Φαρμακείο αυτοκινήτου

Αν δεν υπάρχει κατηγορία για την ερώτηση σας κάνετε την εδώ...
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από athanatos »

Δεν μου καίγεται καρφάκι για το τι έχουν οι γερμανοί στο φαρμακείο του αυτοκινήτου τους.
Επίσης δεν μου καίγεται καρφάκι αν είναι όλα ή τα περισσότερα θεσμοθετημένα στη Γερμανία.
Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα, είναι να μάθουμε από κάποιον γνώστη, γιατρό θα προτιμούσα, τι θα μας πρότεινε να έχει μέσα ένα φαρμακείο αυτοκινήτου και εμείς σαν odigein.com να το προτείνουμε στο υπουργείο μεταφορών, ως συμπληρωματική παράγραφο σε σχετικό με το θέμα Άρθρο του ΚΟΚ.


Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από MacPap »

Κακώς δεν σου καίγεται καρφάκι για το τι προβλέπει ένας κανονισμός τον οποίο κάποιοι έχουν σκεφθεί πριν τον φτιάξουν σε μια χώρα η οποία φημίζεται για την ασφάλεια στους δρόμους της. Μη γινόμαστε και εμείς Ελληνάρες "...αυτοί είναι βλάκες και άρα απορρίπτουμε ότι λένε διότι εμείς τα ξέρουμε καλλίτερα..".

Εδώ και 36 χρόνια υπάρχει η υποχρέωση στην Γερμανία να υπάρχει φαρμακείο στο αυτοκίνητο. Το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να εκμεταλλευτούμε την εμπειρία τους. Και αμφιβάλλω αν οποιοσδήποτε γιατρός έχει την εμπειρία που έχουν τα ειδικά συνεργεία που δρουν στους γερμανικούς αυτοκινητόδρομους.

Να μου έλεγες να έρθουμε σε επαφή μαζί τους ως odigein και να τους ρωτήσουμε γιατί αυτό και όχι το άλλο και μετά να φτιάξουμε ένα δικό μας το καταλαβαίνω... Διότι αυτό που προτείνεις είναι ακριβώς αυτό που έχουν κάνει αυτοί οι άνθρωποι και το βελτιώνουν συνεχώς. Ας δείξουμε λίγο σεβασμό στο έργο τους πριν τα απορρίψουμε συλλήβδην όλα και ας πάψουμε ποια να εφευρίσκουμε ξανά και ξανά τον τροχό...

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από athanatos »

Και Ελληνάρας είμαι και δεν θέλω να διδαχθώ τίποτα από τα υπεροπτικά ρομποτάκια της Ευρώπης.
Άλλωστε, εμείς που έχουμε περισσότερα ατυχήματα με νεκρούς και τραυματίες, μπορεί να έχουμε μεγαλύτερη εμπειρία.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από enias »

athanatos έγραψε:να μάθουμε από κάποιον γνώστη, γιατρό θα προτιμούσα, τι θα μας πρότεινε να έχει μέσα ένα φαρμακείο αυτοκινήτου
Αυτό, μπορώ να το αναλάβω εγώ.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από MacPap »

Σε απόλυτα νούμερα δεν έχουμε περισσότερα ατυχήματα...

Και η άποψη μου είναι πως το να μην διδάσκεσαι από την εμπειρία των άλλων δεν είναι σωστό...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από thanos »

athanatos έγραψε:Και Ελληνάρας είμαι και δεν θέλω να διδαχθώ τίποτα από τα υπεροπτικά ρομποτάκια της Ευρώπης.
Άλλωστε, εμείς που έχουμε περισσότερα ατυχήματα με νεκρούς και τραυματίες, μπορεί να έχουμε μεγαλύτερη εμπειρία.
περισσότερο υπερόπτες από εμας δεν νομίζω να έχει αλλού στην Ευρώπη...
εμας που καρφάκι δεν μας καίγεται το τι γίνεται παραδίπλα μας,
εμάς που ειμαστε του ζαμαν φου τι καλό κάνουν οι άλλοι για την πάρτι τους, βλ μείωση ατυχημάτων, σωστή σήμανση, κοκ και να το αντιγράψουμε, η τουλάχιστον να το δουμε να το μελετήσουμε, να το αναλύσουμε και να το προσαρμόσουμε σωστά στις δικές μας ανάγκες

τι να την κάνω την εμπειρία, οταν αυτή δεν την αξιοποιούμε δεόντως ωστε να έχουμε μείωση;
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από leftergr »

thanos έγραψε:
περισσότερο υπερόπτες από εμας δεν νομίζω να έχει αλλού στην Ευρώπη...
εμας που καρφάκι δεν μας καίγεται το τι γίνεται παραδίπλα μας,
εμάς που ειμαστε του ζαμαν φου τι καλό κάνουν οι άλλοι για την πάρτι τους, βλ μείωση ατυχημάτων, σωστή σήμανση, κοκ και να το αντιγράψουμε, η τουλάχιστον να το δουμε να το μελετήσουμε, να το αναλύσουμε και να το προσαρμόσουμε σωστά στις δικές μας ανάγκες

τι να την κάνω την εμπειρία, οταν αυτή δεν την αξιοποιούμε δεόντως ωστε να έχουμε μείωση;
:applause :applause :applause
Σωστός ο Θανάσης !
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:Κακώς δεν σου καίγεται καρφάκι για το τι προβλέπει ένας κανονισμός τον οποίο κάποιοι έχουν σκεφθεί πριν τον φτιάξουν σε μια χώρα η οποία φημίζεται για την ασφάλεια στους δρόμους της. Μη γινόμαστε και εμείς Ελληνάρες "...αυτοί είναι βλάκες και άρα απορρίπτουμε ότι λένε διότι εμείς τα ξέρουμε καλλίτερα..".

Εδώ και 36 χρόνια υπάρχει η υποχρέωση στην Γερμανία να υπάρχει φαρμακείο στο αυτοκίνητο. Το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να εκμεταλλευτούμε την εμπειρία τους. Και αμφιβάλλω αν οποιοσδήποτε γιατρός έχει την εμπειρία που έχουν τα ειδικά συνεργεία που δρουν στους γερμανικούς αυτοκινητόδρομους.

Να μου έλεγες να έρθουμε σε επαφή μαζί τους ως odigein και να τους ρωτήσουμε γιατί αυτό και όχι το άλλο και μετά να φτιάξουμε ένα δικό μας το καταλαβαίνω... Διότι αυτό που προτείνεις είναι ακριβώς αυτό που έχουν κάνει αυτοί οι άνθρωποι και το βελτιώνουν συνεχώς. Ας δείξουμε λίγο σεβασμό στο έργο τους πριν τα απορρίψουμε συλλήβδην όλα και ας πάψουμε ποια να εφευρίσκουμε ξανά και ξανά τον τροχό...

Φιλικά Κώστας
Ὁ γερμανὸς μ*λ*κας δὲν εἶναι, γιὰ νὰ ἔχει ὁρίσει κάτι σημαίνει ὄτι ὑπάρχει λόγος. Ἄλλωστε τὰ περιεχόμενα τοῦ γερμανικῶν προτύπων φαρμακείου δὲν εἶναι τερατώδη.

Ἔχουμε τὴν δυνατότητα νὰ μάθουμε ἀπὸ τὴν ἐμπειρία καὶ τὴν μελέτη ἄλλων.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από thanos »

δεν εχω κατανοήσει γιατί χρησιμοποιούμε ως παράδειγμα τις προδιαγραφές της Γερμανίας.
Στην Αγγλία, στην Γαλλία, στις ΗΠΑ, στην Νορβηγία στην Ιαπωνία, στην Αυστραλία, στην Ισπανία ισχύουν διαφορετικά πράγματα;

αλλά ξέχασα
εμας καρφί δεν μας καίγεται το τι κάνουν ολοι αυτοί εκει,
εμεις εχουμε τις δικές μας προδιαγραφές,
δηλαδή καμία
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από athanatos »

thanos έγραψε:....Στην Αγγλία, στην Γαλλία, στις ΗΠΑ, στην Νορβηγία στην Ιαπωνία, στην Αυστραλία, στην Ισπανία ισχύουν διαφορετικά πράγματα;....
Δεν βλέπω να μιλάμε για άλλη χώρα εκτός της Γερμανίας.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μακάρι να ήξερα...”