Φαρμακείο αυτοκινήτου

Αν δεν υπάρχει κατηγορία για την ερώτηση σας κάνετε την εδώ...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από erling »

Αμα ψεκάσεις από πολύ κοντά μπορεί να πάθεις ζημιά.


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από MacPap »

Το Pulvo δεν είναι Fast για φούσκωμα των τροχών . Το ΦΦΦσσσστ και όλα οκ εν ισχύει . Η πληγή πρέπει να είναι τουλάχιστον καθαρή αλλιώς κλείνεις μέσα της και την βρώμα. Το Pulvo απολυμαίνει αλλά δεν καθαρίζει από βρόμες....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δηλαδή προτείνετε το φαρμακείο του αυτοκινήτου να έχει μόνο ασπιρίνες και τραυμαπλαστ?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν νομίζω να το πρότεινε κανένας αλλα άν το είδες κάπου πες το μας.

Το φαρμακείο εκτός από την λέξη φαρμακείο και τον σταυρό στο κουτί πρέπει να έχει πράγματα που ξέρει ο οδηγός να χρησιμοποιεί διότι ότι και να έχει παραπάνω δεν ξέρει τι να τα κάνει. Όλα τα άλλα είναι για να έχουμε να μιλάμε...

Α! και οι ασπιρίνες δεν βοηθάνε σε ένα ατύχημα διότι είναι αιμοδιαλυτικκά και μεγαλώνουν την αιμορραγία...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από enias »

Μα καλά είναι δυνατόν; Γίνεται να υπάρχει παράβαση για φαρμακείο απο τη στιγμή που δεν προβλέπεται τι πρέπει να έχει μέσα; :?
Τόσα χρόνια δεν έχω τίποτα (στο ΚΤΕΟ ποτέ δεν μου το ζήτησαν) και είπα να εξοπλιστώ, έτσι για έχω να το δείξω. Είμαι κατά του φαρμακείου στο αμάξι γιατί το θεωρώ περιττό: Δεν θα πάθω κάτι αν κάτσω 20 λεπτά με μια γρατζουνιά. Αν πάθω κάτι χειρότερο, τότε και πάλι μου είναι άχρηστο μιας και θα έρθει ασθενοφόρο να με μαζέψει.

Είπα να γίνω 100% νομοταγής, αλλα μάλλον δεν το βλέπω τελικά... :mrgreen:
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:Α! και οι ασπιρίνες δεν βοηθάνε σε ένα ατύχημα διότι είναι αιμοδιαλυτικκά και μεγαλώνουν την αιμορραγία...
Oh yes, σὲ τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιεῖται ἠ παρακεταμόλη (a.k.a. Depon). Τὸ ἔχω διασταυρώσει μὲ ἰατρό.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου βάσει DIN

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:Είμαι κατά του φαρμακείου στο αμάξι γιατί το θεωρώ περιττό: Δεν θα πάθω κάτι αν κάτσω 20 λεπτά με μια γρατζουνιά. Αν πάθω κάτι χειρότερο, τότε και πάλι μου είναι άχρηστο μιας και θα έρθει ασθενοφόρο να με μαζέψει.
ΑΝ είναι γρατζουνιά και όχι ρήξη αρτηρίας... Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου έτσι απλά...

Το φαρμακείο του αυτοκινήτου πρέπει βασικά να περιέχει πράγματα που ή θα ξέρει κάποιος επιβαίνων ή ο οδηγός να χρησιμοποιεί. Κυρίως όμως πρέπει να υπάρχουν για να μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κάποιος τυχαίος που ξέρει. Φαντάσου να βρεθεί ένας γιατρός σε ατύχημα και να μη έχει ψαλίδι για να κόψει μια γάζα.

Στην Γερμανία πάντως που όλα (ή τα περισσότερα) είναι θεσμοθετημένα ισχύουν τα ακόλουθα.

Υποχρεωτικό περιεχόμενο φαρμακείου (37 τεμαχίων) κατά DIN 13164 όπως περιγράφεται στον Γερμανικό ΚΟΚ στο άρθρο 35

Εικόνα

01) Εικόνα 1x ρολό αυτοκόλλητο επίδεσμο DIN 13019-A, 2.5 εκ. x 500 εκ
02) Εικόνα 8χ Hansaplast 8x DIN 13019-E, 10 cm x 6 cm
03) Εικόνα 1x κουτάκι επίδεσμοιυ μεγάλο, DIN 13151-G
04) Εικόνα 3χ κουτάκι επίδεσμοιυ μέσο, DIN 13151-M
05) Εικόνα 1x γάζα DIN 13152-A, 60 cm x 80 cm
06) Εικόνα 2x γάζα DIN 13152-BR, 40 cm x 60 cm
07) Εικόνα 6x aποστειρωμένη κομπρέσσα 10 cm x 10 εκατοστά
08) Εικόνα 3x γάζα DIN 61 631-MB-8, 8 εκ. x 400 cm ή επίδεσμο DIN 61 634-FB-8
09) Εικόνα 2x γάζα DIN 61 631-MB-6, 6 εκ. x 400 cm ή επίδεσμο DIN 61 634-FB-6
10) Εικόνα 1x κουβέρτα διάσωσης από αλουμίνιο με επίστρωση λεπτού συνθετικού υμένιου (πλαστικοποιημένη για τους αδύνατους λύτες), 2,1 m x 1,6 m
11) Εικόνα 2x τριγωνικό επίδεσμο DIN 13 168-D
12) Εικόνα 1x κυρτό ψαλίδι DIN 58279-A 145
13) Εικόνα 4x (= 2 ζεύγη), γάντια μιας χρήσης DIN EN 455
14) Εικόνα 1χ φυλλάδιο πρώτων βοηθειών.

Δείγματα των Φυλαδίων Πρώτων Βοηθειών στα Γερμανικά μπορείτε να κατεβάσετε εδώ (Erste Hilfe Script) και εδω (Fit in Erster Hilfe)

15) 1χ πίνακα περιεχομένων φαρμακείου

Αυτά για την Γερμανία
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:...Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου έτσι απλά...
Το φαρμακείο του αυτοκινήτου πρέπει βασικά να περιέχει πράγματα που ή θα ξέρει κάποιος επιβαίνων ή ο οδηγός να χρησιμοποιεί. Κυρίως όμως πρέπει να υπάρχουν για να μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κάποιος τυχαίος που ξέρει. Φαντάσου να βρεθεί ένας γιατρός σε ατύχημα και να μη έχει ψαλίδι για να κόψει μια γάζα.
ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!!!! Μὲ πρόλαβες, θὰ τὸ ἔγραφα. Φανταστεῖτε στὸν τόπο τοῦ ἀτυχήματος νὰ εἶναι δέκα αὐτοκίνητα, ἔνας ἰατρὸς καὶ νὰ λείπει κάτι μὲ τὸ ὀποῖο ὁ ἰατρὸς θὰ ἔσωζε τὴν κατάσταση.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σωστοί οι γερμανοί αλλα πιάσανε το άλλο άκρο. Τόση ακρίβεια πια? Δηλαδή αν το ψαλίδι δεν είναι κυρτό, θα δυσκολευτεί πολύ ο γιατρός να κόψει την γάζα? Και αν το αυτοκόλλητο δεν είναι 2.5 εκ. x 500 εκ αλλα 2.5 εκ. x 600 εκ θα είναι παράνομο και θα πρέπει να κυνηγήσουμε τον παραβάτη?

Αν κόψουμε σε κάποιο ατύχημα 10 πόντους θα πρέπει να πάρουμε καινούργιο γιατι θα πάψει πλεον να είναι 500 εκ?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από MacPap »

Ακριβώς και καλά κάνουν!!!

Διότι αν δεν υπάρχει αυτό τότε θα έχει ο άλλος 2,5 πόντους γάζα και στον έλεγχο θα διαρρηγνύει τα ιμάτια του πως είναι επαρκώς εξοπλισμένος με γάζα... Άρα καλά κάνουν! Μετά από κάθε χρήση να την αντικαθιστάς με μια καινούργια και κράτα και την παλιά αν θες! Αλλά μια καινούργια θα πρέπει να την έχεις...

Όσον αφορά τις διαστάσεις αυτές είναι οι πλέον χρηστικές.

Σχετικά τώρα με το κυρτό ψαλίδι, υπάρχει και εκεί λόγος. Ακόμα και στα νοσοκομεία τέτοια χρησιμοποιούν. Με τα μυτερά μπορεί από λάθος να τρυπήσεις κάποιον όταν του κόβεις τα ρούχα, κάτι που είναι αδύνατο να κάνεις με το κυρτό αφού δεν έχει μύτες.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μακάρι να ήξερα...”