Λάρισα. Ατυχήματα.

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Λάρισα. Ατυχήματα.

Δημοσίευση από erling »

06.03.2014
http://www.larisanew.gr/website/σοβαρό- ... τη-λάρισα/
Χθες (06-03-2014) το μεσημέρι στη Λάρισα, έλαβε χώρα τροχαίο ατύχημα, όταν Ι.Χ. Επιβατικό αυτοκίνητο που οδηγούσε 76χρονος με συνεπιβάτιδα 70χρονη συγκρούστηκε με Ι.Χ. Επιβατικό που οδηγούσε 39χρονος ημεδαπός.

Αποτέλεσμα της σύγκρουσης ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του οδηγού του πρώτου οχήματος και ο ελαφρύς τραυματισμός της συνεπιβάτιδας.

Προανάκριση για τα αίτια και τις συνθήκες του ατυχήματος διενεργεί το Τμήμα Τροχαίας της Αστυνομικής Διεύθυνσης Λάρισας.


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Λάρισα. Ατυχήματα.

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έπιασα μια συζήτηση στο ράδιο για το όριο ηλικίας στην οδήγηση. Δε ξέρω αν σκέφτονται να ανεβάσουν το όριο ή να κατεβάσουν, ή απλά το λέγανε με αφορμή δυο θανατηφόρων με 80χρονους, αλλα μιλούσαν με έναν πρόεδρο ενός συνδέσμου (ή δεν ξέρω τι είναι) ηλικιωμένων οδηγών (άκου τώρα τι φτιάξανε) και υποστήριζε ο παππούς οτι οι ηλικιωμένοι πάνε αργά και προσέχουν, και σαν επιχείρημά του είχε οτι ο νέος τρέχει για να εντυπωσιάσει τα κοριτσάκια. Το οτι ο ηλικιωμένος πάει αργά λόγω μειωμένων αντανακλαστικών δεν το σκέφτεται?
Δεν μπορώ καν να ακούω τέτοιες βλακείες. Όταν απο τα 50 σου αρχίζεις να μη βλέπεις καλά (μη σου πω απο τα 40 σου) δεν μπορεί να υποστηρίζεις οτι ο 80χρονος είναι καλός οδηγός απλά επειδή πας βασανιστικά αργά.
Οι άγγλοι είναι χαζοί στο κάτω κάτω που έχουν όριο ηλικίας (φυσικά δίνουν σε όλους δωρεάν μετακίνηση με ΜΜΜ. στην Ελλάδα αν γίνει αυτό, θα πρέπει ΚΑΙ να χρηματοδοτήσεις τα αστικά λεωφορεία, ΚΑΙ να χάσεις έσοδα απο ανανεώσεις αδειών οδήγησης, άρα το ξεχνάμε)
Εγώ βλέπω επιβάτες μου 70+ ετών που δεν μπορούν να βρούνε την τρύπα για να βάλουν το εισιτήριο μέσα. Πως μπορείς να υποστηρίξεις οτι αυτός ο άνθρωπος είναι ικανός στο τιμόνι?
Και εφόσον σοβαρές και αξιόπιστες εξετάσεις δεν μπορούν να γίνουν (εξετάσεις οδήγησης και ιατρικές εξετάσεις) τότε είμαστε απλά αναγκασμένοι να συνοδηγούμε στους δρόμους με τον κάθε 80χρονο που πάει τη βόλτα του
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Λάρισα. Ατυχήματα.

Δημοσίευση από MacPap »

Ultimo_ θα το ξαναπώ το όριο ηλικίας δεν είναι λύση!!!

Υπάρχουν άνθρωποι που στα 75 του σε βάζουν κάτω και σε στύβουν. Ο Νονός μου κάθε μέρα πηδάει 3000 πηδήματα στο σκοινάκι και τρέχει 5 χιλιόμετρα ενώ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ γυαλιά. Δεν είναι όλοι χούφταλα επειδή απλώς είναι 80. Κατάλαβε το.

Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να υπάρχει ένας μηχανισμός να ελέγχει αν είναι επικίνδυνοι! Περισσότερο δηλαδή από το παρτσακλό των 20 που βάφεται οδηγώντας!!!!

Τα πράγματα δεν είναι άσπρα μαύρα ποτέ!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Λάρισα. Ατυχήματα.

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Σχετικὸ-ἄσχετο: ἀπὸ τὰ 65 ὡς τὰ 85 ὁ ὁδηγὸς ἐπανεξετάζεται πρωτοβαθμίως. Πηγαίνει στὸ ἰατρεῖο τοῦ συμβεβλημένου ἰατροῦ. Μετὰ τὰ 85 ἐξετάζεται δευτεροβαθμίως, δηλαδὴ ὁ ἐξετάζων ἰατρὸς βρίσκεται στὰ γραφεία τῆς Νομαρχίας.
Περισσότερες λεπτομέρειες περὶ τῶν ἐξετάσεων δὲν γνωρίζω.

Συμφωνῶ μὲ τὸν MacPap, ἠ ἠλικία ἀπὸ μόνη της δὲν δείχνει κάτι.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Λάρισα. Ατυχήματα.

Δημοσίευση από UltiMo_ »

η ηλικία δε θα έδειχνε κάτι αν η πρωτοβάθμισ, δευτεροβάθμια, δενξέρωτιβάθμια εξέταση περιείχε και εξετάσεις απο ιατρούς μέσα.
εφόσον απλά πληρώνεις, και παίρνεις την υπογραφή, τότε κάποιος άλλος θα έπρεπε να βάλει φρένο στους 80χρονους χάρους
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Λάρισα. Ατυχήματα.

Δημοσίευση από MacPap »

Το πρόβλημα δεν είναι η ηλικία! Στους χαρο-γιατρούς πρέπει να βάλει φρένο κάποιος όχι στους 80χρονους!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Λάρισα. Ατυχήματα.

Δημοσίευση από erling »

Συμφώνω με macpap....
Δεν μπορεί άνθρωπος με καρδιολογικό πρόβλημα να οδηγεί.
Δεν μπορεί άνθρωπος με πρόβλημα ιλίγγου να οδηγεί.
Κλπ κλπ κλπ
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Λάρισα. Ατυχήματα.

Δημοσίευση από rasPUTIN »

erling έγραψε:Συμφώνω με macpap....
Δεν μπορεί άνθρωπος με καρδιολογικό πρόβλημα να οδηγεί.
Δεν μπορεί άνθρωπος με πρόβλημα ιλίγγου να οδηγεί.
Κλπ κλπ κλπ
Τὸ ὁποῖο σημαίνει ὄτι γιὰ κάποιους ἐνδέχεται ἡ ἀφαίρεσις ἀδείας ὁδηγήσως νὰ εἶναι ἀναγκαία ἀκόμη καὶ πρὶν τὴν ἠλικία τῶν 50.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Λάρισα. Ατυχήματα.

Δημοσίευση από erling »

Συμφωνώ.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Λάρισα. Ατυχήματα.

Δημοσίευση από MacPap »

Συμφωνώ ΚΑΙ εγώ
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”