Σιλικόνη, Αφρός πολυουρεθάνης

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Σιλικόνη, Αφρός πολυουρεθάνης

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἡ συζήτηση ἀφορὰ τὰ πάσης φύσεως ῤευστὰ ὑλικὰ τὰ ὁποία κυκλοφοροῦν σὲ μὴ ἐπαναχρησιμοποιούμενη φύσιγγα (μποτίλια).

Εικόνα
Ἀφρὸς πολυουρεθάνης


Εικόνα
Σιλικόνη

Εικόνα
Ἐποξικὴ κόλλα δύο συστατικῶν


Ἡ ἀπορία εἶναι ἠ ἐξής: ἀν ἀποσφραγιστεῖ, χρησιμοποιηθεῖ μέρος τοῦ ὑλικοῦ καὶ ἐπανασφραγιστεῖ τὸ ὑλικὸ γιὰ πόσο καιρὸ διατηρεῖται;


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Σιλικόνη, Αφρός πολυουρεθάνης

Δημοσίευση από Johnny »

Haridimos έγραψε:Ἡ συζήτηση ἀφορὰ τὰ πάσης φύσεως ῤευστὰ ὑλικὰ τὰ ὁποία κυκλοφοροῦν σὲ μὴ ἐπαναχρησιμοποιούμενη φύσιγγα (μποτίλια).

Ἡ ἀπορία εἶναι ἠ ἐξής: ἀν ἀποσφραγιστεῖ, χρησιμοποιηθεῖ μέρος τοῦ ὑλικοῦ καὶ ἐπανασφραγιστεῖ τὸ ὑλικὸ γιὰ πόσο καιρὸ διατηρεῖται;
Ἀφρὸς πολυουρεθάνης
Για το συγκεκριμένο δεν γνωρίζω αλλα θεωρώ επειδή ειναι σε μορφή σπραίυ δεν στεγώνει μετα απο χρήση.



Σιλικόνη
Με την σιλικόνη ειτε αφορά την συσκευασία που περιεχει η φωτο η την πιο μικρή που εχει βγεί σε σωληνάριο μεγέθους οδοντόπαστας δεν εχεις
εμπιστοσύνη εαν την χρησιμοποιήσεις και την αφησεις λίγο διάστημα και ακόμα και ασφράγιστη συσκευασία εαν μείνει την εχασες διότι στεγώνει
και γίνεται συμπαγής.
Οταν την χρειαστείς αγοράζεις φρέσκια, την εχω πατήσει πολλές φορές.



Ἐποξικὴ κόλλα δύο συστατικῶν

Οι εποξικές αντέχουν πολύ καιρό διότι ανεξάρτητα τα υλικά δεν στεγνώνουν με τίποτα εαν δεν ερθουν σε μίξη.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Σιλικόνη, Αφρός πολυουρεθάνης

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ πάντως έχω εποξική κόλλα από το 72 όταν είμαστε ακόμα στην Γερμανία και δεν έχει στεγνώσει.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”