Υαλοκαθαριστήρες

Χώρος αφιερωμένος σε ότι δεν είναι ηλεκτρονικό βοήθημα...
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από athanatos »

Κάποιος είπε ότι το καλό ζευγάρι, το έχει για το χειμώνα και το καλοκαίρι το αλλάζει με ένα παλιό για να μην καίει ο ήλιος τα λάστιχα και έτσι κρατάνε περισσότερο. Ισχύει;


Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από UltiMo_ »

athanatos έγραψε:Κάποιος είπε ότι το καλό ζευγάρι, το έχει για το χειμώνα και το καλοκαίρι το αλλάζει με ένα παλιό για να μην καίει ο ήλιος τα λάστιχα και έτσι κρατάνε περισσότερο. Ισχύει;
Αν είσαι απο τους τύπους που βγάζεις τις μπαταρίες, απο το τηλεκοντρόλ του κλιματιστικού κατα τους χειμερινούς μήνες, τοτε ναι, μπορείς να κάνεις και αυτό.
Ποια είναι τα κριτήρια του "καλού ζευγαριού" όμως? Και γιατι για 6 μήνες να θες να έχεις στο αμάξι σου ένα "κακό ζευγάρι"?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από erling »

Τώρα αν εγώ πω ότι μεγαλύτερο πρόβλημα έχω το καλοκαίρι που καθαρίζω από το μπαρμπριζ τα μυγάκια και τις σκόνες θα είμαι υπερβολικός;
Τον χειμώνα με βροχή δεν έχουν πρόβλημα αν και είναι 2 χρόνια περασμένα.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από pipinos1976 »

MacPap έγραψε:Γιατί να αλλάξουμε το μάκτρο τι παθαίνει σιδερένιο δεν είναι?...
Σταδιακά οι ανοχές μεγαλώνουν και έτσι δεν κάνει καλή επαφή όπως στην αρχή. Ανάλογα, λοιπόν, με την ποιότητα του μάκτρου μπορείς να το κρατήσεις από 1-2 χρόνια μέχρι και πολύ παραπάνω.

Από την εμπειρία που είχα αρχικά με σιδερένια μάκτρα (τα τελευταία χρόνια έχω σιλικόνης) είδα ότι, ακόμα και στην Αθήνα με την ελάχιστη χρήση τα λάστιχα κρατούσαν 2 χρόνια το πολύ. Μετά, ό,τι λάστιχο και να έβαζα δεν άντεχε πάνω από χρόνο. Αν ξεπερνούσα δε τα 4 χρόνια, ακόμα και με νέο λάστιχο η επαφή δεν ήταν σωστή και χρειαζόταν αλλαγή μάκτρου. Έτσι, μάκτρο άλλαζα κάθε 4 χρόνια με 2 αλλαγές στα λάστιχα. Ακόμα και στον πίσω υαλοκαθαριστήρα που αλλάζω μόνο το λάστιχο καθώς δεν υπάρχει κάτι άλλο να αλλάξω (2 λάμες συγκρατούν το λάστιχο στο μάκτρο) παρατηρώ πρόβλημα στον καθαρισμό και αλλάζω μάκτρο κάθε 4 χρόνια, έστω και αν τον δουλεύω πραγματικά ελάχιστα.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από MacPap »

Τα δικά μου πάντως που είναι σιδερένια τα έχω 8 χρόνια, αλλάζω λάστιχα βέβαια όταν αντιλαμβάνομαι οτι δεν δουλεύουν (ακόμα και το καλοκαίρι) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Δεν ξέρω μπορεί να υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβα διότι τα δικά μου όντας σιδερένια δεν βλέπω τι μπορεί να πάθουν...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από UltiMo_ »

pipinos1976 έγραψε:κάθε 6 μήνες, αλλάζεις λαστιχάκια..
Τι χαζοί που είστε όλοι. Η λύση είναι μια. Δεν κρατάει πολύ καιρό βέβαια, αλλα είναι πάμφθηνη λύση!

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από leftergr »

Αν και άλλαξα τα λάστιχα εδώ και καιρό , το γράφω τώρα . Αγόρασα από το Practiker ένα σετ λαστίχων . Είχε 2 διαφορετικές μάρκες , μια κίτρινη που ήταν noname , και μια πράσινη ( Guard νομίζω ήταν ; ) . Πάω να αντικαταστήσω τα λάστιχα στο Xsara που φοράει Bosch , σαν αυτούς που είχα στην δεύτερη φώτο του αρχικού μου ποστ .

Αμ δε , οι συγκεκριμένοι Bosch δεν έχουν πλαινά λαμάκια για να στηρίζουν το λάστιχο πάνω στον υαλοκαθαριστήρα , αλλά ένα μεγάλο σίδερο που περνάει μέσα από το λάστιχο . Τα συγκεκριμένα λάστιχα όμως δεν είχαν παρόμοια εγκοπή για να περάσει το σίδερο . Οπότε έμεινα με το λάστιχο στο χέρι :evil: . Λίγο πριν πετάξω τα λάστιχα , είπα να κάνω μια δοκιμή μήπως τυχόν και ταιρίαζουν στους υαλοκαθαριστήρες του Caddy ( που φοράει του καινούργιου τύπου , στην πρώτη φώτο ) . Ε σε αυτούς ταιριάξανε μια χαρά :D Κόστος αγοράς περίπου 3,5 Ευρώ αν θυμάμαι καλά και για τα 2 λάστιχα .

Επίσκεψη άλλη μια φορά στο Practiker για να βρώ λάστιχα για το Xsara . Μετά από προσεκτική παρατήρηση , είδα ότι τα λάστιχα noname ( στην κίτρινη συσκευασία ) , είχαν την εγκοπή που χρειαζόταν για τους Bosch . Αλλά επειδή σκέφτηκα να μην το ρισκάρω ( μπορεί να είχαν και κανένα άλλο περίεργο οι Bosch και τα λάστιχα να μην έκαναν ) αποφάσισα και αγόρασα υαλοκαθαριστήρες ολόκληρους ( σίδερο και λάστιχα ) της Guard πάλι , μιας και η διαφορά στην τιμή ήταν μικρή ( λάστιχο - 3,5 € , σίδερο και λάστιχο Guard - 7,5 € ) . Τουλάχιστον οι καινούργιοι έχουν αυτά τα λαμάκια στο πλάι από το λάστιχο , οπότε την επόμενη φορά θα πάρω μόνο το λάστιχο .

Και αν ξαναγοράσω ποτέ Bosch να μου τρυπήσετε την μύτη :D

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από erling »

Και εγώ λάστιχα άλλαξα...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτά της Guard είναι καλά τέτοια έχω και εγώ...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από erling »

Λάστιχα άλλαξα, μια χαρά δούλευαν αλλά έσπασαν κάτι βιδούλες επάνω στο στέλεχος.
Ετσι πήρα καινούριους της BOSCH aerotwin με 15€ (από 30€) προσφορά από το praktiker.
Σήμερα ήταν βροχερή ημέρα και μου χάλασαν στην πορεία, 500μ από το praktiker (φάρδοςςςςς) και καθόμουνα στην βροχή να τους αλλάζω....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλλα Αξεσουάρ...”