Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Χώρος ανοικτών συζητήσεων για όσους δεν οδηγούν ή έχουν σχέση με αυτούς...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Και σου ρχετε ξαφνικά ο βιαστικός ο macpap που τον ενοχλείς κιόλας με τα καμώματά σου γιατι πιάνεις δύο λωρίδες απαράδεκτε, άκαρδε και απάνθρωπε λεωφοριατζή, και σου λέει "Ααααα μάλιστα. Τώρα ξαφνικά λοιπόν χρειάζεσαι δύο λωρίδες που τις χρησιμοποιείς αγνοώντας τους άλλους?"

τι να πεις.. Μάλλον εδώ πρέπει να του πω εγώ "δεν μπορείς να μάθεις σε κάποιον κάτι που νομίζει πως το ξέρει..."


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από leftergr »

UltiMo_ έγραψε:Σίγουρα, αλλα να ξέρεις οτι αν υπάρχει πιθανότητα κινδύνου, πρώτα το λεωφορείο θα είναι αυτό που θα προσπαθήσει να την αποφύγει. Δεν πρόκειτε ποτέ το λεωφορείο να κάνει κίνηση "τσαμπουκά" για να φοβίσει το αυτοκίνητο ή να το παίξει άρχοντας του δρόμου. Θες γιατι δεν είναι μόνο λαμαρίνες αλλα και 40 άνθρωποι? Θες γιατι δε θα φάει ξύλο απο έναν αλλα απο σαρανταέναν? Θες γιατι θα χάσει τη δουλειά του αν είναι υπάλληλος ή πολλά λεφτά αν είναι αφεντικό? Θες οτι δεν πάει για καφέ ώστα να βιαστει για μια διαδρομούλα αλλα οδηγάει 8 ώρες και θα συναντήσει την ίδια κατάσταση άλλες 20 φορές? Θες οτι έχει ξαναζήσει την ίδια κατάσταση άλλες 1000 φορες και δεν του κάνει πλέον κούκου? Όπως θέλεις πάρτο.
Γιατί βρε ultimo δεν δέχεσαι ότι όλοι οι οδηγοί λεωφορείων δεν είναι ίδιοι και σαν εσένα ; Αποκλείεται δηλαδή να υπάρχει έστω και ένας ( ένας βρε αδερφέ ) που να μην συμπεριφέρεται με τον τρόπο που περιγράφεις παραπάνω , και να αδιαφορεί εντελώς και να το παίζει άρχοντας του δρόμου ;;;; Επειδή εσύ νοιάζεσαι και αγχώνεσαι όταν οδηγείς ( στο να είσαι προσεκτικός ) , σημαίνει ότι έτσι κάνουν και όλοι ;
Αν κάνουμε ένα γκάλοπ εδώ στο forum , σχεδόν όλοι θα έχουν να αναφέρουν καταστάσεις κινδύνου που έχουν ζήσει με οδηγούς λεωφορείων απέναντί τους . Όπως και καταστάσεις κινδύνου , με νταλικιέριδες , με οδηγούς μηχανών , με σκουπιδιάρικα , με άλλα ΙΧ κτλ κτλ .
Καλώς ή κακός , όλοι οι οδηγοί δεν είναι ίδιοι , και δεν οδηγούν το ίδιο .

Και μια μικρή διευκρίνιση , εγώ πριν δεν μίλησα αποκλειστικά για παραβίαση ερυθρού σηματοδότη ( συγνώμη κόκκινου ) , αλλά για την γενικότερη συμπεριφορά ότι το μεγαλύτερο όχημα , με το μεγαλύτερο όγκο , τείνει να αδιαφορεί για το μικρότερο όχημα . Προσπαθεί να επιβληθεί με τον όγκο του , όπως κάνουν και οι άνθρωποι . Ο φουσκωτός δίμετρος θα ψιλοαδιαφορήσει για το 16χρονο που είναι 1.50 .

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις. Αλλα εγώ δεν θα κολλήσω στον έναν οι στους δύο. Η πλειοψηφία με ενδιαφέρει τι κάνει. Δεν είναι το θέμα οτι αγχώνομαι. Αλλα σκέψου τις συνέπειες να τρακάρεις εσύ με το ΙΧ σου, και το να τρακάρω εγώ με το λεωφορείο. Δεν πρέπει εγώ να τα έχω 400 σε κάθε μικρή καμπύλη που θα κάνω? Ειδικά όταν όλοι έχουν την τάση να χώνονται όπου βρουνε σε όχημα με άπειρα τυφλά σημεία - νεκρές γωνίες.

Όσο για το άλλο, κατάλαβα τι είπες αλλα εγώ επιμένω. Πιο πολύ φοβάμαι τα μικρά οχήματα και τη γενικότερη συμπεριφορά τους. Σκουπιδιάρικο που πάει με 15 χλμ/ώρα και νταλίκα δεν με έχει τρομάξει ποτέ. Ποδήλατα και παπάκια όμως, μου κόβουνε τα πόδια καθημερινά.
Τώρα αν στην εθνική προσπεράσω μια νταλίκα κολλημένος δίπλα του, και αυτός στρίψει μια μοίρα το τιμόνι του, ναι θα με τρομάξει, αλλα δε θα φταίει αυτός, εγώ θα φταίω που τον κόλλησα. Όπως και εγώ τρομάζω παπάκια που όταν θέλω να στρίψω δεξιά, αυτοί με προσπερνάνε απο δεξιά πάλι.
Η τρομάζω πεζούς, που ενώ είναι διπλοπαρκαρισμένοι και ενοχλούν και εγώ περνάω ΣΤΟΝ ΠΟΝΤΟ απο τον καθρέφτη τους, αυτοί πάνε και στέκονται δίπλα στην πόρτα του αυτοκινήτου τους και θέλουν να ξεκλειδώσουν για να μπουνε μεσα. Μη μου πεις οτι και σε αυτό φταίνε τα λεωφορεία.
Η τρομάζω τις μηχανές, που καθώς στρίβω αυτοί δεν είναι σταματημένοι πριν τις διαβάσεις, αλλα πάνω σε αυτές. Και βλέπουν μια τεράστια μούρη λεωφορείου να τους ξύνει την ρόδα. Εγώ φταίω και σε αυτό?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από erling »

Το ξαναλέω. Όλα είναι θέμα στατιστικής.
Υπάρχουν 100 λεωφορεία, 1.000 παπάκια, 10.000 ΙΧ, 100.000 πεζοί.
Είναι λογικό να βλέπουμε περισσότερους πεζούς να κάνουν λάθος.
Είμαστε ένας και χιλιάδες οι άλλοι. Λογικό είναι να βλέπουμε πολλούς άλλους να κάνουν λάθη.
Θα δούμε πως εμείς θα κάνουμε ένα την ημέρα και οι άλλοι εκατοντάδες την ημέρα.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από MacPap »

Ultimo_ έγραψε:Αλλα εγώ δεν θα κολλήσω στον έναν οι στους δύο. Η πλειοψηφία με ενδιαφέρει τι κάνει
Εδώ είναι που κάνεις λάθος. Η πλειοψηφία είναι οι κακοί...

Δεν πρέπει να ξεχνάς ένα πράγμα το λεωφορείο στις αστικές συγκοινωνίες τύπου ΟΑΣΑ δεν ανήκει στους οδηγούς και συνεπώς δεν τους ενδιαφέρει αν το γρατζουνίσουν... Αύριο θα έχουν άλλο. Εσύ αύριο θα είσαι στο συνεργείο.... Ξέρεις πόσο αλλάζει αυτό την συμπεριφορά σου στον δρόμο?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από athanatos »

MacPap έγραψε:Δεν πρέπει να ξεχνάς ένα πράγμα το λεωφορείο στις αστικές συγκοινωνίες τύπου ΟΑΣΑ δεν ανήκει στους οδηγούς και συνεπώς δεν τους ενδιαφέρει αν το γρατζουνίσουν... Αύριο θα έχουν άλλο. Εσύ αύριο θα είσαι στο συνεργείο.... Ξέρεις πόσο αλλάζει αυτό την συμπεριφορά σου στον δρόμο?
Εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Τους οδηγούς στον ΟΑΣΑ δεν τους καίγεται καρφάκι.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:..και συνεπώς δεν τους ενδιαφέρει αν το γρατζουνίσουν...
Σε αυτό ας πούμε οτι έχεις δίκιο. Αν πάρουμε όμως την άλλη περίπτωση, της σκουπιδιάρας (πρέσσα για όσους συχαίνονται), που την οδηγάν δημόσιοι υπάλληλοι και στο Βόλο και στην Αθήνα. Εγω γιατι δεν έχω δει συμπεριφορά άρχοντα του δρόμου απο σκουπιδιάρικο? Και ποτέ δεν ενοχλούνε στο δρόμο. Δουλεύουν μόνο στις γειτονιές σε ώρες αιχμής. Στους κεντρικούς δρόμους, μαζεύουν ξημερώματα και 3 το μεσημέρι. Και ακόμα και τότε που έχει μια ελάχιστη κινησούλα, βγαίνουν στη λεωφόρο για 2 οικοδομικά τετράγωνα και ξαναβγαίνουν. Και κάνουν κύκλους. Δεν ενοχλούν υπερβολικά. Για όσους έχουν κατανόηση τουλάχιστον. Ο τσατίλας θα ενοχληθεί απο το πρώτο δευτερόλεπτο..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:Και σου ρχετε ξαφνικά ο βιαστικός ο macpap...
Αυτό είναι ανέκδοτο? :D
UltiMo_ έγραψε:Αν πάρουμε όμως την άλλη περίπτωση, της σκουπιδιάρας
Εγώ δεν μίλησα για σκουπιδιάρες εγώ μίλησα για παπιά ταξί λεωφορεία και φορτηγά. Και με αυτή τη σειρά όσον αφορά το βαθμό αναισθησίας και επικινδυνότητας κατά την οδήγηση...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

UltiMo_ έγραψε:...και να βγάλει τη βάρδιά του, χωρίς να πατήσει κάποιον πεζό ή κάποιο παπάκι γιατι έχουν την τάση να πάνε κάτω απο τις ρόδες σου.
http://www.liveleak.com/view?i=110_1357124427



Mod (ItaBita): Η δημοσίευση επεξεργάστηκε με πρόσθεση του δεύτερου link, για την αποτελεσματικότερη παρουσίαση του θέματος!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διάσπαση: ΣΕΠ, λεωφοριούχοι (Αθήνα, 1992)

Δημοσίευση από MacPap »

Δηλαδή δεν κατάλαβα! Τι περίμενε να πετύχει ο μοτοσικλετιστής?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεν οδηγώ...”