Καθαρισμός από λάδια, γράσα

Αν δεν υπάρχει κατηγορία για την ερώτηση σας κάνετε την εδώ...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Καθαρισμός από λάδια, γράσα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἔστω ὄτι κάνουμε τὴν "μαστοράντζα" μας. Χώνουμε τὰ χέρια μας, καὶ στὸ τέλος ἔχουμε δυὸ παλάμες κατάμαυρες. Πῶς ξεβρωμίζουμε;

Μία λύση τὴν ὁποία ἔχω στὸ μυαλό μου εἶναι ἠ σκόνη γιὰ ῥούχα.

Ἔχετε κάτι ἄλλο ὐπ'ὄψιν σας;


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Καθαρισμός από λάδια, γράσα

Δημοσίευση από grigoris »

Διαλυτικό φίλε μου.Εγγυημένη καθαριότητα.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Καθαρισμός από λάδια, γράσα

Δημοσίευση από Johnny »

Haridimos έγραψε:Ἔστω ὄτι κάνουμε τὴν "μαστοράντζα" μας. Χώνουμε τὰ χέρια μας, καὶ στὸ τέλος ἔχουμε δυὸ παλάμες κατάμαυρες. Πῶς ξεβρωμίζουμε;

Μία λύση τὴν ὁποία ἔχω στὸ μυαλό μου εἶναι ἠ σκόνη γιὰ ῥούχα.

Ἔχετε κάτι ἄλλο ὐπ'ὄψιν σας;

Σκόνη για ρούχα μαζί με λάδι.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Καθαρισμός από λάδια, γράσα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σαπούνι για τα πιάτα + άμμο ή χώμα ή οτιδήποτε παρόμοιο βρεις πρόχειρο μπροστά σου. Το ιδανικό, εαν διαθέτεις, είναι σαπούνι με ψιλό ροκανίδι. Δημιουργεί μια πάστα που καθαρίζει τα πάντα "τρίβοντας" τη βρωμιά. Υπάρχει και έτοιμη τέτοια πάστα στην αγορά η οποία δεν ξέρω αν αξίζει τα λεφτά της.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Καθαρισμός από λάδια, γράσα

Δημοσίευση από erling »

Άμμο με AVA :)
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Καθαρισμός από λάδια, γράσα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἄμμος σὲ ὑγρὸ σαπόύνι ... ... καλὴ ἰδέα.
UltiMo_ έγραψε:Σαπούνι για τα πιάτα + άμμο ή χώμα ή οτιδήποτε παρόμοιο βρεις πρόχειρο μπροστά σου. Το ιδανικό, εαν διαθέτεις, είναι σαπούνι με ψιλό ροκανίδι. Δημιουργεί μια πάστα που καθαρίζει τα πάντα "τρίβοντας" τη βρωμιά. Υπάρχει και έτοιμη τέτοια πάστα στην αγορά η οποία δεν ξέρω αν αξίζει τα λεφτά της.
Ἔχω χρησιμοπιήσει τέτοιο μιὰ φορὰ καὶ κάνει δουλειά. Ἀν γνωρίζει κανεὶς καμιὰ μάρκα ἢ τὴν ὀνμασία του (γιὰ ἀναζήτηση στὸ google) ἀς μᾶς διαφωτίσει.

Ἀν καὶ νομίζω ὄτι ἠ ἄμμος εἶναι καλὴ ἐπιλογή. Τὴν βρίσκεις τζάμπα καὶ τὸ τρίψιμο πιστεύω θὰ βοηθά στὸν καθαρισμό.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Καθαρισμός από λάδια, γράσα

Δημοσίευση από MacPap »

Ο athantos ξέρει έχουν τέτοιο στο συνεργείο...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Καθαρισμός από λάδια, γράσα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Ἀν γνωρίζει κανεὶς καμιὰ μάρκα ἢ τὴν ὀνμασία του (γιὰ ἀναζήτηση στὸ google) ἀς μᾶς διαφωτίσει.
https://www.google.gr/search?q=hand+cle ... sgaEvO2RDA
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Καθαρισμός από λάδια, γράσα

Δημοσίευση από athanatos »

Από εμπειρία 30 ετών, το καλλίτερο είναι η σκόνη για ρούχα Tide με σφουγγαράκι τύπου scotch bright και τρίψιμο με την πράσινη μεριά, αν πρόκειται για σκληρά χέρια.
Για χέρια γραφείου, θα συνιστούσα την κίτρινη πλευρά.
Επίσης, οι διάφορες πάστες καθαρισμού για χέρια, κάνουν και αυτές καλή δουλειά στα χέρια γραφείου.
Αλλά αν μουτζουρώνεσαι μια στο τόσο, πάρε γάντια εργασίας μίας χρήσεως.
Μία καλή μάρκα είναι η wurth αλλά υπάρχουν και φθηνότερες.
Πάστα και γάντια θα τα βρεις σε μαγαζιά (Ελληνικά θα πρότεινα) που πουλάνε εργαλεία.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Καθαρισμός από λάδια, γράσα

Δημοσίευση από enias »

Κάπου είχα δει κάποτε σε ένα συνεργείο, κάτι πολύ αποτελεσματικό που εξωτερικά έμοιαζε με πριονίδι! Δεν έχω ιδέα όμως τι ήταν. :roll:
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μακάρι να ήξερα...”