Παρά φύσειν εβδομάδα στα σχολεία (είδες η Αριστερά)

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρά φύσειν εβδομάδα στα σχολεία (είδες η Αριστερά)

Δημοσίευση από MacPap »

Το έχω πει πολλές φορές θα το πω άλλη μια και ας γίνω δυσάρεστος (όπως και τις άλλες φορές).

Αυτό που φταίει λοιπόν, (όσο και αν αυτό, σαν ιδέα, εξοργίζει κάποιους), είναι πως οι Έλληνες είναι πολιτικά ανώριμοι..

Ψηφίζουν όπως διάγουν γενικώς τον βίο τους, με γνώμονα το συναίσθημα και όχι την λογική. Αυτό το χαρακτηριστικό του Ελληνα, είναι στην βάση του προβλήματος.

Αν ο Ελληνας δεν απογαλακτιστεί και δεν ενηλικιωθεί πολιτικά, θα συνεχίσει να συμπεριφέρεται σαν παιδάκι, που το ξεγελάει ο καθένας, με μια σοκολάτα και ένα γλειφιτζούρι.

Σε αυτό διαφέρουμε από τους άλλους. Στο ότι δηλαδή, οι άλλοι λαοί δουλεύουν μεθοδικά και με γνώμονα την λογική, έχοντας στόχους από τον οποίους δεν παρεκκλίνουν για κανένα λόγο.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, όλα να φτιάχνονται με γνώμονα την διάρκεια, σε αντίθεση με την χώρα μας, που όλα φτιάχνονται για να περάσουμε τώρα και αύριο βλέπουμε.

Αυτό στοιχίζει και πολύ μάλιστα. Αυτό δεν το καταλαβαίνουμε και αυτό είναι το πρόβλημα.


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρά φύσειν εβδομάδα στα σχολεία (είδες η Αριστερά)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

ο ψηφοφόρος εννοείς ή ο πολιτικός;
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρά φύσειν εβδομάδα στα σχολεία (είδες η Αριστερά)

Δημοσίευση από MacPap »

O ψηφοφόρος φυσικά!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρά φύσειν εβδομάδα στα σχολεία (είδες η Αριστερά)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

πολύ θα ήθελα να μάθω τι ψηφίζει κάποιος που δεν είναι πολιτικά ανώριμος
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Παρά φύσειν εβδομάδα στα σχολεία (είδες η Αριστερά)

Δημοσίευση από thanos »

μαλλον τους ιδιους που ψηφίζουν και οι αλλοι, αλλά για αλλους λόγους.
συν μερικους ακομη που απλά ποτέ δεν μπαίνουν στην Βουλή. :lol:
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρά φύσειν εβδομάδα στα σχολεία (είδες η Αριστερά)

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν μπορώ να σου πω τι ψηφίζει. Αλλά μπορώ να σου πω τι δεν ψηφίζει και τι προσέχει σε αυτό που ψηφίζει.

ΔΕΝ ψηφίζει κατ' αρχάς ανθρώπους που του είπαν ψέμματα. Είτε διότι ήθελαν να τον ξεγελάσουν είτε διότι δεν ήξεραν τι έλεγαν.

Και προσέχει αυτά που του τάζουν να είναι εφικτά και όχι αυτά που θα ήθελε να συμβούν.

Σίγουρα πάντως δνε ψηφίζει με γνώμονα το ¨δεν μου παει το χέρι" ή "και ποιόν να ψηφίσω"

Τώρα έμαθες?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρά φύσειν εβδομάδα στα σχολεία (είδες η Αριστερά)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

δεν έμαθα οχι. δεν περιμένω φυσικά να μου προτείνεις κάποιο κόμμα, αλλα όλα τα κόμματα νομίζω πέφτουν στις παραπάνω κατηγορίες που ανέφερες
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρά φύσειν εβδομάδα στα σχολεία (είδες η Αριστερά)

Δημοσίευση από MacPap »

Μα αν πρότεινα κάποιο κόμμα θα ήμουν σαν τους άλλους

Αυτό που θέλω είναι να σκεπτόμαστε όχι να ακολουθήσουμε κάτι....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρά φύσειν εβδομάδα στα σχολεία (είδες η Αριστερά)

Δημοσίευση από MacPap »

Παρεμπιπτόντως γιαυτό σε αγαπάω διότι σκέπτεσαι!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρά φύσειν εβδομάδα στα σχολεία (είδες η Αριστερά)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

απλα θελω να πω οτι σύμφωνα με τα κριτήριά σου, πολιτικά ανώριμο μπορεις να πείς οποιωνδήποτε αν σου αναφέρει το τι ψήφισε. να του πεις ας πρόσεχε, να του πεις οτι δεν ξερει τι ψηφίζει. να του πεις οτι διαιωνίζει το χάλι στην Ελλάδα.

Δε νομίζω να υπάρχει κάποιο κόμμα, σε κάποια απ τις εκλογικές αναμετρήσεις, απο τα 18 μου μεχρι σημερα στα 33 μου, για το οποίο θα μπορουσα να πω οτι καλά έκανες και το ψήφισες και φέρθηκες ώριμα με την επιλογή σου αυτή.
είτε ψηφισε κάποιο απ τα "μεγάλα κόμματα", είτε κάποιο απο τα εκτός βουλής, είτε να βασιστεί στην ελπίδα με το "η ελπίδα έρχεται", ούτε την χρυσή αυγή, ούτε και την αποχή.
άρα δεν μπορώ να πώ και κάποιον ανώριμο..

ομοίως δεν μπορώ να πω ανώριμο κάποιον που ψήφισε τον Μπέο για δήμαρχο στο Βόλο, όταν ο μόνος ανταγωνιστής του ήταν αυτός που δημιούργησε τα σκάνδαλα της προηγούμενης τετραετίας στην πόλη μας
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”