Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορίνθο

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορ

Δημοσίευση από MacPap »

Ε δεν είναι το ίδιο!

Για εξήγησε μου ας πούμε πως είναι το ίδιο να οδηγάς νύκτα με το να οδηγάς μέρα.


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορ

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Το θέμα είναι αν υπάρχει ή δεν υπάρχει σήμανση και κίνηση που να σε υποψιάζει ότι κάτι κάνεις λάθος. Ξέρεις ότι τις ημέρες που ήμουν εδώ το καλοκαίρι μπήκα σε έναν μονόδρομο άνετος και χαλαρός και μετά από ένα στενό κατάλαβα ότι πάω ανάποδα; Γιατί; Γιατί από εκεί που μπήκα δεν υπήρχε πινακίδα απαγορευτική, είχε πέσει στον δρόμο. Με έβριζε ένας γείτονας εκεί, κάνω κύκλο για να δω αν έχω δίκιο και είχα. Αν ήταν χειμώνας, θα υπήρχε κίνηση κι ας μην υπήρχε πινακίδα, άρα κάτι θα καταλάβαινα (μιλάμε για κεντρικό δρόμο).

Το ίδιο έπαθαν και οι δύο αυτοί οδηγοί. Είτε νύχτα, είτε μέρα, χωρίς πινακίδα και χωρίς κίνηση πώς θα καταλάβει ο άλλος ότι μπαίνει ανάποδα, όταν έτσι πήγαινε πριν 15 μέρες;

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορ

Δημοσίευση από MacPap »

Καλά όλα αυτά εξήγησε μας πως είναι το ίδιο να οδηγάς νύκτα με το να οδηγάς μέρα!!! (χωρίς σάλτσες κατά προτίμηση)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Απίστευτο βίντεο: Οδηγεί ανάποδα επί χιλιόμετρα στην Κορ

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Νύχτα ή μέρα το πρόβλημα ήταν η σήμανση. Εφόσον δεν σου δείχνει ότι πας ανάποδα την πάτησες. Στην 2η περίπτωση ήταν όλοι τυχεροί γιατί δεν υπήρχε κίνηση, άρα δεν έγινε και ατύχημα.

Κατά τα άλλα εννοείται ότι διαφέρει η νύχτα με την ημέρα, αλλά εδώ δεν το εξετάζω γιατί δεν υπήρχε διαφορά στο αποτέλεσμα, αφού άλλες ήταν οι αιτίες (βλ. παραπάνω παράγραφο).

Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”