XENON

Από την απαλή μουσική μέχρι την ηχορύπανση και τον φωτισμό μέχρι το ξεστράβωμα των άλλων...
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

XENON

Δημοσίευση από angello »

Φώτα XENON . Πιστεύω ότι πρέπει άμεσα να καταργηθούν , και να απαγορευτούν με πρόστιμα και αφαιρέσεις πινακίδων .


erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: XENON

Δημοσίευση από erling »

Όλα ή αυτά που βάζει ο καθένας όπου και όπως γουστάρει?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: XENON

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μάλλον δεν έχεις κάνει ταξίδι με τέτοια φώτα..

Εγώ θα έλεγα να γίνει υποχρεωτική η χρήση τους, εφόσον έχεις αυτοκίνητο στο οποίο έχει γίνει εργοστασιακή τοποθέτηση.
Να απαγορεύετε να τα βγάλεις. Η τεχνολογία προχωράει μπροστά. Κάποτε είχαν λυχναράκι πετρελαίου.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: XENON

Δημοσίευση από MacPap »

Σίγουρο είναι πως όταν τα χρησιμοποιείς είναι πάρα πολύ καλά αλλά για τους άλλους που έρχονται από απέναντι τους βγάζουν τα μάτια εργοστασιακά ή όχι.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
gstam
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 15:35

Re: XENON

Δημοσίευση από gstam »

MacPap έγραψε:Σίγουρο είναι πως όταν τα χρησιμοποιείς είναι πάρα πολύ καλά αλλά για τους άλλους που έρχονται από απέναντι τους βγάζουν τα μάτια εργοστασιακά ή όχι.

Φιλικά Κώστας
Κωστα συμφωνω απολυτα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: XENON

Δημοσίευση από UltiMo_ »

εγώ απο την άλλη θα έλεγα να απαγορευτούν τα "μικρά" φώτα. να μην υπάρχει καν ο διακόπτης στα αυτοκίνητα απο δω και πέρα.
Κανείς δεν ξέρει πότε να τα χρησιμοποιήσει σωστά, αντιθέτως τα ανάβουν αντί των μεσαίων.

Με τα ξένον, το (λίγο) εκνευριστικό που έχω παρατηρήσει, δεν ξέρω ποιά το κάνουν και αν το κάνουν όλα, όταν απο σβηστά, τα ανάψεις, τρώς μια απότομη φλασιά σαν απο φωτογραφική μηχανή πρώτα, και μετά μένουν αναμμένα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
plokami
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Σεπ 2010, 15:00
Τοποθεσία: et in arcadia ego

Re: XENON

Δημοσίευση από plokami »

Η φλασιά κατά το άναμμα των φώτων με xenon θα έλεγα πως είναι λεπτομέρεια.
Το στράβωμα που προκαλούν τα xenon πιστεύω ότι οφείλεται κυρίως στα θολά/βρώμικα/γρατσουνισμένα φανάρια.
Αν είναι βρώμικο το φανάρι, το εντονότερο φως του xenon φεύγει προς διάφορες κατευθύνσεις και προκαλεί πιο εύκολα στάβωμα στους απέναντι. Λύση ο συχνός και καλός καθαρισμός των φαναριών.
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: XENON

Δημοσίευση από angello »

Τι εννοείς καθαρισμό ; εξωτερικό ή εσωτερικό ; αν το αυτοκίνητο είναι παλιό παλιώνουν και τα φώτα, γιατί τα περισσότερα φώτα είναι κατασκευασμένα από πλαστικό και το πλαστικό με την πάροδο του χρόνου αλλοιώνεται , άρα τι ; να πάρουμε καινούρια φώτα επειδή θάμπωσαν τα παλιά ;
Το πρόβλημα μάλλον δεν το έχετε αντιμετωπίσει γιατί προφανώς οδηγάτε στην πόλη που οι δρόμοι φωτίζονται , αν οδηγήσετε στην επαρχία όπου οι δρόμοι δεν φωτίζονται καθόλου τότε θα καταλάβετε , κι αν τύχεις στην περίπτωση να έχει και ο πίσω τέτοια φώτα τότε θα καταλάβετε τι σημαίνει στιγμιαία τύφλωση .
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: XENON

Δημοσίευση από erling »

Άρα δεν φταίνε τα φώτα xenon αλλά η κακή χρήση τους.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: XENON

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Μάλλον δεν έχεις κάνει ταξίδι με τέτοια φώτα..
Δηλαδή; Φωτίζουν καλύτερα γιὰ ἐσένα ὄταν ὁδηγεῖς; Ὁπότε τὶ κάνουμε; Στραβώνουμε τοὺς ἄλλους γιὰ νὰ βλέπουμε ἐμεὶς καλύτερα;
UltiMo_ έγραψε:Η τεχνολογία προχωράει μπροστά. Κάποτε είχαν λυχναράκι πετρελαίου.
Ὑπήρξαν αὐτοκίνητα μὲ λυχναράκι πετρελαίου;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ήχος & Φως...”