Ασφάλεια και ποδήλατο

Ο χώρος για τα ποδήλατα, τα skateboard, τα πατίνια και ότι δεν έχει μηχανή...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Ασφάλεια και ποδήλατο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Θέλω να σας περιγράψω ένα περιστατικό (θα σας κάνω σε κάθε σχόλασμα να βαριόσαστε να διαβάζετε περιστατικά :D ) και να μου πείτε αν είχα δίκιο ή αν ήμουν χοντρομ*λ*κ*ς. Θα δεχτώ κάθε κριτική.

Κάθε Πέμπτη, απο τις αρχές του καλοκαιριού, υπάρχει μια τεράστια ομάδα ποδηλατών που κόβουν βόλτες στην πόλη πάνω κάτω. Μιλάμε για μιλούνια. Ατελείωτη ουρά. Σε πιάνει το φανάρι κόκκινο πράσινο κόκκινο πράσινο κόκκινο πράσινο και εσύ μένεις ακίνητος γιατι τα ποδήλατα δεν σταματάνε ποτέ. Αλλα κοντεύουν Χριστούγεννα. Νισάφι πια. Σας φάγαμε στη μάπα! Δεν πάει άλλο.

Στα δρομολόγια των λεωφορείων, υπάρχει αυστηρό ωράριο. Αν για τον Α ή Β λόγο υπάρχει μια μικροκαθυστέρηση, το πρόβλημα διορθώνετε. Κόβει ο μπροστινός, τρέχει ο πισινός, τέλος πάντων αναλαμβάνει ο σταθμάρχης. Όλα διορθώνονται. Εκτός όμως απο τα τελευταία δρομολόγια που είναι στις 23:00. Εκεί πρέπει να είσαι στην ώρα σου. Κίνηση δεν έχει, τα δρομολόγια είναι μελετημένα, άρα προλαβαίνεις.

Εγώ έμπλεξα σε ένα τρακάρισμα όμως και ήμουν 22:58, μια ανάσα απο την αφετηρία. Κανένα πρόβλημα, όλα μια χαρά. Πρόλαβα στο τσάκ. Μέχρι που....... ξαφνικά βλέπω μπροστά μου τους ποδηλάτες. Αυτοί μου λείπανε τώρα!!!

Τσατίζομαι και εγώ, και με το που ανάβει πράσινο, ξεκινάω και χώνομαι ανάμεσά τους. Επειδή η κάψα τους έχει ξεθυμάνει και είχε και τσουχτερό κρύο, ήταν λίγοι. Καμμια 50αριά το πολύ. Βρήκα μια τρύπα ανάμεσά τους, και πέρασα. Με πράσινο εγώ κανονικά.
Φυσικά δεν θα ριψοκινδύνευα να σκοτώσω κανένα παιδάκι για να prove my point. Δεν ξέρω πως μεταφράζετε αυτό στα Ελληνικά. Ίσως "κάνω το κομμάτι μου". Βρήκα μια τρύπα, χωρούσα, άρα πέρασα.

Μπροστά μου στις διαβάσεις εντωμεταξύ, ήταν ένας ποδηλάτης μεγάλος σε ηλικία, και μου έκανε σήμα να μην ξεκινήσω. Το οποίον έγραψα στα παλιά μου τα παπούτσια.
Πέρασα λοιπον, και στα 30 μέτρα, μπήκα στην αφετηρία. Όπως ήλπιζα και ευχόμουν, ο τύπος με ακολούθησε για να μου ζητήσει το λόγο. Πόσο το χάρηκα!
Έρχετε λοιπον και αρχίζει ο εξής διάλογος:

-Είσαι ηλίθιος? Θα σκοτώσεις κανέναν.
-Όχι φίλε, δεν κατάλαβες. ΕΣΥ θα σκοτώσεις κανέναν. Εσύ είσαι ο υπεύθυνος απο αυτό το "παραμύθι"? (δεν ήξερα πως αλλιώς να το πώ. Διαμαρτυρία? Κίνημα? Εκδήλωση? Μάστιγα?)
-Ναι εγώ είμαι
-Άρα δεν έχεις την ευθύνη για τις ζωές τους? Αν θες να κλέισεις το δρόμο, γιατι δεν φωνάζεις τη τροχαία να σε βοηθήσει να το κάνετε με ασφάλεια? Ή ακόμα καλύτερα γιατι δεν τους μαθαίνεις να σέβονται τον ΚΟΚ για να δίνετε και το παράδειγμα οτι είστε σωστοί και νομοταγείς ποδηλάτες? Και επιτρέπεις σε μικρά παιδάκια να περνάνε με κόκκινο, Λαρίσης με Αθηνών (αντιλαμβάνεστε όλοι απο τα ονόματα των δρόμων, οτι πρόκειται για διασταύρωση δύο εθνικών οδών).

Ο τύπος δεν απάντησε καν. Πήρε το ποδηλατάκι του και έφυγε μουρμουρίζοντας διάφορες βρισιές. Ο εγωισμός του δεν του επέτρεψε να πει "ρε φίλε έχεις δίκιο".

Έλεος πια με τον καθένα που αποφασίζει και διατάζει να κλείσει έναν δρόμο. Όχι μόνο επικίνδυνο είναι, αλλα δεν έχει και κανένα δικαίωμα. Ειδικά όταν είναι μαυροντυμένος ποδηλάτης με μπουφαν και σκούφο, και μπροστά του περνάνε μικρά παιδάκια με κόκκινο.


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ασφάλεια και ποδήλατο

Δημοσίευση από MacPap »

ΑΝ κατάλαβα καλά πέρασαν με κόκκινο και εσύ με πράσινο?

ΑΝ είναι έτσι καλά έκανες και του τα έχωσες.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ασφάλεια και ποδήλατο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Περνούσαν με κόκκινο μονίμως και είχαν την νοοτροπία στρατιωτικής φάλλαγας. Δηλαδή "σταματήστε μέχρι να περάσουμε όλοι"
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ασφάλεια και ποδήλατο

Δημοσίευση από MacPap »

Καλά έκανες λοιπόν :applause
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ασφάλεια και ποδήλατο

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Καλὰ 'ξηγήθηκε, ἄει σιχτίρ.

Ἀν ἦταν κάποια ἐκδήλωση (κάτι σὰν ποδηλατοδρομία Μαγνησίας 2011) ἀς ζητούσαν τὴν συνδρομὴ τῆς Τροχαίας. Ἀλλὰ μονίμως νὰ παραβιάζουν τὸν ΚΟΚ παριστάνοντας τοὺς ἀδύναμους; Μᾶλλον θέλουν νὰ μᾶς καβαλλήσουν ὅλους.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ασφάλεια και ποδήλατο

Δημοσίευση από erling »

Αυτό με την ποδηλατοδρομία της Πέμπτης και εμένα με σπάει τα νεύρα.
Εντάξει ρε παλικάρι, καλά κάνεις και θέλεις να προωθήσεις το ποδήλατο, καλά κάνεις και θέλεις να υπενθυμίσεις πως είναι και τα ποδήλατα εδώ αλλά κάντο σωστά.
Τι παράδειγμα παίρνει το 10χρονο που περνάει με κόκκινο το φανάρι και βλέπει πως περιμένουν ουρές οχημάτων;
Να σας πω εγώ. Εγώ είμαι ο άρχοντας και με περιμένουν όλοι.
Δηλαδή αν κάποιος είναι ανάπηρος στο μυαλό και πατήσει 5-6 τι θα πούνε μετά; Φταίει ο ανάπηρος; Μα αφού δεν ήταν μόνο ένας, αλλά όλοι αυτοί οι "διοργανωτές" που κλείνουν την κυκλοφορία. Και αυτοί ανάπηροι στο μυαλό είναι.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ασφάλεια και ποδήλατο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ασφάλεια και ποδήλατο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Πόση σταθερότητα μπορεί να έχει το ποδήλατο με τον επιβάτη που κάθεται πλάγια?

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ασφάλεια και ποδήλατο

Δημοσίευση από MacPap »

Καμία μιλάω εκ πείρας Εχω φάει τα μούτρα μου έτσι πιτσιρικάς....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ασφάλεια και ποδήλατο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

erling έγραψε:Αυτό με την ποδηλατοδρομία της Πέμπτης και εμένα με σπάει τα νεύρα.
Τι παράδειγμα παίρνει το 10χρονο που περνάει με κόκκινο το φανάρι
επ αυτοφόρω

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ αλλά όχι αυτοκινούμενο...”