο με ενοχλεί το οτι τα βάζουν όλα στο ίδιο τσουβάλι χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους πως ΠΑΝΤΑ υπάρχουν και εξαιρέσεις. :biritses
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από enias »

sissy έγραψε:Πάντως γενικά εμένα προσωπικά με ενοχλεί αυτός ο διαχωρισμός που γίνεται (και θα συνεχίσει να γίνεται) μεταξύ άντρα και γυναίκας οδηγού.
Δεν είναι διαχωρισμός μεταξύ άντρα και γυναίκας οδηγού... είναι διαφορά άντρα-γυναίκας. Και δεν είναι το μόνο πεδίο "μάχης" μεταξύ τους. Στη ζωή, υπάρχει μια ολόκληρη αρένα όπου τα δυο φύλα συνεχώς αναμετρούνται σε όλα.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από MacPap »

Μέχρι να καταλάβουνε πως ίσοι είμαστε. Ίδιοι ΔΕΝ είμαστε. Γιαυτό σε άλλα πράγματα είναι καλύτεροι οι μεν από τους δε.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἔχω μιὰ ἀπορία.

Μία γυναῖκα ἡ ὁποία περνάει ὦρες στὸν δρόμο ὁδηγώντας (ὤστε νὰ ἔχει ἄποψη γιὰ τὴν ὁδήγηση),


μιὰ γυναῖκα ἡ ὁποία περνάει ὦρες στὸ διαδίκτυο καὶ στὰ ἰστολόγια,



ΠΟΤΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ;;;;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από xrisa »

Haridimos έγραψε:Ἔχω μιὰ ἀπορία.

Μία γυναῖκα ἡ ὁποία περνάει ὦρες στὸν δρόμο ὁδηγώντας (ὤστε νὰ ἔχει ἄποψη γιὰ τὴν ὁδήγηση),


μιὰ γυναῖκα ἡ ὁποία περνάει ὦρες στὸ διαδίκτυο καὶ στὰ ἰστολόγια,



ΠΟΤΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ;;;;
Και όμως εγώ βρίσκω, αρκεί να οργανώσω σωστά τον χρόνο μου, απλά δεν "βγαίνω έξω" για διασκέδαση, τον ελεύθερο χρόνο όταν έχω τον περνάω στο σπίτι μου και ηρεμώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”