Πίεση λαδιού

Ο χώρος για εκείνους που θέλουν να τα κάνουν όλα μόνοι τους...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μία σημαντικὴ παράμετρος τῆς λειτουργίας τοῦ κινητήρα εἶναι ἡ ἐσωτερικὴ λίπανση. Στὸν πίνακα ὀργάνων τοῦ αὐτοκινήτου ὑπάρχει σχετικὴ ἐνδεικτικὴ λυχνία. Ὄταν ἠ πίεση λαδιοῦ μειωθεῖ ἀνάβει ἡ λυχνία.

Ἕνα ἐρώτημα εἶναι πότε ἀνάβει ἡ λυχνία. Ἔχει χάσει μισό λίτρο ἤ ἔχει στεγνώσει τελείως ὁ κινητήρας;

Ἕνα ὄργανο μετρήσεως πιέσεως λαδιοῦ βοηθᾶ;


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
plokami
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Σεπ 2010, 15:00
Τοποθεσία: et in arcadia ego

Re: Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από plokami »

Πριν από λίγα χρόνια ήμουν συνοδηγός σε ένα bmw e36. Κάναμε περίπου 80 χλμ σχετικά σβέλτα και ενώ από την μηχανή ακουγόταν ένα τικ τικ. Λαμπάκι λαδιού δεν είχε ανάψει. Φτάνοντας σε ένα βενζινάδικο πρέπει να του συμπλήρωσε 3 λίτρα περίπου. Δηλαδή είχε μείνει στη μηχανή μία μικρή ποσότητα ίσα ίσα για να μην ανάψει το λαμπάκι λαδιού. Από τότε, έκαιγε λαδάκια αναλόγως την οδήγηση.
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από Johnny »

Συνήθως εαν ανάψει το λαμπάκι η απώλεια ειναι 1/2 λίτρο λάδι. Υπάρχουν και τα απρόβλεπτα των βλαβών οπότε η λύση ειναι μία. Τακτικός ελεγχος δείκτη λαδιού.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από MacPap »

plokami έγραψε:...συμπλήρωσε 3 λίτρα περίπου. Δηλαδή είχε μείνει στη μηχανή μία μικρή ποσότητα ίσα ίσα για να μην ανάψει το λαμπάκι λαδιού...
Johnny έγραψε:...Συνήθως εαν ανάψει το λαμπάκι η απώλεια ειναι 1/2 λίτρο λάδι...
Τώρα μπερδεύτηκα τι από τα δυο ισχύει? :roll: :astrakia

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
plokami
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Σεπ 2010, 15:00
Τοποθεσία: et in arcadia ego

Re: Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από plokami »

Στο δικό μου όταν η αντλία λαδιού πάρει κίνηση από τη μηχανή το λαμπάκι του λαδιού σβήνει. Προφανώς ανάβει με την χαμηλή πίεση και όχι με την έλλειψη ποσότητας λαδιού.
Για να λυθεί η απορία, η λύση είναι στην επόμενη αλλαγή θα αδειάζουμε μισό λίτρο κάθε φορά και θα βάζουμε εμπρός μέχρι να μείνει αναμένο το λαμπάκι πίεσης.
athanatos θα αντέξει τα πειράματα ή θα αρχίσει να κελαϊδάει; :twisted:
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από athanatos »

Απ’ ότι ξέρω, στα περισσότερα αυτοκίνητα το λαμπάκι του λαδιού ανάβει, δυστυχώς, όταν το λάδι δεν επαρκεί πια να λιπάνει τον κινητήρα.
Γι αυτό θέλει μεγάλη προσοχή. Μόλις ανάψει, καλύτερα να σβήσουμε αμέσως, αφού σταματήσουμε πρώτα ασφαλώς και χωρίς να κινδυνέψουμε.

Ένα όργανο πίεσης λαδιού θα ήταν χρήσιμο, μόνο αν ξέραμε την πίεση στην οποία δουλεύει ο κινητήρας μας.

Όσο για το πείραμα φίλε plokami, δεν το συνιστώ. Αν και το σωστό πείραμα θα ήταν, αφού αδειάσεις τα παλιά λάδια, να βάζεις μισό λίτρο λάδι κάθε φορά, να βάζεις μπρος τη μηχανή και τότε θα δεις με πόσο λάδι έσβησε το λαμπάκι.

Και κάτι σημαντικό:

Όταν ανοίγουμε τον διακόπτη, πριν πατήσουμε μίζα, να κάνουμε έναν οπτικό έλεγχο αν ανάβουν όλα τα λαμπάκια. γιατί αν μείνουμε από λάδια και το λαμπάκι είναι καμένο, αντίο μηχανούλα μου :cry: :cry:
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από sissy »

Δηλαδή μάλλον ήμουν τυχερή που μου άναψε το λαμπάκι του λαδιού στο Αιγάλεω και ως άσχετη συνέχισα μέχρι το συνεργείο στο Μοσχάτο.... :astrakia
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από UltiMo_ »

sissy έγραψε:Δηλαδή μάλλον ήμουν τυχερή που μου άναψε το λαμπάκι του λαδιού στο Αιγάλεω και ως άσχετη συνέχισα μέχρι το συνεργείο στο Μοσχάτο.... :astrakia
Εξαρτάται από το αυτοκίνητο. Αλλα και πόσο εσύ θες να έχεις καλοσυντηρημένο το αυτοκίνητο.
Φίλος με mazda 323 1995 μοντέλο, το είχε 3 μήνες χωρίς λάδι, και με όλα τα λαμπάκια αναμμένα.
Όταν βρεθήκαμε, μου είπε οτι "ανεβάζει θερμοκρασία" (περίεργο πράγμα)
Όταν μου το έφερε, μου μύριζε απ τα 20 μέτρα όλο το αμάξι. Αντι για λάδι είχε 5 σταγόνες πίσσας/μάκας. Μάστορας και αφεντικό μείναν με το στόμα ανοιχτό.
Σήμερα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει 300 χιλιάδες χιλιόμετρα, δεν καίει σταγόνα λάδι, αν και συνεχίζει να έχει μηδενική συντήρηση απο τον ιδιοκτήτη του.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
plokami
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Σεπ 2010, 15:00
Τοποθεσία: et in arcadia ego

Re: Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από plokami »

Σήμερα αποφάσισα να αλλάξω τα λάδια και το φίλτρο λαδιού, για να κάνω με την ευκαιρία και το πείραμα.
Μιας και ήταν η 1η φορά που τα άλλαζα μόνος μου διάβασα μερικές οδηγίες του κατασκευαστή, είδα ένα χρήσιμο! βίντεο...
Εικόνα

...και ξεκίνησα.
Έτσι όταν συμπλήρωνα δούλεψα για μισό λεπτό το αυτοκίνητο με μισό λίτρο λάδι. Στην αρχή στο ρελαντί αναβόσβηνε το ενδεικτικό λαμπάκι για τη χαμηλή πίεση λαδιού, μέχρι που άναψε σταθερά. Με μια γκαζιά έσβησε αμέσως. Με ένα λίτρο λάδι δεν άναψε καθόλου στο ρελαντί.

Έτσι όπως προαναφέρθηκε αν ανάψει λαμπάκι λαδιού, σβήνουμε το συντομότερο τη μηχανή αφού σταματήσουμε πριν σε ένα ασφαλές μέρος και ελέγχουμε το δείκτη της στάθμης.
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από enias »

plokami έγραψε:Έτσι όπως προαναφέρθηκε αν ανάψει λαμπάκι λαδιού, σβήνουμε το συντομότερο τη μηχανή αφού σταματήσουμε πριν σε ένα ασφαλές μέρος και ελέγχουμε το δείκτη της στάθμης.
Και να προσθέσω, οτι για να πάρουμε αξιόπιστη ένδειξη, πρέπει το έδαφος να είναι επίπεδο.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πως μπορώ να...”