Πεζός και κόρνα

Χώρος ανοικτών συζητήσεων για όσους δεν οδηγούν ή έχουν σχέση με αυτούς...
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από sissy »

Είναι γεγονός οτι σε αρκετές περιοχές της Αθήνας είναι αρκετά δύσκολο για έναν πεζό να περπατήσει στο πεζοδρόμιο για πολλούς λόγους. Είτε γιατί είναι πολύ στενά, είτε γιατί έχουν ξεχασμένα μπάζα ή σκουπίδια, είτε γιατί κάποιοι οδηγοί έχουν παρκάρει πάνω σε αυτά κ.α. Ακόμα δυσκολότερο για τον πεζό είναι όταν σέρνει κάτι, από το καρότσι του παιδιού του ή της λαϊκής, μέχρι τις αποσκευές του. Αναπόφευκτα λοιπόν θα πρέπει να κατέβει από το πεζοδρόμιο και διανύσει λίγα μέτρα ώστε να ξεπεράσει αυτά τα εμπόδια.
Στο σημείο αυτό λοιπόν θα ήθελα να κάνω μια έκλιση σε σένα φίλε οδηγέ.
Όταν με δεις να περπατάω στο δρόμο παράλληλα με το πεζοδρόμιο είναι καλύτερα να μαρσάρεις ή έστω να μου κορνάνεις ελαφρά, γιατί ένα δυνατό κορνάρισμα πιθανόν να με τρομάξει και να αντιδράσω σπασμωδικά. Ειδικά δε όταν δεις κάποιον ηλικιωμένο πεζό, πιστεύω πως η προσοχή σου πρέπει να είναι μεγαλύτερη (κυκλοφορούν εμφράγματα...).


"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από enias »

Νομίζω οτι το καλύτερο (και πιο ανθρώπινο) είναι να φωνάξεις απο το παράθυρο ευγενικά, πχ σε στυλ "Κυρία μου, κάνετε σας παρακαλώ λίγο στην άκρη να περάσω... Ευχαριστώ!". Ουσιαστικά οτι θα κάναμε αν ως πεζοί μας έκλεινε το δρόμο ένας άλλος πεζός. Δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι πίσω απο το τιμόνι υπάρχει πάντα ένας άνθρωπος και γι αυτό να μην ξεχνάμε οτι και πίσω απο το τιμόνι πρέπει να εξακολουθούμε φερόμαστε σαν άνθρωποι.
Αινείας
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από Tassos »

Ενα περιστατικό από τότε που ζούσα στις ΗΠΑ πριν από πολλά χρόνια. Το παιδί της οικογένειας που με φιλοξενούσε είχε ένα αυτοκίνητο που δε δούλευε το κλάξον. Ελληνας εγώ και οπαδός της έκφρασης μέσω κλάξον τον ρωτάω τι κάνει άμα του πεταχτεί κάποιος μπροστά του ενώ οδηγεί.

Μου απαντάει ανοίγω το παράθυρο και φωνάζω εεε μεγάλε φύγε από τη μέση.

23 χρόνια μετά βλέπω πόσο μπροστά ήταν ο αμερικάνος.

Πάντως για μια πιο σοβαρή απάντηση ναι καλό είναι να αποφεύγουμε να δημιουργούμε ένταση εφ'όσον δεν υπάρχει λόγος (νύκτα δε βιαζόμαστε κλπ) αν και στην πρώτη περίπτωση τα φώτα είναι πολύ χρήσιμα.


Τάσος
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από leftergr »

Αν είναι νύχτα , ένα αναβόσβημα των φώτων πιθανόν αρκεί . Την ημέρα προσπαθώ να ''χαϊδεύω'' το κουμπί της κόρνας ίσα ίσα για να ακουστεί ένα σύντομο ''μπιπ'' . :D

Τι κάνετε όμως στην περίπτωση που βλέπετε πεζό , όπου ενώ δεξιά του υπάρχει πεζοδρόμιο 3 μέτρων , εντελώς ελεύθερο , αυτός εξακολουθεί να περπατάει στην μέση του δρόμου ;;; :shock:

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από enias »

Tassos έγραψε:Μου απαντάει ανοίγω το παράθυρο και φωνάζω εεε μεγάλε φύγε από τη μέση.
Αυτό δεν είναι το "ευγενικά" που είπα εγώ παραπάνω!
Πρίν φωνάξουμε μπορούμε να περιμένουμε και λίγο πίσω απο τον πεζό μήπως και μας καταλάβει. Πάντως η κόρνα, είτε λίγο την πατήσεις είτε πολυ, έχει τέτοιο οξύ θόρυβο που τρομάζει. Απλα αποφεύγοντας το παρατεταμένο χτύπημα αποφεύγεις παρεξηγήσεις.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ αυτό συνήθως που κάνω είναι να κινούμε πίσω του σε απόσταση 3-4 μέτρα και να τον αφήνω να βρει άνοιγμα να χωθεί χωρίς κόρνες η κάτι άλλο. Δεν ξέρουμε τι σκοτούρες μπορεί να έχει ο άνθρωπος. Και στο κάτω κάτω γιατί δηλαδή το θεωρούμε αυτονόητο υπό συνθήκες να καταλαμβάνουμε τα πεζοδρόμια με τα αυτοκίνητα αλλά όταν αυτοί βρεθούν για λίγο στον δόμο να πρέπει να διακτηνιστούν.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:γιατί δηλαδή το θεωρούμε αυτονόητο υπό συνθήκες να καταλαμβάνουμε τα πεζοδρόμια με τα αυτοκίνητα αλλά όταν αυτοί βρεθούν για λίγο στον δόμο να πρέπει να διακτηνιστούν.
Γιατι όταν περνάμε περήφανα με την κούρσα μας, όλα τα αλλα πρέπει να κάνουν στην μπάντα!!! :lol:
Ειχα δεί εναν στη Γλυφάδα (κεντρο) παλιά με ανοιχτο πορσε 911 κόρναρε συνεχώς με διάφορες αφορμές (καθυστέρησεις μπροστινων αυτοκινήτων, για να ρωτήσει καποιον αν αφηνει τη θεση παρκαρίσματος κτλ) ωστε να γυρίζουν να τον κοιτάνε. :lol:
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

leftergr έγραψε:Αν είναι νύχτα , ένα αναβόσβημα των φώτων πιθανόν αρκεί.
Ἴσως καὶ νὰ μὴν ἀρκεῖ ἀλλὰ ναὶ ξεκινὰς μὲ τὸ ἠπιότερο μέσο], τὸ παίξιμο τῶν φώτων.
leftergr έγραψε:Την ημέρα προσπαθώ να ''χαϊδεύω'' το κουμπί της κόρνας ίσα ίσα για να ακουστεί ένα σύντομο ''μπιπ'
Ὄταν ἀποφασίζουμε ὄτι χρειάζεται κόρνα τότε ξεκινὰς μὲ "χάιδεμα". Ὄχι σὰν μερικοὺς μανιακοὺς οἱ ὀποῖοι τὴν πατάνε μὲ ὄση δύναμη ἔχουν.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από Tassos »

enias,

Μιλάμε για δυο μαθητές λυκείου και η συγκεκριμένη ερώτηση - απάντηση είχε γίνει κάποια στιγμή που κάναμε πλάκα.

Ναι το να φωνάξεις δεν είναι λύση αλλά τουλάχιστον είναι πιο απαλό από την ξαφνική κόρνα.
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πεζός και κόρνα

Δημοσίευση από enias »

Tassos έγραψε:Ναι το να φωνάξεις δεν είναι λύση αλλά τουλάχιστον είναι πιο απαλό από την ξαφνική κόρνα.
Το θέμα είναι οτι αν φωνάξεις με αγένεια τότε μπορεί να πάει σε καυγά το πράγμα. Γι αυτό το λέω.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεν οδηγώ...”