ΛΕΑ ΕΛΛΑΔΑ 2018

Είδατε κάτι στραβό και ανάποδο και θέλετε να το πείτε? Εδώ μπορείτε...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

ΛΕΑ ΕΛΛΑΔΑ 2018

Δημοσίευση από UltiMo_ »



W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: ΛΕΑ ΕΛΛΑΔΑ 2018

Δημοσίευση από thanos »

Τι είχες Έλληνα οδηγέ, τι είχα πάντα...
Τα συζητούσαμε στο bloka.com, 10 χρόνια πριν, και δεν έχει αλλάξει το παραμικρό!
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: ΛΕΑ ΕΛΛΑΔΑ 2018

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Οὑδεὶς σκοτίστηκε γιὰ τὸν συνάνθρωπο ποὺ κινδυνεύει, μέχρι νὰ συμβεῖ στοὺς ἴδιους.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: ΛΕΑ ΕΛΛΑΔΑ 2018

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Αφού ο μάγκας πρέπει να περάσει τους άλλους τι να κάνουμε;

Αγαπημένο θέμα συζήτησης με τους μαθητές:

1. Θα σου δείξω 10 ώρες μποξ απόψε και αύριο παίζεις με τον Mayweather.
Μα θα φάω ξύλο.
Ασκήσεις έλυσες στην Φυσική;
Στο φροντιστήριο.
Αύριο θα φας ξύλο στο διαγώνισμα...

2. Αύριο τρέχεις με τον Bolt σε 100άρι. Βάζουμε από 50.000€ και αν νικήσεις όλα δικά σου, αν χάσεις όλα δικά μου.
Μα θα χάσω.
Γιατί;
Μα είναι πιο γρήγορος, πιο προπονημένος...
Έχεις διαβάσει για 20 στην Φυσική; Γιατί στο διαγώνισμα πήρες 10.
Εεεε...
Ακριβώς αυτός. Μην φέρνεις τους γονείς να ζητάνε 20 γιατί δεν είμαστε όλοι ίδιοι ούτε σωματικά, ούτε πνευματικά.

Με δύο λόγια: όλοι το παίζουν έξυπνοι και προσπαθούν να κοροϊδέψουν τους άλλους κερδίζοντας άκοπα και με απάτη. Τελικά, αντί να πηγαίνουμε μπροστά ως κοινωνία, κάνουμε βήματα πίσω την ώρα που οι άλλοι προχωράνε.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΛΕΑ ΕΛΛΑΔΑ 2018

Δημοσίευση από MacPap »

Μα δεν είναι κατι άλλο από το να περνάει κανείς με κόκκινο. Είναι μία άλλη όψη του ιδίου νομίσματος!. Απλώς ο Ελληναρας δεν θέλει να τηρεί κανόνες simple.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: ΛΕΑ ΕΛΛΑΔΑ 2018

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Εγώ το βλέπω από την πλευρά των πιθανοτήτων.

1. Οι πιθανότητες να μην έχεις να πας αλλού, οπότε είσαι στην ΛΕΑ, υπάρχουν, αλλά είναι μικρές. Μου έχει τύχει σε πρόσφατο ταξίδι, μπαίνοντας από Σχιστό προς Ε.Ο. Αθηνών - Κορίνθου, να μην με αφήνουν να μπω στις κανονικές λωρίδες, ενώ ήμουν στην λωρίδα επιταχύνσεως. Συνέχισα κι εγώ στην ΛΕΑ (ο θεός να την κάνει) μέχρι που βρήκα τρύπα και μπήκα αριστερά. Το να είσαι, όμως, στην ΛΕΑ σε κανονική Ε.Ο., επί ώρα, και, μάλιστα, δεκάδες αυτοκίνητα, το θεωρώ χαζό. Θα υπάρξει ο άλλος που βλέπει το αμάξι π.χ. να ανεβάζει θερμοκρασία, οπότε πας στην ΛΕΑ έτοιμος να σταματήσεις και παρακαλάς να φτάσεις στο parking. Αλλά πόσοι είναι αυτοί; Οι περισσότεροι πάνε εκεί για να κερδίσουν 5 λεπτά χρόνο στην διαδρομή τους ενοχλώντας όλους τους υπόλοιπους.

2. Στα φανάρια υπάρχουν 3 περιπτώσεις:
2.1 Αυτοί που περνάνε λόγω ταχύτητας, όπως στο δικό μου βίντεο που είδες. Υπάρχουν περιπτώσεις κατά τις οποίες η προσπάθεια να σταματήσεις είναι χειρότερη από το να πατήσεις γκάζι, αφού, αν καταφέρεις να σταματήσεις, θα είσαι μέσα στον κάθετο δρόμο ή θα πέσει ο από πίσω πάνω σου.
2.2 Αυτοί που περνάνε λόγω βιασύνης. Αυτοί, συνήθως, δεν κοιτάνε καν αν ενοχλούν ή αν υπάρχουν άλλοι στον δρόμο.
2.3 Αυτοί που περνάνε ελέγχοντας και κάνοντας το φανάρι STOP. Συνήθως, αυτοί το κάνουν είτε βραδινές ώρες, είτε σε φανάρια ελάχιστης κίνησης (π.χ. στον Αγ. Διονύσιο το φανάρι που χρησιμοποιούν για τα λεωφορεία και το έχουν να δουλεύει και το βράδυ, όταν οι γραμμές αυτές σταματούν).

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΛΕΑ ΕΛΛΑΔΑ 2018

Δημοσίευση από MacPap »

Το οτι δεν σε άφηναν δεν σημαίνει τίποτε. Είναι το ίδιο με το STOP.
Ο κανόνας λέει πως περιμένεις ΜΕΧΡΙ να σε αφήσουν. Εσυ λοιπόν αποφάσισες να μην περιμένεις. Simple.
Οι θεωρίες των πιθανοτήτων δεν έχουν καμία εφαρμογή εδώ. Δεν είμαστε άβουλα ηλεκτρόνια σε κάποια θεωρία του Heisenberg, ή του Schrodinger.
Εσυ λοιπόν επέλεξες να παραβείς τον κανόνα. Τα αλλά είναι θεωρίες για να αποδείξεις πως έχεις δίκιο ενώ γνωρίζεις πως δεν έχεις..
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: ΛΕΑ ΕΛΛΑΔΑ 2018

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Έχει STOP ακριβώς πριν μπεις στον δρόμο και μετά έχει λωρίδα επιταχύνσεως. Δεν θα κάτσω να περιμένω πότε θα με αφήσει κάποιος παράνομος να μπω και από πίσω μου
α) να έχω αυτούς στην λωρίδα μου να κορνάρουν και να προσπαθούν να περάσουν από αριστερά και δεξιά, ενώ είμαι ακίνητος και περιμένω
β) να με βρίζουν εν χορώ
Μπαίνεις 200m στην ΛΕΑ (τρόπος του λέγειν), βρίσκεις τρύπα, όταν κάποιο φορτηγό - δεν έχουν τις ίδιες επιδόσεις με τα ΙΧ - αφήσει χώρο μπαίνεις μπροστά του, μετά αριστερά και μετά "γεια σας".

Δες τις δύο εικόνες που σου ανεβάζω.

1. Στην πρώτη εικόνα σου δείχνω τον δρόμο ακριβώς δίπλα στο STOP που υπάρχει. Προφανώς το STOP είναι σε λανθασμένο σημείο γιατί δεν ελέγχει τίποτε από εκεί. Άρα μπαίνεις στην λωρίδα επιταχύνσεως και βλέπεις από καθρέφτη τι γίνεται πίσω σου.

https://goo.gl/maps/bj8o8BRcSLo

2. Στην δεύτερη εικόνα δες πόσο μεγάλη είναι αυτή η περίεργη λωρίδα που είναι κανονική λωρίδα (αφού έχει διακεκομμένη γραμμή), λωρίδα επιταχύνσεως, λωρίδα επιβραδύνσεως για το μαγαζί, αλλά και ΛΕΑ, αφού οδηγεί σε νεκρό μέρος (το μαγαζί).

https://goo.gl/maps/Rv5iYmkmDDT2

3. Στην τρίτη εικόνα παρουσιάζεται το ίδιο φαινόμενο μετά το μαγαζί. Λωρίδα επιταχύνσεως που οδηγεί σε "καθαρή" ΛΕΑ αυτή την φορά. Το καθαρή έχει τα εισαγωγικά γιατί στην ΛΕΑ α) υπάρχει στάση, όπου σταματάνε τα λεωφορεία που πηγαίνουν προς Ελευσίνα, άρα μπαίνουν οχήματα εκεί και β) υπάρχουν 2-3 έξοδοι προς σημεία εκτός δρόμου, που απαιτούν να μπεις στην ΛΕΑ για να βγεις εκτός δρόμου, αφού, προφανώς, δεν υπάρχουν εκεί λωρίδες εισόδου/εξόδου.

https://goo.gl/maps/9PQk7tSkJcs

Κοίτα πώς η ΛΕΑ γίνεται λωρίδα για την στάση:

https://goo.gl/maps/JJYyaMhg52R2

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΛΕΑ ΕΛΛΑΔΑ 2018

Δημοσίευση από MacPap »

@ pipinos1973
Εχω πει πολλάκις θα το πω άλλη μια. Δεν είναι σωστό επικαλούμενοι μια ή περισσότερες εξαιρέσεις ή ιδιαιτερότητες σε ένα κανόνα να απορρίπτουμε συλλήβδην όλο τον κανόνα.
Εδω το θέμα είναι πως υπάρχει κανόνας τον οποίο επέλεξες να μην τηρήσεις γιατί δεν βόλευε γιατί βιαζόσουν γιατί τον θεώρησες υπερβολικό κλπ... Είναι η ίδια ιστορία.
Καποιοι επιλέγουν πότε θα τηρήσουν και πότε όχι τον κανόνα.
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ με αποτέλεσμα το ξεκλήρισμα ενός μεγάλου χωριού κάθε χρόνο σε κόσμο στην Ελλαδάρα.

Και εσύ γράφε σεντόνια μέχρι να τελειώσει το ρεύμα. :biritses
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: ΛΕΑ ΕΛΛΑΔΑ 2018

Δημοσίευση από thanos »

Και εσύ γράφε σεντόνια μέχρι να τελειώσει το ρεύμα. :biritses
Tελειώνει ποτέ το ρεύμα! :lol: :biritses
Απάντηση

Επιστροφή στο “Στραβά και ανάποδα...”