Φαρμακείο αυτοκινήτου

Αν δεν υπάρχει κατηγορία για την ερώτηση σας κάνετε την εδώ...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από enias »

Ψάχνω στον ΚΟΚ να βρω τι πρέπει να περιλαμβάνει το φαρμακείο του αυτοκινήτου άλλα δεν βρίσκω τίποτα. Ξέρει κανείς;


Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν υπάρχει στον ΚΟΚ μη το ψάχνεις...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από grigoris »

Ελλάς το μεγαλείο σου...
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ένα άδειο κουτί με ένα σταυρό απέξω (με μαρκαδόρο) κάνει για το ΚΤΕΟ. Πολλές φορές κι αυτό είναι περιττό. Αλλα άντε για να είσαι καλυμένος πέτα μέσα καμμια ασπιρίνη να είσαι κύριος.
Τώρα αν το χρειάζεσαι για σένα και όχι για το τυπικό του θέματος, χρειάζεσαι φυσιολογικό ορό, αποστειρωμένες γάζες (το βαμβάκι είναι για μακιγιάζ οχι για τραύματα), αντισηπτικό-μπεταντιν, λευκοπλάστ-hansaplast. Αυτά με τη σειρά που τα έγραψα είναι για μικροτραυματισμούς. Ένα σπρέυ Pulvo κι ένας ελαστικός επίδεσμος θα ήταν επίσης χρήσιμα. Μετά αν προσθέσεις και κανα παυσίπονα (το οποίο μπορείς να το έχεις και στην τσάντα της γυναίκας σου ή στο ντουλαπάκι, όχι απαραίτητα στο φαρμακείο) νομίζω είσαι εντάξει.

Τώρα βλακείες τύπου αλοιφή για τα τσιμπήματα και θερμόμετρο και τσίχλες για τη ναυτία είναι άκρως περιττά. Το σημαντικότερο απόλα είναι κινητό τηλέφωνο, τα υπόλοιπα χωρίς κάποιες ελάχιστες γνώσεις είναι άχρηστα.

Δηλαδή χρήσιμο θα ήταν και κάποιο κιτ δαγκώματος φιδιών και κιτ για σοβαρούς τραυματισμούς, αλλα αν δεν έχεις τις κατάλληλες γνώσεις απλά θα τα κουβαλάς μαζί σου χωρίς λόγο. Βλέπω στο ίντερνετ τι προτείνει κάποιος:

1 ψαλίδι για κόψιμο ρούχων
1 λαβίδα
1 νυστέρι
1 ελαστικό σωλήνα περίδεσης
5 παραμάνες ασφαλείας
1 θερμόμετρο
1 μπλοκ
1 στυλό ή μολύβι

Ε μερικοί είναι υπερβολικοί. Ξέχασε να γράψει: 1 γιατρό, 1 νοσοκόμο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltiMo_ την 07 Νοέμ 2011, 23:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από grigoris »

Για τα τσιμπήματα χρειάζεται φίλε ειδικά αν υπάρχει πρόβλημα.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από erling »

Και βασικά να τα αλλάζουμε όταν λήγουν.....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από leftergr »

Το σπρέι Pulvo τι είναι ;;;

Βασικά ένα φορτιστή αυτοκινήτου για το κινητό πρέπει να έχεις , για να είσαι σίγουρος , μιας και τα ηλίθια όταν τα χρειάζεσαι μένουν από μπαταρία :lol:

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

leftergr έγραψε:Το σπρέι Pulvo τι είναι ;;;
Είναι για πληγές ακόμα και για πολύ βαθιά ανοιχτά τραύματα. 3 σε 1. Προστατεύει απο εξωτερικούς παράγοντες (καλύπτει το τραύμα γιατι αφήνει μια κρούστα), απολυμαίνει, επουλώνει. Και αν δεν κάνω λάθος είναι και αντιβιοτικό. Κάνει ταυτόχρονα την δουλειά της καθαριότητας, της γάζας, του bedadine και του hansaplast.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από erling »

Ναι αλλά ακόμα και αυτό πρέπει να ξέρεις να το χρησιμοποιήσεις γιατί αλλιώς μπορεί να πάθεις ζημιά.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φαρμακείο αυτοκινήτου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μπα, το χρησιμοποιούνε πιτσιρικάδες με ποδήλατα και εντούρο και πατίνια που τρέχουν στα βουνά και σκοτώνονται κάθε μέρα.
Δεν θα σου κάνει τη δουλειά που κάνει το νοσοκομείο, αλλα σε ένα βαθύ τραύμα, είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις και με ένα φστ 5 δευτερολέπτων κάνει κυριολεκτικά ΘΑΥΜΑΤΑ.

Κάποτε είχαν δακώσει το σκυλί μου και είχε ένα τραύμα που αν το βλέπατε θα τρομάζατε. Μόνο τα εντόσθια που δεν φαινότανε. Το αίμα έβγαινε με τους κουβάδες. Έλεγα την βγάζει δε τη βγάζει τη μέρα. Με τέτοιο σπρέυ (και υποθέτω το κάπως πιο ισχυρό ανοσοποιητικό σύστημα που έχουν τα σκυλιά) και μπόλικο γλύψιμο που του ριχνε όλη μέρα, Σε 5 μέρες είχε επουλωθεί και σε 10 μέρες είχε βγάλει και τρίχες :astrakia
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltiMo_ την 08 Νοέμ 2011, 11:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μακάρι να ήξερα...”