Υποψήφιο όχημα για αγορά: Daihatsu Terios

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Υποψήφιο όχημα για αγορά: Daihatsu Terios

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σκέφτομαι για αγορά. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία ή και σχόλιο? Ευχαριστώ


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Daihatsu Terios

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ όχι φίλε...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Daihatsu Terios

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Μήπως έχετε υπ' όψιν σας για το μέλλον της Daihatsu στην Ευρωπαϊκή αγορά;

Τέλος και στην Ελλάδα οι πωλήσεις Daihatsu από 1.2.2013
Τέλος και στην Ελλάδα οι πωλήσεις αυτοκινήτων Daihatsu από την 1 Φεβρουαρίου 2013, μετά και την ανακοίνωση της ιαπωνικής εταιρίας ότι μέχρι και τις 31 Ιανουαρίου 2013 η Daihatsu θα έχει εγκαταλείψει την ευρωπαϊκή αγορά.

Μετά και αυτή την εξέλιξη, η ελληνική εισαγωγική εταιρία, Agripan, η οποία αντιπροσωπεύει την εταιρεία πάνω από δύο δεκαετίες, ανακοίνωσε σε συνέντευξη της, ότι θα συνεχίσει να παρέχει τεχνική υποστήριξη και after sales υπηρεσίες στους 60.000 κάτοχους αυτοκινήτων.

Ο βασικός λόγος που η ιαπωνική εταιρία αποχαιρετά την Ευρώπη εντοπίζεται στο συνεχώς αυξανόμενο κόστος εξέλιξης (που επηρεάζεται άμεσα από την ισοτιμία του γεν με το ευρώ) καθώς και στις επερχόμενες ρήτρες γύρω από τις εκπομπές CO2. Ένας ακόμη λόγος είναι η βουτιά των πωλήσεων το περσινό έτος.

Πηγή: kathimerini.gr

Έχετέ το λίγο υπ' όψιν σας όταν θα αγοράσετε αυτοκίνητο απ' την εν λόγω εταιρία.
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Daihatsu Terios

Δημοσίευση από UltiMo_ »

αυτό δεν ξέρω πως θα μπορούσε να με επηρεάσει αρνητικά. Αντιθέτως θα απογειώσει την αξία μεταπώλησης.


Άλλο τετρακίνητο αυτοκίνητο υπάρχει στην αγορά? Εκτός απο τα audi quattro, τα impreza και τα 100% εκτός δρόμου αυτοκίνητα?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Daihatsu Terios

Δημοσίευση από athanatos »

Octavia 5 4x4 1.8 tsi 160 hp.
Susuki sx4 1.6 4x4.
Τι λες γι αυτά;
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Daihatsu Terios

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το sx4 είχα την εντύπωση οτι είναι τετρακίνητο swift. Αλλα στην πραγματικότητα είναι fiat sedici με σήμα της suzuki. άρα όχι δε θα πάρω. Το τετρακίνητο panda βγαίνει μόνο σε 1.2 και 1.3 diesel σύμφωνα με το site. Κάποιος μου είπε οτι υπάρχει σε 1.6

Η octavia υπήρξε αγαπημένο μου αμάξι. Λόγω σχέσης τιμής/ποιότητας. Αλλα πλέον, το μέγεθος της, μου φαίνεται πολύ. Τα 160 άλογα πριν 5 χρόνια, ίσως να έλεγα οτι είναι και λίγα. Τώρα πιστεύω οτι είναι υπερβολικά διψασμένα για τις μέρες μας. Υπήρξαν κάποτε στο μυαλό μου κάποια saab και κάποια volvo. Κυρίως το "ήρεμο" s3. Δηλαδή Audi A3 1.8 turbo quattro.

Είναι κακό που θέλω τετρακίνητο ή πισωκίνητο, ή κάτι τέλος πάντων πιο ξεχωριστό για το μελλοντικό μου αυτοκίνητο? Γιατι το να πετάξω τον κουβά για να αγοράσω έναν άλλο κουβά, το βρίσκω λίγο εκτος τόπου και κυρίως χρόνου..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Daihatsu Terios

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Τελικά το terios καλώς ή κακώς, είναι μονόδρομος. Για τετρακίνητο που να είναι ανεκτό στην πόλη. Και όχι σαν τις άβολες τεράστιες τζιπάρες που έχουν γεμίσει τα αστικά κέντρα.
Αλλα και με ανεκτή τετρακίνηση για εκτος δρόμου διαδρομές. Σε σχέση με τον ανταγωνισμό

Απλά είναι πανάκριβο.. :cry:

Έχει γεμίσει ο κόσμος μεταχειρισμένα όμως και ίσως να αρχίσω να το σκέφτομαι..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Daihatsu Terios

Δημοσίευση από trip73p »

Γιατι δεν σκευτεσαι κανένα FIAT PANTA?
Εχω οδηγήσει στην Αθήνα και μου εκανε πολύ καλή εντύπωση.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Daihatsu Terios

Δημοσίευση από UltiMo_ »

πρώτον δεν έχει τετρακίνηση της προκοπής. είναι η κλασσική ψέυτικη τετρακίνηση με συμπλέκτες. σε κανονικές συνθήκες δηλαδή είναι μόνο με μπρος κίνηση.
δεύτερον δεν έχει το κατάλληλο ύψος και λάστιχο για τη παραμικρή εκτος δρόμου διαδρομή. Άρα και κορυφαία τετρακίνηση να είχε, θα ήταν άχρηστο.
τρίτον αν δεν απατώμαι βγαίνει μόνο σε 1.2 με 60 άλογα
τέταρτον και κυριότερον, είναι fiat.. και αυτό και μόνο αρκεί για μένα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Daihatsu Terios

Δημοσίευση από trip73p »

Τότε δες κανενα μεταχειρισμένο VITARA,βρήσκεις σε πολύ καλές τιμές φίλε.
Ασε που αν θέλεις μέχρι και JEEP βρήσκεις!!!
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”