Επαρχία!

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: επαρχια

Δημοσίευση από grigoris »

Χωρίς πλάκα οι αθηναίοι είναι απελπιστικοί.Δεν ξέρω μπορεί να φταίει το καυσαέριο , η μανούρα του να κινηθείς γενικότερα , μια φορά δεν παίζονται.Τέτοιο χάλι δεν πρέπει να υπάρχει σε άλλη προοδευτική" χώρα.!

Είναι ταλέντα απο μόνοι τους οι ανθρώποι.!


Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: επαρχια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δρόμος διπλής κυκλοφορίας

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: επαρχια

Δημοσίευση από erling »

QUIZ: Πόσοι παράνομοι είναι στην φωτογραφία;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: επαρχια

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ από αυτή την φωτό δεν καταλαβαίνω τίποτε!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: επαρχια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ο δρόμος είναι διπλής. Η διαχωριστική γραμμή φαίνεται. Ο μάγκας με το σάξο, που δεν το σηκώνει η μαγκιά του να κάτσει πίσω απο λεωφορείο στο φανάρι, αποφάσισε να σταθεί στο αντίθετο ρεύμα μέχρι να ανάψει το κόκκινο. Τα άκουσε απο το παπάκι απέναντι..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: επαρχια

Δημοσίευση από enias »

grigoris έγραψε:Χωρίς πλάκα οι αθηναίοι είναι απελπιστικοί.Δεν ξέρω μπορεί να φταίει το καυσαέριο , η μανούρα του να κινηθείς γενικότερα , μια φορά δεν παίζονται.Τέτοιο χάλι δεν πρέπει να υπάρχει σε άλλη προοδευτική" χώρα.!

Είναι ταλέντα απο μόνοι τους οι ανθρώποι.!
Θα απαντήσω χωρίς να σημαίνει οτι θίγομαι προσωπικά. Θα το κάνω όμως γιατί είναι μια κασέτα που ακούς πολύ συχνά απ όλη την Ελληνική επαρχία και έχει δημιουργηθεί ένας μύθος γύρω απο τον Αθηναίο οδηγό που σε ορισμένες περιπτώσεις αγγίζει τα όρια του ρατσισμού και του εθνικού διχασμού.

Λοιπόν, οι κυκλοφοριακές συνθήκες στην Αθήνα είναι μοναδικές σε όλη την Ελλάδα. Δεν υπάρχουν πουθενά αλλού στο βαθμό που υπάρχουν στην Αθήνα. Ως εκ τούτου ο κάτοικος της Αθήνας αναγκάζεται να προσαρμοστεί σε μια κατάσταση η οποία διαφέρει πάρα πολύ απο εκείνη των άλλων ελληνικών πόλεων, με αποτέλεσμα να αλλάζει ο τρόπος οδήγησής του.

grigoris πάω στοίχημα οτι δεν έχεις ζήσει ποτέ σε μεγαλούπολη. Πιθανόν δεν έχεις καν επισκεφτεί πρωτεύουσες άλλων κρατών, ακόμα και δυτικών. Γιατί τότε θα έβλεπες οτι τα περισσότερα απο αυτά που κάνουν οι Αθηναίοι (όχι όλα) τα κάνουν και σε πολλά άλλα μέρη, πάντα σε μεγαλουπόλεις.

Τα ίδια έλεγε ένας γνωστός (μετέπειτα φίλος) μου που μετακόμισε για δουλειά στην Αθήνα απο μικρή επαρχιακή πόλη (και καταγωγή απο χωριό 2.000 κατοίκων) πριν 3 χρόνια. Ενδεικτικά σου λέω οτι τον πρώτο καιρό με αποκάλεσε "παπάρα" γιατί πέρασα ένα πορτοκαλί και γκάζωσα λίγο και αφού κάπως μπλέξανε τα μπροστινά αυτοκίνητα, αναγκάστηκα να φρενάρω απότομα.

"αν βρε παπάρα περίμενες στο πορτοκαλί, δεν θα είχε γίνει τίποτα" μου είπε (φιλικά εννοείται) :D

Τώρα, μετά απο 3 χρόνια που μπήκε στους ρυθμούς της Αθήνας, σε μια βόλτα που κάναμε με το αμάξι του πέρασε 3 πορτοκαλί μέσα σε 15 λεπτά σε μια λεωφόρο. :?

Ελπίζω να έγινα κατανοητός σε αυτό που θέλω να πω. Γι αυτό, ο ultimo στην ουσία έχει δίκιο στο οτι "δεν είναι τυχαίο", άλλα ναι, υπάρχει μια αιτιολογία απο κάτω την οποία θα καταλάβεις αν έρθεις να μείνεις στην πόλη μας για αρκετό χρονικό διάστημα.

UltiMo_ έγραψε:Ο δρόμος είναι διπλής. Η διαχωριστική γραμμή φαίνεται. Ο μάγκας με το σάξο, που δεν το σηκώνει η μαγκιά του να κάτσει πίσω απο λεωφορείο στο φανάρι, αποφάσισε να σταθεί στο αντίθετο ρεύμα μέχρι να ανάψει το κόκκινο. Τα άκουσε απο το παπάκι απέναντι..
Αυτός, πρέπει να νόμισε οτι είναι μονόδρομος.
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: επαρχια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

enias έγραψε:Αυτός, πρέπει να νόμισε οτι είναι μονόδρομος.
Απο κάτω του ακριβώς έχει ενα τεράστιο βέλος ζωγραφισμένο. Άρα θα πρέπει να είναι πολύ απρόσεκτος για να το κάνει. Αλλα και πάλι δε το θεωρώ απίθανο να σκέφτηκε: Ωχ λεωφορείο, πρέπει να το προσπεράσω. Δεν ξέρω γιατι αλλα ΠΡΕΠΕΙ να το προσπεράσω. Και όταν διαπίστωσε οτι λόγω του ford οτι δεν χωράει να μπει μπροστά μου, να έκατσε απλά δίπλα..
enias έγραψε:Λοιπόν, οι κυκλοφοριακές συνθήκες στην Αθήνα είναι μοναδικές σε όλη την Ελλάδα.
Κοίταξε να δεις. Στην Αθήνα πράγματι οδηγάτε αλλιώς και πρέπει όλοι, να συμμορφωθούν σε έναν ορισμένο τρόπο οδήγησης.
Δε σου κρύβω πως όποτε επισκέπτομαι το χάος της Αθήνας που όλοι τρέχουν και όλοι βιάζονται, παρατηρώ οτι αυτός ο τρόπος οδήγησης είναι πολύ πιο κοντά στο δικό μου. Με βολεύει. Στο Βόλο απο την άλλη, ποτέ δεν συνήθισα το γεγονός οτι σε ώρα αιχμής όλοι πάνε με 40. 28 χρόνια Βολιώτης ακόμα δεν το συνήθισα. Άρα δεν ξέρω κατα πόσο είναι θέμα συνήθειας.

Το τραγικότερο όμως που με ενοχλεί στους Αθηναίους, είναι εκτός πόλης, εκτός άγχους και εκτός πορτοκαλί φαναριών. Θα έλεγε κανεις οτι οι Αθηναίοι είναι αστέρια στην οδήγηση στη πόλη και στο παρκάρισμα γιατι "μάθανε".

Πώς εξηγείς όμως οτι πας μια βόλτα στο Πήλιο και άν πετύχεις καναν Αθηναίο μπροστά σου μαρτυράς την ώρα και τη στιγμή που ξεκίνησες? Να πηγαίνει με 30 στον ανήφορο και όταν βλέπει στροφή να πατάει και φρένο. Στον ανήφορο. Αυτό το πράγμα έχει γίνει ανέκδοτο και δεν το λέω για πλάκα, ούτε είναι τυχαίο. Όλα τα αμάξια με αθηναϊκές πινακίδες πατάνε φρένο στον ανήφορο..
Εκει που εσύ προσπαθείς λόγω μεγάλης ανηφόρας, να ισορροπήσεις ταχύτητα και σχέση στο κιβώτιο ώστε να πάρεις την στροφή χωρίς κατέβασμα και ώστε να έχεις την κατάλληλη ροπή για να συνεχίσεις στην ευθεία, ξαφνικά πάει ο μπροστινός και πατάει φρένο... Και ξέρω οτι αυτός όταν βρεθεί στη μεσογείων θα κάνει σφήνες με 60 χλμ/ώρα.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: επαρχια

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:Ωχ λεωφορείο, πρέπει να το προσπεράσω. Δεν ξέρω γιατι αλλα ΠΡΕΠΕΙ να το προσπεράσω.
Μήπως επειδή είναι η εξάτμιση απο πίσω; Είναι επαρκής λόγος! :D
UltiMo_ έγραψε:Πώς εξηγείς όμως οτι πας μια βόλτα στο Πήλιο και άν πετύχεις καναν Αθηναίο μπροστά σου μαρτυράς την ώρα και τη στιγμή που ξεκίνησες? Να πηγαίνει με 30 στον ανήφορο και όταν βλέπει στροφή να πατάει και φρένο.
Το είπες μόνος σου παραπάνω. Ο Αθηναίος οδηγεί πολύ καλά στην πόλη. Υπάρχουν αρκετοί όμως, που τρομάζουν σε τοπία με γκρεμούς και βουνά. Δεν τα έχουν συνηθίσει δεν έχουν εμπειρία σε τέτοιους δρόμους. Έχω μια ξαδέρφη που έχει τέτοιο πρόβλημα και φαντάζομαι δεν θα είναι η μοναδική. Άλλα επειδή αυτοί είναι λίγοι, το πιο πιθανό είναι η χαλάρωση της εξοχής. Κοιτάς το τοπίο, το απολαμβάνεις και δεν κοιτάς μπροστά σου. Επικίνδυνο μεν, απολαυστικό και χαλαρωτικό δε. :D
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: επαρχια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

enias έγραψε:Μήπως επειδή είναι η εξάτμιση απο πίσω; Είναι επαρκής λόγος! :D
απο αριστερά είναι. έχασες. Ο λόγος είναι οτι οπτικά και μόνο, νομίζεις οτι θα σε καθυστερήσει. Γιαυτό υποσυνείδητα κάνεις το αδύνατο δυνατό ωστε να προσπεράσεις. Ακόμα και αν χρειαστεί να περιμένεις στη μέση του αντίθετου ρεύματος.

Βρήκα και φωτογραφία με το βέλος

Εικόνα

Σε τοπίο με γκρεμό, όσο και να τρομάζεις, σε ανηφόρα δεν πατάς φρένο. Αφήνοντας το γκάζι, σταματάει το αμάξι σε δευτερόλεπτα. Το φρένο είναι και περιττό και επικίνδυνο. Και γενικά μη μου πεις οτι το τοπίο με το γκρεμό και τα ρυάκια και τα δεντράκια και τα πουλάκια έιναι πιο δύσκολο και πιο τρομακτικό απο τη ζούγκλα που όλοι πάνε με 60 και σφήνες.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: επαρχια

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:Και γενικά μη μου πεις οτι το τοπίο με το γκρεμό και τα ρυάκια και τα δεντράκια και τα πουλάκια έιναι πιο δύσκολο και πιο τρομακτικό απο τη ζούγκλα που όλοι πάνε με 60 και σφήνες.
Αν κάνεις αυτήν την ερώτηση στην ξαδέρφη μου που δεν έχει βγει να οδηγήσει εκτός λεκανοπεδίου Αττικής (ούτε καν Νομό Αττικής) η απάντηση που θα πάρεις θα είναι ΝΑΙ! :)
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”