Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από MacPap »

Συμφωνώ με erling. Και ναι κορνάρουν αδικαιολόγητα! Γιατί να γίνει ατύχημα αν προσέχουν όλοι?


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από erling »

Μα δεν είπα αυτό...από την στιγμή που έχει ανοίξει το άλλο ρεύμα, πρέπει να περιμενουν να αδειάσει και μετά να περάσουν....με ασφάλεια περνάς όταν δεν δημιουργείς προβλήματα..
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από MacPap »

Μάλλον μιλάμε όλοι για τα ίδια άλλα… :D
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

αν θες να προσέχουν όλοι, βάζεις στοπ. απο τη στιγμή που ο άλλος έχει πράσινο, έχει συνηθίσει να περνάει χωρίς να προσέχει. ας βάλουν τουλάχιστον πορτοκαλί.
πάντως πιο το νόημα να βάλεις το φανάρι του τράινου 5 μέτρα μπροστά, εφόσον δεν εξυπηρετεί σε τίποτα το να περάσεις το κανονικό φανάρι και να κάτσεις μπροστά στις μπάρες
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από erling »

erling έγραψε:Μα δεν είπα αυτό...από την στιγμή που έχει ανοίξει το άλλο ρεύμα, πρέπει να περιμενουν να αδειάσει και μετά να περάσουν....με ασφάλεια περνάς όταν δεν δημιουργείς προβλήματα..
Η διαφορά μας είναι μόνο στο "Και ναι κορνάρουν αδικαιολόγητα".
Κορνάρουν γιατί ενώ έχουν πράσινο κάποιοι πάνε να περάσουν...... άρα κορνάρουν δικαιολογημένα... εκτός αν θέλεις να πεις πως η χρήση της κόρνας είναι αδικαιολόγητη σε όλες τις περιπτώσεις....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν εννοούσα αυτό. Αν και πιστεύω πως η κόρνα είναι ένα πράγμα που χρησιμοποιείται λανθασμένα στην χώρα μας.

Δηλαδή ρε ultimo_ δεν καταλαβαίνω ειλικρινά που είναι το πρόβλημα. Ανάβει πράσινο για τους απέναντι ενώ οι απο δώ είναι σταματημένοι στο κόκκινο του τραίνου?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

το seat έχει κόκκινο. έρχετε το τραίνο. φεύγει το τραίνο. το seat συνεχίζει να έχει κόκκινο αλλα μη βλέποντας το φανάρι που είναι 5 μέτρα πίσω του, όταν σηκώνεται η μπάρα ξεκινάει.
Οι απέναντι έχουν πράσινο, φεύγει το τραίνο, συνεχίζουν να έχουν πράσινο και όταν σηκωθεί η μπάρα ξεκινάνε.

Πιο απλά δε μπορώ να στο περιγράψω. μέχρι και αναλυτικότατη φωτογραφία υπάρχει

ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΘΕΙ Η ΜΠΑΡΑ ΚΆΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΟΚΚΙΝΟ. ΔΕ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΆΝΕ ΟΛΟΙ
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από MacPap »

Μάλιστα και εγώ ξαναλέω αφού πρώτον έχει περάσει το φανάρι με πράσινο δεν τον ενδιαφέρει το πίσω φανάρι.
Και δεύτερον δεν εχει σχεση το φανάρι του τραίνου με το άλλο. Δηλαδή αν ήταν 200 μέτρα παρακάτω δεν θα σε ενοχλούσε. Αυτό που ενοχλεί είναι πως είναι 20 μέτρα μακριά. Οτι λοιπόν θα έκαναν στα 200 θα κάνουν και στα 20. Θα παραχωρούν προτεραιότητα μέχρι να αδειάσει ο κόμβος (τραίνο αυτοκίνητα).
Αλλά ξαναρωτά από την απέναντι δεν έχει και φανάρι αυτοκινήτων και φανάρι τραίνων?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έχει και απέναντι ναι. Αλλα είναι δίπλα στις μπάρες και τα δυο τα φανάρια

Στη θεωρία καλά τα λες αλλα εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι ο λόγος, όταν ανέβει η μπάρα, το seat να δικαιούται να φύγει, αλλα το polo οχι. Επειδή "έκανε το χρέος του δυο λεπτά πριν" και πέρασε δυο λεπτά πριν με πράσινο?

Επίσης όταν είναι κάτω η μπάρα, όπως στη φωτογραφία, γιατι το polo να μην μπορεί να πάει δεξιά? Ενοχλεί κανέναν?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ηλίθιοι οδηγοί ή ηλίθια φανάρια;;

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν έχει γιατί βρε φίλε μου. Γιατί έτσι ΕΙΝΑΙ οι κανόνες του παιγνιδιού!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”