Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Χώρος ανοικτών συζητήσεων για όσους δεν οδηγούν ή έχουν σχέση με αυτούς...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από MacPap »

Οι περισσότεροι δεν μπαίνουν τζάμπα. Αλλά γι'αυτό χρειάζονται οι ελεγκτές.


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Οι περισσότεροι δεν μπαίνουν τζάμπα.
Και 40% να είναι οι τζαμπατζήδες, πάλι είναι ικανό ποσοστό να δημιουργήσει τσούρμο. Και μην μου πεις οτι δεν είναι 40 είναι λιγότερο, εκτός και αν έχεις αποτελέσματα κάποιας έρευνας να μου δείξεις.
Αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι μια εταιρία ίδια με τη δικιά μου, με 10πλάσιο κόσμο (ΠΑΡΑ πολλά έσοδα) και με αφορολόγητο πετρέλαιο (ΠΑΡΑ πολλά έξοδα), κατάφερε να μπει μέσα μέχρι το λαιμό. Απο εκει και πέρα δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από MacPap »

Εσύ το 40% το στηρίζεις σε έρευνα? Και ο λόγος που πέφτει έξω μια εταιρεία δεν είναι πάντα η έλλειψη πελατών...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Εσύ το 40% το στηρίζεις σε έρευνα? Και ο λόγος που πέφτει έξω μια εταιρεία δεν είναι πάντα η έλλειψη πελατών...
Δεν είπα οτι είναι 40%, μην μου βάζεις λόγια. Είπα οτι ακόμα και 40% να είναι, πάλι είναι κανό ποσοστό για να δημιουργήσει τσούρμο. Μην κάνουμε το τόπικ σεντόνι λέγοντας το ίδιο πράγμα.

Ο λόγος που πέφτει έξω μια εταιρεία είναι έλλειψη ελέγχου. Απο έλλειψη ελέγχου εισιτηρίων (δηλαδή μπάτε σκύλοι αλέστε) μέχρι έλλειψη διαχειριστικού ελέγχου (δηλαδή μπάτε σκύλοι αλέστε επίσης).

Εσυ αν είχες ένα μαγαζί το πρώτο και κύριο που θα κοιτούσες δεν θα ήταν αν ο πελάτης σου σε πληρώνει? Καλό το να είναι ευχαριστημένος ο πελάτης, καλό είναι να σου ξαναέρθει, αλλα αν δε σε πληρώνει, τι να τον κάνεις? Αυτό δεν σε ενδιαφέρει κυρίως και πάνω απόλα?
Ε αυτό κάνω και εγώ. Θέλω να το βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια αν με πληρώνει ή όχι. Δεν κάνω κάτι παράλογο.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από MacPap »

Θα στο ξαναπώ άλλη μια φορά δεν είναι ηλίθιοι αυτοί που σε όλες τις χώρες του κόσμου δουλεύουν με αυτό το σύστημα... Το ζητούμενο είναι να ελέγξεις ναι αλλά όταν κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Και με τον τρόπο που περιγράφεις δεν είναι εφικτό σε λογικά πλαίσια σε μεγαλουπόλεις της τάξεως των Αθηνών. Αν δεν θέλεις να το δεχθείς καλά κάνεις... Εγώ τελείωσα με το θέμα...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έξω απ' τον χορό, πολλά τραγούδια λέγονται
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από enias »

Ultimo, τώρα υπερβάλλεις και ισοπεδώνεις τα πάντα προκειμένου να στηρίξεις αυτό που λες και που για την Αθήνα (ίσως και μόνο) δεν μπορεί να γίνει.

Οσες φορές έχει τύχει να πέσω σε έλεγχο εισιτηρίων, στα 40 άτομα που είμασταν μέσα, πιάνουν 1-2 χωρίς εισιτήριο. Αυτό είναι 5% και όχι 40%. Θες 10%; Μακρυά απο το 40% πάντως.

Απο την εμπειρία τη δική μου, οι περισσότεροι στην Αθήνα που παίρνουν το λεωφορείο έχουν κάρτες απεριορίστων διαδρομών. Αυτό σημαίνει οτι στην Αθήνα, οι περισσότεροι απο αυτούς που παίρνουν το λεωφορείο, το παίρνουν σε τακτική βάση για να πάνε/γυρίσουν απο τη δουλειά τους, παιδιά σε φροντιστήριο και άνθρωποι που μένουν σε κέντρα (π.χ. Καλλιθέα, Ν. Σμύρνη) όπου δεν χρησιμοποιούν αυτοκίνητα λόγω του οτι δεν βρίσκουν παρκάρισμα. Οι άλλοι, περιστασιακά, παίρνουν το αμάξι τους γιατί βαριούνται και να ψάχνουν τι λεωφορείο πρέπει να πάρουν και επίσης γιατί δεν μπορούν να υπολογίσουν την ώρα που θα κάνουν να φτάσουν στον προορισμό τους. Στην Αθήνα, μόνο αν παίρνεις σε τακτική βάση το λεωφορείο, μπορείς να υπολογίσεις πόση ώρα νωρίτερα πρέπει να φύγεις απο το σπίτι για να φτάσεις έγκαιρα στον προορισμό σου.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:
MacPap έγραψε:Εσύ το 40% το στηρίζεις σε έρευνα? Και ο λόγος που πέφτει έξω μια εταιρεία δεν είναι πάντα η έλλειψη πελατών...
Δεν είπα οτι είναι 40%, μην μου βάζεις λόγια. Είπα οτι ακόμα και 40% να είναι, πάλι είναι κανό ποσοστό για να δημιουργήσει τσούρμο.
Νὰ σοῦ ὐπενθυμίσω ὄτι ἔγραψες καὶ τὸ παρακάτω.
UltiMo_ έγραψε:Και 40% να είναι οι τζαμπατζήδες, πάλι είναι ικανό ποσοστό να δημιουργήσει τσούρμο. Και μην μου πεις οτι δεν είναι 40 είναι λιγότερο, εκτός και αν έχεις αποτελέσματα κάποιας έρευνας να μου δείξεις.
Τὶ συμπέρασμα πρέπει νὰ βγάλουμε (διὰ τῶν κανόνων τῆς λογικῆς) ἀπὸ τὴν ὑπογραμμισμένη φράση;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από enias »

Δεν χρειάζεται έρευνα. Αν ζεις στην Αθήνα και παίρνεις λεωφορεία κάθε μέρα, το βλέπεις με τα μάτια σου.
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δεν είχε εισιτήριο και… τον πέταξε έξω άλλος επιβάτης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

enias έγραψε:Ultimo, τώρα υπερβάλλεις και ισοπεδώνεις τα πάντα..
..Αυτό είναι 5% και όχι 40%. Θες 10%;
Στα 7 χιλιάρικα που παίρνει σε εμάς κάθε λεωφορείο το μήνα, (απο τα οποία πρέπει να πληρωθούν ζημιές ανταλλακτικά ασφάλεια ΤΕΒΕ και κυρίως πετρέλαια, πριν να φτάσουν τα λεφτά στο σπίτι) τα 5 με 10% είναι 350 με 700 ευρώ.
Και επειδή δεν μου περισσεύουν και δεν τα έχω για πέταμα, θα επιμείνω και θα επαναλάβω:

Ο λόγος που πέφτει έξω μια εταιρεία είναι έλλειψη ελέγχου
Καλό το να είναι ευχαριστημένος ο πελάτης, αλλα αν δε σε πληρώνει, τι να τον κάνεις?
Θέλω να το βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια αν με πληρώνει ή όχι. Δεν κάνω κάτι παράλογο.
Έξω απ' τον χορό, πολλά τραγούδια λέγονται


Αν στην Αθήνα φύγει ο ΟΑΣΑ και το πάρουν ιδιώτες θα δείτε πόσοι όμορφα γίνεται να μπαίνουν όλοι απο μπροστά. Αν πεινάσει ο ιδιοκτήτης, προκειμένου να μη βλάψει την τσέπη του, και με μεγεθυντικό φακό θα τα κοιτάει τα εισιτήρια ένα ένα για να μην του ξεφύγει κανένα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεν οδηγώ...”