pipinos1976 videos

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ξεκινάω με ένα θέμα αποκλειστικό που μπορεί να μεταφερθεί και αλλού, όπου δηλαδή κρίνεται σκόπιμο. Σε αυτό θα παρουσιάζω τα διάφορα βίντεο που έχω κατά καιρούς ανεβάσει στο youtube και μερικά σχόλια, όπως τους λόγους που με οδήγησαν στο να κάνω αυτό το βίντεο ή να το ανεβάσω ή γιατί σχολιάζω κάτι που σχολιάζω κτλ.

Οι κριτικές είναι ευπρόσδεκτες και ελπίζω να είναι εποικοδομητικές, ώστε όλοι να μάθουμε κάτι και να αλλάξουμε κάτι στη συμπεριφορά μας στο δρόμο.

Ο λόγος που κάνω αυτό το ξεχωριστό θέμα είναι απλός. Ένας τύπος έχει γίνει συνδρομητής μου στο youtube με τέτοια μορφή που δεν μπορώ να τον αφαιρέσω (ούτε και θέλω, βασικά, καθώς είναι φαιδρή προσωπικότητα και μου αρέσει να τον troll-άρω) και φροντίζει κάθε φορά που ανεβάζω κάποιο βίντεο να πηγαίνει στο γνωστό forum και να προσπαθεί να με γελοιοποιήσει, ενώ γνωρίζει ότι διαβάζω αυτά που γράφει εκεί (του έχω κάνει και σχετικές αφιερώσεις, αφού του αρέσουν τόσο πολύ τα βίντεο που κάνω βλακείες, αν και δεν έχω πολλά). Δεν τα καταφέρνει καλά γιατί γνωρίζουν ότι αν αρχίσουν πάλι να γράφουν για εμένα, χωρίς δυνατότητα απάντησης θα τους κυνηγήσω νομικά, οπότε αρκούνται στο να γράφει μόνο αυτός το βίντεο με μερικά emotions και 1-2 άλλοι, κρυμμένοι πίσω από την προστασία της χώρας του εξωτερικού που διαμένουν να γράφουν για εμένα. Προσπαθώ, λοιπόν, να κάνω το κανάλι μου όσο γίνεται πιο γνωστό, αν και χρόνος δεν υπάρχει καθόλου πλέον, ώστε να μηδενίσω την αρνητική συμπεριφορά των κρετίνων που έχω ήδη αναφέρει πολλές φορές.

Σκεφθείτε ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν ανέφερε το βίντεο που ανέβασα και στο οποίο φαίνεται Τουρκική φρεγάτα να έχει εμποδίσει το πλοίο Αικατερίνη Π. στο δρομολόγιό του, αφού διέσχιζε κάθετα (πορεία βόρεια) στο Αικατερίνη το στενό του Καφηρέα, αλλά έχουν ανεβάσει δεκάδες βίντεο που παραποιούν και σχολιάζουν (ελάχιστοι είναι η πραγματικότητα) πράγματα που έχω κάνει για άλλους λόγους.


pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ξεκινάω με τρία βίντεο στα οποία σχολιάζω το πόσο χρειάζεται να διαβάζεις το δρόμο, ώστε να πηγαίνεις με άνεση, ασφάλεια, ενώ διευκολύνεις τους υπόλοιπους οδηγούς.

Βίντεο #001
Κινούμενος από Αθήνα προς Κόρινθο, λίγο πριν τα διόδια Ελευσίνας, αντιλαμβάνομαι το ασθενοφόρο που έρχεται από δεξιά. Κόβω για να του δώσω χώρο να περάσει με άνεση, πράγμα που κάνει. Συγχαρητήρια αξίζουν στον οδηγό του Passat που, ενώ ερχόταν με αρκετά μεγαλύτερη ταχύτητα, αντιλήφθηκε το γιατί κόβω και έπραξε το ίδιο, αν και δεν είχε την καλύτερη ορατότητα.


Βίντεο #002
Κινούμαι προς Πάτρα. Λίγο πριν τα ΣΕΑ Αιγίου το πούλμαν κάνει σήμα με τα φώτα (3ο ή 4ο όχημα που έκανε το ίδιο). Το μπλόκο αποκλείεται να βρίσκεται στα ΣΕΑ. Κινούμαι με το όριο μέχρι να το συναντήσω, κι ας μείνω, τελικά, πίσω από το φορτηγό.
Οι οδηγοί των BMW και SAAB έρχονταν πολύ γρήγορα. Παρά το κορνάρισμα για να κόψουν, ο οδηγός της BMW την πάτησε, ενώ αυτός του SAAB ήταν πιο τυχερός.


Βίντεο #003
Κινούμαι στην Παλιά Εθνική Οδό Αθηνών - Κορίνθου προς Κόρινθο, λίγο πριν την Κινέτα. Ο οδηγός του Astra ακολουθεί τα όρια ταχύτητας, αλλά κινείται αρκετά αργότερα από την πλειοψηφία των υπολοίπων οδηγών. Αποφασίζω να κάνω παράνομο προσπέρασμα σε σημείο με ορατότητα και άφθονο χώρο. Το ίδιο αποφασίζει να κάνει και ο οδηγός της BMW που ακολουθεί, μόνο που προσπερνάει σε σημείο με μηδενική ορατότητα στο αντίθετο ρεύμα. Του κορνάρω την ώρα που περνάει. Αν ερχόταν όχημα από το αντίθετο ρεύμα θα ήταν πολύ αργά για το ο,τιδήποτε.


Ευχαριστώ.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από rasPUTIN »

pipinos1976 έγραψε:Βίντεο #001
Κινούμενος από Αθήνα προς Κόρινθο, λίγο πριν τα διόδια Ελευσίνας, αντιλαμβάνομαι το ασθενοφόρο που έρχεται από δεξιά. Κόβω για να του δώσω χώρο να περάσει με άνεση, πράγμα που κάνει. Συγχαρητήρια αξίζουν στον οδηγό του Passat που, ενώ ερχόταν με αρκετά μεγαλύτερη ταχύτητα, αντιλήφθηκε το γιατί κόβω και έπραξε το ίδιο, αν και δεν είχε την καλύτερη ορατότητα.
Ὀρθῶς ἔπραξες καὶ ἔκοψες ταχύτητα, ἀκόμη καὶ δυὸ δευτερόλεπτα ἐνδέχεται νὰ κάνουν τὴν διαφορὰ μεταξὺ ζωῆς καὶ θανάτου γιὰ ἕναν συμπολίτη μας.
Passat εἶναι τὸ όχημα στὰ ἀριστερά σου;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ναι, Passat είναι το αυτοκίνητο που έρχεται αριστερά.

Η θεωρία μου είναι η εξής: εφόσον μπορώ να βοηθήσω χωρίς να κάνω ζημιά ή χωρίς να προκαλέσω κίνδυνο σε εμένα και στους υπόλοιπους ανθρώπους θα το κάνω όσο καλύτερα μπορώ. Γι' αυτό και δεν θα τηρήσω το νόμο σε περιπτώσεις που η "παρανομία" θα διευκολύνει τον κόσμο (π.χ. βλ. προσπέρασμα στο βίντεο #003).

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Βίντεο #004
Περνάω μια σχετικά χαλαρή ημέρα, χωρίς ιδιαίτερη κίνηση και κόσμο. Η κατάσταση είναι τραγικότερη άλλες ημέρες. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή από τη στιγμή που με τόσο κόσμο είναι αδύνατον να ληφθούν μέτρα από την Τροχαία.


Ευχαριστώ.
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από thanos »

ΣΥΓΝΩΜΗ αλλά στο βίντεο νρ 3, λες ότι ορθώς προσπέρασες σε διασταύρωση επειδή απλώς είχες ορατότητα? Ορατότητα πού? Εκτός από το αντίθετο ρεύμα υπάρχει νομίζω κ δρόμος από δεξιά κ αριστερά, και από κει έβλεπες ότι δεν ερχόταν αυτοκίνητα? Και ποιον άλλον διευκολυνες πλην του εαυτού σου που ήθελε να κινηθεί ταχύτερα κ σε βρεγμένο οδόστρωμα?
Μας γράφεις δηλ. ότι ο μπροστινός κινούνταν αργά κατα την δίκη σ εκτίμηση, εντός όμως των ορίων ταχύτητας,
Έχω την αίσθηση ότι κ οι δύο σας, εσύ κ αυτός που σε προσπέρασε είστε για κλήση πολλαπλών παραβάσεων
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Καταρχάς δεν είπα ότι έπραξα νομικά ορθώς. Γράφω ότι ήταν παράνομο προσπέρασμα, αλλά με ασφάλεια, πράγμα που ο οδηγός της BMW δεν φρόντισε να τηρήσει. Ο δικός μου ρυθμός, όπως και των υπολοίπων οδηγών που ακολουθούσαν, ήταν αρκετά πιο γρήγορος. Άρα, ή θα καθόμουν πίσω και θα είχαμε προσπάθειες διπλού προσπεράσματος από αρκετούς οδηγούς, ή θα καθάριζα την κατάσταση και θα μείωνα τις πιθανότητες ατυχήματος. Το ζήτημα στην οδήγηση είναι να φτάνεις ζωντανός σπίτι και αν μπλέκεις σε τέτοιες καταστάσεις αυξάνεις τις πιθανότητες ατυχήματος.

Πάμε τώρα στο θέμα ορατότητα. Ας υποθέσουμε για μια στιγμή ότι δε βλέπω καθόλου στα κάθετα στενά (δεν ισχύει, άλλα ας το υποθέσουμε). Το γεγονός αυτό ελάχιστα μειώνει την ασφάλεια. Το πρόβλημα έρχεται από το αντίθετο ρεύμα γιατί αφενός από εκεί έρχονται με φόρα και αφετέρου στα κάθετα στενά έχουν STOP, άρα έτσι κι αλλιώς θα σταματήσουν = βγαίνουν εκτός εξίσωσης. Με 2 λόγια: ρίσκαρα με 99,99% πιθανότητες να γλυτώσω, ενώ η BMW ρίσκαρε και γλύτωσε από τύχη. Σκέψου τώρα να μην πέρναγα τι θα γινόταν: διπλό προσπέρασμα χωρίς χώρο και ορατότητα με εμένα στη μέση ενός αργού κι ενός βιαστικού. Δεν μου αρέσει σαν σενάριο.

Ευχαριστώ.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν, θα μπορούσε το αυτοκίνητο που έκανε προσπέραση μετά απο σένα, να είχε κάμερα, και να σχολιάζει σε ένα άλλο φόρουμ.

"Το astra μπροστά μου έκανε παράνομο επικίνδυνο προσπέρασμα. έπειτα έκανα και εγώ, παράνομο μεν, αλλα με ασφάλεια"
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από thanos »

pipinos1976 έγραψε:Καταρχάς δεν είπα ότι έπραξα νομικά ορθώς. Γράφω ότι ήταν παράνομο προσπέρασμα, αλλά με ασφάλεια, πράγμα που ο οδηγός της BMW δεν φρόντισε να τηρήσει. Ο δικός μου ρυθμός, όπως και των υπολοίπων οδηγών που ακολουθούσαν, ήταν αρκετά πιο γρήγορος. Άρα, ή θα καθόμουν πίσω και θα είχαμε προσπάθειες διπλού προσπεράσματος από αρκετούς οδηγούς, ή θα καθάριζα την κατάσταση και θα μείωνα τις πιθανότητες ατυχήματος. Το ζήτημα στην οδήγηση είναι να φτάνεις ζωντανός σπίτι και αν μπλέκεις σε τέτοιες καταστάσεις αυξάνεις τις πιθανότητες ατυχήματος.

Πάμε τώρα στο θέμα ορατότητα. Ας υποθέσουμε για μια στιγμή ότι δε βλέπω καθόλου στα κάθετα στενά (δεν ισχύει, άλλα ας το υποθέσουμε). Το γεγονός αυτό ελάχιστα μειώνει την ασφάλεια. Το πρόβλημα έρχεται από το αντίθετο ρεύμα γιατί αφενός από εκεί έρχονται με φόρα και αφετέρου στα κάθετα στενά έχουν STOP, άρα έτσι κι αλλιώς θα σταματήσουν = βγαίνουν εκτός εξίσωσης. Με 2 λόγια: ρίσκαρα με 99,99% πιθανότητες να γλυτώσω, ενώ η BMW ρίσκαρε και γλύτωσε από τύχη. Σκέψου τώρα να μην πέρναγα τι θα γινόταν: διπλό προσπέρασμα χωρίς χώρο και ορατότητα με εμένα στη μέση ενός αργού κι ενός βιαστικού. Δεν μου αρέσει σαν σενάριο.

Ευχαριστώ.
Απ ότι καταλαβαίνω η παράμετρος της ύπαρξης διασταύρωσης δεν επηρεάζει την οδηγική σου σκέψη στο ελάχιστο.
Αν όλοι μας οδηγούσαμε σε βρεγμένες διασταυρώσεις όπως στο βίντεο νρ3, πιστεύεις ότι θα είχαμε λιγότερα ατυχήματα?
Τέτοιου είδους προσπεράσεις μόνο στην ορούζ της πίστας του βελγικού Σπα είναι επιτρεπτές,
Όχι όμως σε δημόσιο οδικό δίκτυο σε διασταύρωση με 2 ρεύματα κ το οδόστρωμα αρκετά ολισθηρό

Το βίντεο νρ3 το είδα ξανά κ ξανά, και αναρωτιέμαι γιατί τέτοια έλλειψη υπομονής για προσπέραση σε άλλο πιο ουδέτερο σημείο κ όχι στην διασταύρωση .
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

UltiMo_ έγραψε:Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν, θα μπορούσε το αυτοκίνητο που έκανε προσπέραση μετά απο σένα, να είχε κάμερα, και να σχολιάζει σε ένα άλλο φόρουμ.

"Το astra μπροστά μου έκανε παράνομο επικίνδυνο προσπέρασμα. έπειτα έκανα και εγώ, παράνομο μεν, αλλα με ασφάλεια"
Θα μπορούσε να ισχυριστεί και ότι βλέπει πίσω από την καμπύλη του δρόμου, όπως οι χαρτορίχτρες βλέπουν το μέλλον. Θα δοκίμαζε, όμως, να κάνει το ίδιο προσπέρασμα δεύτερη φορά; αμφιβάλλω ότι θα γλίτωνε αν το δοκίμαζε πάλι. Το δικό μου προσπέρασμα, από την άλλη, και 1000 φορές να το κανείς δε θα κινδυνεύσεις ούτε μία φορά. Αν υπήρχε έστω και 1% ασφαλείας σε αυτό που έκανε δε θα του κόρναρα καθώς περνούσε. Άλλωστε γι' αυτό και έκοψα, όταν είδα ότι δεν έχει λογική στη οδήγησή του, οπότε είπα να βγω από την εξίσωση του ατυχήματος (κάτι που κάνω χρόνια τώρα).

Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”