Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Χώρος αφιερωμένος σε ότι δεν είναι ηλεκτρονικό βοήθημα...
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από Tassos »

Διαβάζοντας τη λέξη βίσματα σκέφτηκα άλλα πράγματα :)

Τάσος


plokami
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Σεπ 2010, 15:00
Τοποθεσία: et in arcadia ego

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από plokami »

Μπορείς να ξεκινήσεις να πουλάς διαγνωστικές συσκευές. :lol:
athanatos χαίρομαι που βρίσκεσαι ανάμεσά μας. Τα καλά μαστόρια δεν χάνονται γι’ αυτό μην ανησυχείς.
Εγώ είχα πρόβλημα κατά την εκκίνηση γι’ αυτό έχω ψάξει το αυτοκίνητο λίγο περισσότερο από ότι ένας απλός οδηγός. Αν και το πρόβλημα η αντιπροσωπεία το έλυσε χρησιμοποιώντας το βιβλίο με τα ηλεκτρολογικά σχέδια του αυτοκινήτου.
Το βιβλίο αυτό το βρήκα και εγώ στο ebay και φυσικά το πήρα.
Το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές π.χ. να βρω ποιο καλώδιο να κόψω για να συνδέσω κάτι.

Παρόλα αυτά ξέρω ότι είναι δύσκολο να βρεις μια βλάβη αν δεν έχεις γνώσεις, εμπειρία και το διαγνωστικό μηχάνημα δεν σου λύνει πάντα τα χέρια.
Κώστας
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από athanatos »

Είναι καλό και χρήσιμο να έχεις ένα διαγνωστικό μηχάνημα, μόνο και μόνο για να μην σε κοροϊδεύουν στις αντιπροσωπείες και τα συνεργεία, αρκεί να μην κάνεις τον πονηρό.

Καμιά φορά όμως οι βλάβες δεν είναι και πολύ συγκεκριμένες, δηλαδή, όταν το διαγνωστικό σου βγάζει κωδικό βλάβης για το turbo, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι φταίει το turbo. Μπορεί ας πούμε να είναι τρύπιο το ψυγείο αέρα (intercooler) ή να φταίει ο αισθητήρας πίεσης του turbo, ή ακόμα και η ανακύκλωση καυσαερίων εφόσον έχει το αυτοκίνητο.

Επίσης, υπάρχουν βλάβες που "φωτογραφίζουν" τον εγκέφαλο, αλλά δεν στο "λέει" καθαρά.

Για να μην κουράζω, με ένα διαγνωστικό δεν λύνεις το πρόβλημα. Χρειάζεται και ένα πολύμετρο και καμιά φορά και παλμογράφος και όχι μόνο.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

plokami έγραψε:Το σημαντικότερο είναι ότι σβήνει το check καθώς είχε παραμείνει αναμένο για αρκετό καιρό και θα έπρεπε να το πάω σε διαγνωστικό της hyundai για να δούμε τις βλάβες που θα βγάλει και να το σβήσει.
Δεν άναψε πάλι το λαμπάκι οπότε γλίτωσα το τρέξιμο.
Εἶναι λαμογιὰ τῶν ἐταιρειῶν ὤστε νὰ πηγαίνεις στὸ ἐξουσιοδοτημένο.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από enias »

Γλυτώνεις τον έλεγχο στην αντιπροσωπεία που θα σου πάρουν κανα 50αρι. Γενικά αποφευγεις την αντιπροσωπεία και έτσι μπορείς να διευκολύνεις τον μηχανικό σου λεγοντάς του που περίπου είναι το πρόβλημα, να ξέρει που να ψάξει.

Διαγνωστικά δεν έχω δεί να πουλάνε σε μαγαζιά. Στο ebay έχει πολλά, αλλα αυτό που δοκίμασα εγώ ήταν καλώδιο με μια μικρή συσκευή που συνδέεται στο pc. (μεσω USB)
Αυτά αρχίζουν απο 30-40€ τα ενσύρματα και απο 50-60€ τα ασύρματα μεσω bluetooth.
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από erling »

Εγώ πάντως ποτέ δεν πλήρωσα για το διαγνωστικό. Παράξενο μου δείχνει να πληρώνεις για να κάνει έλεγχο και να βρει το πρόβλημα.
Εκτός αν μιλάτε για περιπτώσεις που πάει κάποιος χωρίς λόγο και ζητάει να γίνει διαγνωστικός έλεγχος.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
plokami
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Σεπ 2010, 15:00
Τοποθεσία: et in arcadia ego

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από plokami »

...και εγώ σε αντιπροσωπεία ποτέ δεν πλήρωσα γαι έλεγχο, αν και μερικές φορές είχα πάει μόνο για να συνδέσουν το διαγνωστικό.
Σε συνεργείο εκτός για να το συνδέσει μία φορά, μου είχε πάρει ένα δεκάρικο.
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από athanatos »

Δεν είναι περίεργο ούτε παράλογο να χρεώνουν τα συνεργεία την διάγνωση. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε, ότι ένα σοβαρό διαγνωστικό, μπορεί να κοστίσει μερικές χιλιάδες ευρώ και έχουν δαπανήσει και χρήματα να εκπαιδεύσουν τεχνικούς να τα χειρίζονται.
Επίσης, ο χρόνος που θα χρειαστεί να γίνει η διάγνωση, πρέπει και αυτός να πληρωθει.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από enias »

Κάποιος γνωστός μου είχε πεί οτι οι αντιπροσωπείες Ford, το χρεώνουν.
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από erling »

Για αυτό Εικόνα έχει κανείς άποψη?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλλα Αξεσουάρ...”