Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από MacPap »

Τα άλλα μη γνωρίζοντας την έρευνα δεν μπορώ να τα ελέγξω! Αυτό μπορώ... :roll:


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από erling »

Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτό πάντως που δεν αναφέρεται είναι αν είχε μαγαζιά εκεί που έγινε η έρευνα ή όχι... :twisted:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από thanos »

γυναίκα οδηγός ...Μαθουσάλας
93χρονη πουλάει το αυτοκίνητο της με... 927.000 χλμ!

Το αγόρασε το 1964 και το οδηγούσε ανελλιπώς. Η τιμή πώλησης; Μόλις 9.000 ευρώ. Ηρθε το πλήρωμα του χρόνου για μία αμερικανίδα γιαγιά ηλικίας 93 ετών... να αποχωριστεί το αυτοκίνητό της, το οποίο είχε αγοράσει το 1964 και έκτοτε το οδηγούσε ανελλιπώς έχοντας διανύσει 927.000 χλμ. Πρόκειται για την Ρέιτσελ Βάιτς, η οποία ζει στο Ορλάντο της Φλόριντα και ζητά 9.000 ευρώ για την καλοσυντηρημένη Mercury Comet Caliente - αμάξι συλλεκτικό, καλοσυντηρημένο και, κυρίως, από «πρώτο χέρι».

48 χρόνια οδήγησης ήταν αρκετά. Ο πολιτειακός νόμος απαγορεύει πλέον στην κυρία Βάιτς να συνεχίσει να οδηγεί. Γιαυτό πριν από ένα μήνα αποφάσισε να βάλει πωλητήριο στο πιστό της όχημα. Εχει κάνει τρεις γάμους, έχει τέσσερα παιδιά, εννιά εγγόνια και 11 δισέγγονα.

Ως οδηγός, υπήρξε υπόδειγμα προσοχής και μεθοδικότητας. «Όταν βάζω βενζίνη σημειώνω την απόσταση που έχω διανύσει, την ημερομηνία και πόση βενζίνη ανά χλμ. έχω ξοδέψει. Ήμουν πάντα προσεχτική και φρόντιζα τα πάντα - εκτός από τους συζύγους μου...», λέει αστειευόμενη. «H μεγάλη προσοχή που έδωσα στο αυτοκίνητο είναι ο λόγος που άντεξε μέχρι σήμερα».

Το αυτοκίνητο έχει υποστεί μικροτρακαρίσματα και ένα σχετικά μεγάλο ατύχημα, χωρίς κανείς να πάθει τίποτα, όταν κάποιος το χτύπησε στο πίσω μέρος. Κάνει τακτικά τα σέρβις του και όλες τις απαραίτητες εργασίες φανοποιίας.

«Θα βγει σε δημοπρασία, μαζί με άλλα κλασικά αυτοκίνητα. Θα ήθελα να το αφήσω στην οικογένειά μου, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα το φροντίσουν όπως εγώ. Δεν θα ήταν κακή ιδέα να το αγοράσει ο (διάσημος τηλεπαρουσιαστής ) Τζέι Λένο που είναι λάτρης των κλασικών αυτοκινήτων, αν ενδιαφέρεται» δηλώνει η κυρία Βάιτς.

Παρόλο που έχει διανύσει σχεδόν την απόσταση από τη Γη στη Σελήνη μετ' επιστροφής, δεν έσπασε το ρεκόρ του Ιρβ Γκόρντον, από τη Νέα Υόρκη. Στο βιβλίο των ρεκόρ Γκίνες καταγράφεται ότι αυτός ο οδηγός έχει ήδη διανύσει 4,5 εκατομμύρια χιλιόμετρα (!) με ένα Volvo P1800 του 1966 και...συνεχίζει.
πηγή:
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/04/93-927000.html
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από erling »

4.5E6km/(46x12)days=268km/day!!!!!
Πρέπει να ήταν πολύ μακρυά η εργασία του από την κατοικία του.

Παλιότερα που δούλευα πολύ εκτός έδρας έκανα 5000km τον μήνα, άρα 166km/day. Είχα αρκετό ψωμί ακόμα για να τον φτάσω....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από MacPap »

Γιατι αφου

46Χ12Χ365=201.480 ημερες
4.500.500:201.480=22,334/ημέρα
5000:30=166,666/ημέρα

αρα εσυ εκανες 8 φορες περισσότερα αλλα αυτος το κανει για46 χρονια τα χλμ που κανει ανα μερα ομως ειναι λιγα. Παλι μυθος του λαγου με τη χελωνα μπροστα μας :-)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:46Χ12Χ365=201.480 ημερες
Οι μέρες του χρόνου είναι 46x365. Όχι 46x12x365
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από erling »

Τι παθαίνεις όταν γράφεις και βιάζεσαι να βγεις εκτός.....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από MacPap »

Πωπω :oops:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ε ναι..!Είμαι γυναίκα και οδηγώ...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Πάντως υπάρχουν και σωστές γυναίκες. πχ δεν οδηγάνε με τακούνια..

W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”