pipinos1976 videos

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

MacPap έγραψε:Αν θεωρείς πως με ένα μωρό παιδί στο αμάξι και την γυναίκα σου να κοιμάται είναι ασφαλές να κατεβαίνειςς στα 140 μόνο για να πάρεις τις στροφές, δεν χρειάζεται να εξηγήσω τίποτε ουτε να χάνω τον χρόνο μου!
Έχεις δίκιο. Την άλλη φορά θα πηγαίνω με 140 στις ευθείες και θα επιταχύνω στις στροφές. Θα έχει πιο ενδιαφέρον έτσι.

Πάντως, αν θες να είσαι απολύτως ασφαλής (δεχόμενος τις δοκιμές πρόσκρουσης που ισοδυναμούν με σχετική ταχύτητα 100km/h) θα πρέπει να πηγαίνεις μέχρι πόσα στις Ε.Ο.; Δεχόμενοι ότι ο μπροστά κινείται με ταχύτητα Υ και εσύ με Χ (εννοείται ότι έχετε ίδια φορά), θα πρέπει |Χ-Υ| <= 100km/h, σύμφωνα με τις δοκιμές. Άρα, αν βάλεις μια ελάχιστη ταχύτητα 80km/h για τα πούλμαν και φορτηγά και 100 για τα οχήματα η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να πας είναι κάπου ανάμεσα στα 180 και 200km/h.

Ευχαριστώ.


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτά όλα να τα εξηγήσεις στο παιδί σου και στην μητέρα του αν ποτέ "στουκάρεις" (κάτι που φυσικά απεύχομαι όσο δεν φαντάζεσαι).
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Βίντεο #030
Καθαρισμός του κλιματιστικού άμεσα και γρήγορα. Το προϊόν είναι από το Jumbo, δηλαδή όχι σοβαρό, αλλά μου αρκεί για τους δύο μήνες του καλοκαιριού που θα φύγω διακοπές. Μετά, από Σεπτέμβριο, καθαρίζουμε ξανά με καλύτερο υλικό για να βγάλουμε τον χειμώνα.



Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από MacPap »

Εγω έδωσα 30 € και μου το έκαναν στην Toyota. ( μια βδομάδα μετα)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Βίντεο #031
Ένα σύντομο ταξίδι Ναύπακτος - Μεσολόγγι και πίσω.



Βίντεο #032
Ο παππούς ξεκινάει προσπέρασμα, αλλά δεν σκέφτηκε ότι δεν έχει ορατότητα στο αντίθετο ρεύμα.



Βίντεο #033
1. Το φορτηγό σταματάει και ο τρίτος αποφασίζει να περάσει. Βγαίνει στο αντίθετο τελείως. Κινούμαι κάτω από το όριο (στην στροφή νομίζω 60, αλλά μετά, φυσιολογικά, γίνεται πάλι 90) γιατί ερχόμουν από δύσκολη στροφή, είχα το παιδί μέσα και βλέποντας το περιστατικό είχα αφήσει γκάζι και είχα βάλει το πόδι στο φρένο. Αν πήγαινα λίγο πιο γρήγορα...

2. Εδώ είναι μια εύκολη περίπτωση που χωράει και συζήτηση. Ο δρόμος που κινούμαι είναι ο κεντρικός (κάθετος στην Ε.Ο.) και διασταυρώνεται με μικρότερους δρόμους που οδηγούν σε χωριά. Αν δείτε STOP υπάρχει μόνο στις στροφές. Αν δεν κάνω λάθος το ίδιο ισχύει και για τον κάθετο δρόμο. Όπως και να έχει πέρασε αέρα πατέρα, αλλά τον είχα δει μέσα από τα δέντρα, οπότε δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

3. Εδώ η ΕΛ.ΑΣ. έδωσε ρεσιτάλ. Δεν ξέρω γιατί με σταμάτησαν. Στο δρόμο δεν τον είχα συναντήσει 100%. Ίσως ερχόταν από πίσω και είδε ότι προσπέρασα κάποιον σε ευθεία με διπλή γραμμή (η πρωτοτυπία της Αντιρρίου - Ιωαννίνων) και με ακολούθησε, ίσως την είχε στήσει σε κάποιον κάθετο δρόμο και έψαχνε Astra (Αλβανοί κακοποιοί ή κάτι παρόμοιο). Πάντως, δεν μου είπαν τίποτε για καμία παράβαση, ούτε φαίνονταν στον καθρέφτη νωρίτερα. Στο Μενίδι και στο σημείο που με πέρασαν πήγαινα εξαιρετικά προσεκτικά. Στο μεν Μενίδι λόγω κατοικημένης περιοχής (αν και έχει όριο 40, οπότε με τα 55 που είχα ήμουν παράνομος), στις δε στροφές λόγω παιδιού στο αμάξι (έπινα και ένα ξυνόγαλο, τόσο χαλαρά που πήγαινα). Ενώ πήγαινα εξαιρετικά αργά, αυτοί ήρθαν πολύ γρήγορα από πίσω. Με την 1η κόρνα έκανα τέρμα δεξιά θεωρώντας ότι βιάζονται να πάνε κάπου και θέλουν να κάνω άκρη. Δεν φανταζόμουν ότι ήθελαν να σταματήσω πάνω στην κορυφή της στροφής για να ελέγξουν την ταυτότητά μου (μόλις είδαν ότι είμαι Έλληνας μπερδεύτηκαν, άσε που τους έλεγα να μιλάνε χαμηλόφωνα για να μην ξυπνήσει το μωρό). Αφού φώναζε ο οδηγός (μπείτε μέσα στο αμάξι κι εγώ του έλεγα κάνε ησυχία κοιμάται το παιδί) ήρθαν, είδαν το παιδί, είδαν όλα τα χαρτιά του αυτοκινήτου, ξυπνήσαμε και την γυναίκα για να τους δώσει την ταυτότητά της και, μόλις την έβγαλε να τους την δώσει... δεν την πήραν και μου είπαν να φύγω. Το θετικό είναι πως πέρασαν μόνο δύο αργοί που είχα περάσει νωρίτερα, οπότε δεν κινδυνεύσαμε. Αν ήταν ημέρα με κίνηση 100% θα είχε γίνει στραβή, αν και, πονηρός όντας, πήγα και σταμάτησα αρκετά πιο κάτω, ώστε να είμαι καλυμμένος από το δικό τους αυτοκίνητο σε περίπτωση απώλειας ελέγχου στη στροφή.



Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Αποφάσισα να ανεβάζω μερικά ακόμη βίντεο, χωρίς ενεργό συμμετοχή σε συζητήσεις, τουλάχιστον προς το παρόν.

Βίντεο #034
Ένα δείγμα δρόμων στην Βορειοδυτική Ελλάδα, εκεί όπου οδηγώ αρκετά το καλοκαίρι.


Βίντεο #035
Χαϊδάρι - Καταιγίδα - 22-10-2015
Πλάνα από το Χαϊδάρι μετά την καταιγίδα της 22ας Οκτωβρίου 2015.
Εκεί που βλέπετε το νερό να έχει φτάσει στο parking σκεφθείτε ότι μέσα στο parking το νερό ήταν σε ύψος 3m περίπου.


Βίντεο #036
Αθήνα - Ναύπακτος 27-12-2015
Ένα χαλαρό ταξίδι με σχεδόν μηδενική κίνηση και ταχύτητες ελάχιστα πάνω από το όριο.


Βίντεο #037
Gatso K band vs Snooper S5R
Ανίχνευση της κάμερας που βρίσκεται στην περιοχή του Σκαραμαγκά.


Βίντεο #038
Ναύπακτος - Πάτρα - Ναύπακτος
Ένα "ταξιδάκι" για κάτι δουλειές από Ναύπακτο σε Πάτρα και πίσω.


Βίντεο #039
Πηγαίνοντας στην δουλειά ένα κλασσικό ελληνικό πρωινό. Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει στον δρόμο.


Βίντεο #040
Ναύπακτος - Αθήνα 27 Μαρτίου 2016


Βίντεο #041
Late Detection Snooper S5R vs Parabolic Gatso K band
Το Snooper S5R ανιχνεύει την κάμερα αφότου την έχω περάσει και στο σημείο ακριβώς που μπορεί αυτή να μετρήσει.


Βίντεο #042
RedLight For Petrolheads
Ένα δώρο στο forum των Petrolheads (πρώην χρήστες του forum των 4Τροχών) οι οποίοι, όταν ανεβάζω σοβαρά βίντεο κάνουν καζούρα, αλλά όταν ανεβάζω τέτοια βίντεο χαίρονται και πανηγυρίζουν (δείχνει την ποιότητα των συγκεκριμένων χρηστών).


Βίντεο #043
Just cruising
Οδηγώντας χαλαρά στην Ε.Ο. Αθηνών - Κορίνθου δύο διαφορετικές ημέρες.


Βίντεο #044
Τούνελ Ολυμπίας Οδού
Τα νέα τούνελ της Ολυμπίας Οδού που έχουν κατασκευαστεί στο ρεύμα προς Αθήνα στην περιοχή της Ακράτας.


Βίντεο #045
Snooper S5R, Radioshack, Beltronics BEL550 vs Speed Camera Greece
Ανίχνευση της κάμερας που βρίσκεται στην περιοχή του Σκαραμαγκά. Μετά το προηγούμενο βίντεό μου κατέβασαν την ισχύ εκπομπής της κάμερας στο ελάχιστο, οπότε δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου ανίχνευση, παρά μόνον, όταν και μόνον όταν περάσεις την κάμερα.


Βίντεο #046
Crazy Greek Driving 04
Ο τίτλος τα λέει όλα. Ειδικά το τελευταίο με το μηχανάκι είναι εντελώς χαζό, καθώς το ίδιο πρωί, στο ίδιο ακριβώς σημείο, είχε σκοτωθεί κάποιος οδηγός μηχανής κάνοντας ακριβώς το ίδιο πράγμα.


Βίντεο #047
Crazy Greek Driving 05


Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από MacPap »

wb...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
mark1
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Απρ 2012, 20:20

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από mark1 »

Παει καιρος pipinos1976.

Βοηθαει πολύ κοσμο το βιντεο που εβαλες με την καμερα στο Σκαραμαγκά. Μεχρι τωρα την θεωρουσα "κουφια" για εκφοβισμο. Δεν ξερω αν ερθει καμια κληση στο ενδιαμεσο. Ξεχνωντας το φρενο περνας τα 100...
Παντως λιγο η κριση, λιγο τα ρεκόρ ελαχιστης καταναλωσης , εχουν βγαλει off τα μηχανάκια(RD).
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

mark1 έγραψε:Παει καιρος pipinos1976.

Βοηθαει πολύ κοσμο το βιντεο που εβαλες με την καμερα στο Σκαραμαγκά. Μεχρι τωρα την θεωρουσα "κουφια" για εκφοβισμο. Δεν ξερω αν ερθει καμια κληση στο ενδιαμεσο. Ξεχνωντας το φρενο περνας τα 100...
Παντως λιγο η κριση, λιγο τα ρεκόρ ελαχιστης καταναλωσης , εχουν βγαλει off τα μηχανάκια(RD).
Long time no see...

Τον περισσότερο καιρό, όντως, είναι απλά ένα άδειο κουτί. Δεν ξέρω τι περιοχές καλύπτουν με έναν μηχανισμό, αλλά φαντάζομαι ότι με αυτόν τον μηχανισμό θα καλύπτουν Χαλυβουργική, Σκαραμαγκά, Χαϊδάρι και όλο τον Κηφισό, οπότε είναι εξαιρετικά σπάνιο να δεις εκεί την κάμερα. Όλη την χρονιά που περνούσα σχεδόν κάθε μέρα από το σημείο την είδα την κάμερα 2 φορές (άντε δηλαδή 4 ημέρες).

Γενικά, λοιπόν, εφόσον όλες οι θέσεις των καμερών είναι καταγεγραμμένες και συμβατικά αυτοκίνητα με κάμερες είναι εξαιρετικά σπάνια, οι ανιχνευτές είναι εντελώς άχρηστοι στην Ελλάδα του 2016. Και ανάλογα με το πού κινείται κάποιος είναι σπάνιο να συναντήσεις και μπλόκο πλέον. Είδα ένα πριν μερικές ημέρες (απόγευμα σε σκιά) σε σημείο που δεν μπορούσα να τρέξω (έβγαινα από διασταύρωση) και ήταν το πρώτο που βλέπω εδώ και μήνες. Αν κάτσω να υπολογίσω κιόλας πότε με μέτρησαν τελευταία φορά, δηλαδή πότε τους είδα να σημαδεύουν στο ρεύμα που κινούμαι, θα πάω χρόνια πίσω. Βέβαια, σημαντικό ρόλο παίζει και το γεγονός ότι κινούμαι πολύ στην Κορίνθου - Πατρών και στην Αντιρρίου - Ιωαννίνων, οπότε τα έργα δεν έχουν αφήσει και περιθώρια για μπλόκα, υψηλές ταχύτητες κτλ.

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: pipinos1976 videos

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Βίντεο #048
Ιονία οδός Καλοκαίρι 2016
Ένα δείγμα της κατάστασης της Ιονίας Οδού πριν λίγες ημέρες. Για τον οδηγό δεν υπάρχει καμία βελτίωση προς το παρόν, τα πράγματα είναι ακριβώς όπως το Πάσχα και λίγο χειρότερα από πέρυσι, μιας και τα έργα στο Μεσολόγγι έχουν κλείσει ένα κομμάτι του δρόμου.


Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”