Σπύρος Παπαδόπουλος "Ήμουν σίγουρος ότι θα πεθάνω!"

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ "ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ!"

Δημοσίευση από Tassos »

Σύμφωνα με τη θεωρεία του ελβετικού τυριού στη μελέτη των ατυχημάτων ουσιαστικά υπάρχουν κάποιες φέτες (αιτίες) που ευθυγραμμίζονται και γίνεται το συμβάν. Στόχος είναι να μην αφήσουμε να ευθυγραμμισθούν οι φέτες.

Τάσος


enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ "ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ!"

Δημοσίευση από enias »

athanatos έγραψε:Κάτι δεν μου κάθεται καλά εδώ…
Είναι γιατι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enias την 28 Οκτ 2010, 19:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αινείας
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ "ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ!"

Δημοσίευση από athanatos »

Η απώλεια της ζωής είναι και στις δύο περιπτώσεις το ίδιο.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ "ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ!"

Δημοσίευση από enias »

athanatos έγραψε:Η απώλεια της ζωής είναι και στις δύο περιπτώσεις το ίδιο.
Η απώλεια της ζωής είναι το μόνο κοινό ανάμεσα στις δυο περιπτώσεις. Τα υπόλοιπα διαφέρουν. Οταν υπάρχει ζημιά σε τρίτο με υπαιτιότητα και μάλιστα με δόλο, όλα είναι διαφορετικά για μένα. Δεν τα βλέπω το ίδιο.
Αινείας
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ "ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ!"

Δημοσίευση από athanatos »

enias έγραψε: ...και μάλιστα με δόλο...
Ναι, μήνες το σχεδίαζαν. Τα πιτσιρίκια καμικάζι.
Γιατρός σε έχει δει τελευταία;
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ "ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ!"

Δημοσίευση από enias »

Με τη νομική έννοια του όρου,

Δόλος στο Δίκαιο ονομάζεται η πρόθεση εκτέλεσης αδίκου πράξης. Έχει εφαρμογή και στο Αστικό Δίκαιο και στο Ποινικό Δίκαιο, αλλά έχει μεγαλύτερη σημασία στο Ποινικό Δίκαιο, γιατί είναι στοιχείο της υποκειμενικής υπόστασης του εγκλήματος και από την ύπαρξη του εξαρτάται η καταδίκη και η βαρύτητά της. Ο δόλος έχει δύο στοιχεία, το γνωστικό και το βουλητικό. Ο δράστης τελεί ένα έγκλημα με δόλο, όταν γνωρίζει το αποτέλεσμα της πράξης του και το επιδιώκει ή το αποδέχεται.

Ανάλογα με το βαθμό αποδοχής του αποτελέσματος από το δράστη υπάρχουν τρία είδη δόλου:

1. Ο άμεσος δόλος ή δόλος πρώτου βαθμού: χαρακτηρίζεται η πρόθεση του δράστη όταν γνωρίζει το αποτέλεσμα της πράξης του και το επιδιώκει (π.χ. σημαδεύω με το όπλο και σκοτώνω κάποιον).
2. Ο αναγκαίος δόλος: χαρακτηρίζεται η πρόθεση του δράστη όταν γνωρίζει το αποτέλεσμα της πράξης του και το αποδέχεται πλήρως ως αναγκαίο για την επίτευξη του αποτελέσματος χωρίς όμως να το επιδιώκει (π.χ. για να σκοτώσω κάποιον βάζω βόμβα στο κτήριο. Ξέρω ότι θα σκοτωθούν κι άλλοι, δεν το επιδιώκω αλλά δε σταματάω.).
3. Ο ενδεχόμενος δόλος: χαρακτηρίζεται η πρόθεση του δράστη όταν αύτός προβλέπει το ενδεχόμενο αποτέλεσμα της πράξης του, δεν το επιδιώκει αλλά το αποδέχεται ή ελπιζει απλώς ότι δε θα συμβεί (π.χ. χτυπώ κάποιον στο κεφάλι με ένα βαρύ αντικείμενο. Σκοπός μου είναι να τον τραυματίσω. Ξέρω ότι ενδέχεται να τον σκοτώσω, αλλά ελπίζω απλά ότι μόνο θα τον τραυματίσω.).

Ενδεχόμενος δόλος σημαίνει ότι ο δράστης προέβλεψε το ενδεχόμενο αποτέλεσμα. Αν ο δράστης προέβλεψε ότι η πράξη του μπορεί γενικώς να επιφέρει το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, αλλά πίστεψε (όχι απλά ήλπισε) ότι το αποτέλεσμα αυτό δε θα επέλθει, τότε έδρασε από (ενσυνείδητη) αμέλεια (π.χ. γνωρίζω ότι οδηγώντας μεθυσμένος μπορεί να τρακάρω και να σκοτώσω άλλους, αλλά πίστεψα ότι επειδή είμαι καλός οδηγός είμαι σε θέση να το αποφύγω).

πηγή: Βικιπαίδεια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enias την 28 Οκτ 2010, 20:41, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Αινείας
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ "ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ!"

Δημοσίευση από enias »

Οταν κάνεις σούζες, παντιλίκα, κόντρες κτλ αποδέχεσαι οτι κάποιος μπορεί και να "πέσει" στο βωμό της διασκέδασής σου: Ενδεχόμενος δόλος (Αναγκαίος στην πιο βαρειά εκδοχή του)

Αυτο που ξέρεις εσυ ως δόλο είναι ο Αμεσος δόλος. Η νομική επιστήμη έχει και άλλες περιπτώσεις όπως η παραπάνω.

Σε μικροβιολόγο έχω πάει και μου έβγαλε τη χοληστερίνη ψηλά :(
Αινείας
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Σπύρος Παπαδόπουλος "Ήμουν σίγουρος ότι θα πεθάνω!"

Δημοσίευση από enias »

To στοιχείο του ενδεχόμενου δόλου υπάρχει πχ εδώ http://www.greektube.org/content/view/2264/2/ και http://www.greektube.org/content/view/4953/2/ (για την περίπτωση με τα μηχανάκια) και αυτό το στοιχείο διαφοροποιεί αρκετά την κατάσταση, σχετικά με το αν σκοτωθεί ένας παππούς με μια παρατιμονιά ή ενας "επιφανής" νεαρός σαν αυτούς στο 2ο βίντεο.

Δείτε κι άλλα τέτοια βιντεάκια απο την ίδια ιστοσελίδα,έχει πολλά, σε περίπτωση που δεν εμπεδώσατε τα παραπάνω γραφόμενα.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”