Καθαρισμός Πεταλούδας Γκαζιού

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
Απάντηση
tgi
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2012, 14:13

Καθαρισμός Πεταλούδας Γκαζιού

Δημοσίευση από tgi »

Καλημέρα σε όλους σας,
Θέλω να καθαρίσω την πεταλούδα γκαζιού ή όπως λέγεται στα αγγλικά Throttle Valve
έχω κάνει 80.000 χιλ

τι μου προτείνετε?
να πάρω κάποιο σπρέι και με αναμμένη μηχανή να ψεκάζω την πεταλούδα ? ποιο σπρέι?
μπορώ να την λύσω και να την καθαρίσω?
θα έχω πρόβλημα μετά με την αρχικοποίηση του εγκεφάλου λόγο ηλεκτρικής πεταλούδας - γκαζιού?

κάθε πότε πρέπει να καθαρίζω την πεταλούδα?


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Καθαρισμός Πεταλούδας Γκαζιού

Δημοσίευση από MacPap »

Καλώς ήρθες φίλε tgi. Είμαι σίγουρος πως κάποιος θα σου απαντήσει! ;-)

Εγώ δυστυχώς δεν έχω ιδέα από αυτά :oops: ...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Καθαρισμός Πεταλούδας Γκαζιού

Δημοσίευση από enias »

Καλωσήρθες tgi... :)

Αν μιλάς για καταλυτικό αυτοκίνητο με injection, η πεταλούδα γκαζιού στην ουσία είναι πεταλούδα αέρα. Εγώ την καθάρισα λίγο, χωρίς να την αφαιρέσω έτσι απλά ψεκάζοντάς την αφαιρώντας τον αεραγωγό απο το φίλτρο αέρα. Αποφεύγω να λύνω πολλά, γιατί φοβάμαι μην μου μείνει τίποτα στο χέρι :D

Το σπρέυ που πρέπει να πάρεις λέγεται "σπρεύ καρμπυρατέρ". Είναι πολύ δυνατό, μετατρέπει στην κυριολεξία την βρωμιά σε υγρό και έτσι μπορείς να την σκουπίσεις με ένα πανί. Πρόσεχε το λίγο στο σπίτι και στο αμάξι, γιατί αν πέσει σε οποιοδήποτε αντικείμενο πλαστικής επιφάνειας χαλάει το χρώμα. Καθάρισε καλά τα χέρια σου μετά ή φόρεσε γάντι μιας χρήσεως χειρουργικό.

Το πρόβλημα αν δεν αφαιρέσεις την πεταλούδα είναι οτι το χέρι σου δεν θα φτάσει εύκολα πολύ μέσα. Μια ιδέα είναι να επιστρατεύσεις καμια γυναίκα ή κανα παιδί με μικρό χέρι. Μόνο μην αμελήσεις να τους βάλεις να φορέσουν ενα χειρουργικό γάντι ώστε να μην έρθουν σε επαφή με το σπρέυ. Δεν θα πάθουν κάτι, όπως και εσύ αν δεν φορέσεις γάντι, αλλα καλύτερα μακρυά απο τα γυναικεία και κυρίως τα παιδικά χέρια.

Εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις με σβηστή μηχανή για να μην σου τραβάει όλο το υγρό και την βρωμιά μέσα, αν και κάπου διάβασα οτι δεν έχει πρόβλημα, γιατί το υγρό το καίει στο θάλαμο καύσης. Πράγματι, το αυτοκίνητο δεν έπαθε τίποτα άλλα παρόλα αυτά, καλύτερα να το αποφύγεις. Σκούπισε όσο περισσότερο μπορείς.

Δεν ξέρω κάθε πότε πρέπει να καθαρίζεται. Εγώ τότε το έκανα μια εποχή που έψαχνα να βρώ απο τι έπασχε το αμάξι. Τελικά βέβαια, δεν ήταν η πεταλούδα, αλλα με την ευκαιρία, τελικά την καθάρισα κι αυτή. Αν ανοίξεις τον αεραγωγό απο το φίλτρο αέρα, θα δεις την πεταλούδα και εκεί βλέπεις αν είναι καθαρή ή όχι. Φαντάζομαι οτι εξαρτάται λίγο απο το φίλτρο αέρα, κατα πόσο βρώμικη θα την βρείς.

Αυτά, απο προσωπική εμπειρία. Ούτε και εγώ είμαι ειδικός. :)
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”