Η ρόδα από το καρότσι της οικοδομής

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
sv2
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 00:03

Re: Η ρόδα από το καρότσι της οικοδομής

Δημοσίευση από sv2 »

Κάνω περίπου 50.000 χλμ τον χρόνο και δεν θυμάμαι πότε έπαθα λάστιχο τελευταία φορά....Οι στατιστικές αναφέρουν ένα κλατάρισμα κάθε επτά χρόνια.Οι ρεζέρβες ανάγκης είναι εξαιρετική λύση αφού στα επτά χρόνια που δεν θα την κουβαλάς θα έχεις γλυτώσει πολλές φορές το κόστος της κανονικής από την διαφορά στην κατανάλωση.Κάπου είχα δει μετρήσεις και ήταν εντυπωσιακές.
Σε δύο από τα αυτοκίνητα που έχω δεν υπάρχει καν ρεζέρβα ανάγκης.Και είναι λογικό αφού και να υπήρχε το τεράστιο κανονικό λάστιχο με την ζάντα θα έπρεπε να τα παρατήσεις όπου νάναι αφού δεν θα χωρούσαν πουθενά μέσα στο αυτοκίνητο.....


enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Η ρόδα από το καρότσι της οικοδομής

Δημοσίευση από enias »

sv2 έγραψε:Οι στατιστικές αναφέρουν ένα κλατάρισμα κάθε επτά χρόνια.Οι ρεζέρβες ανάγκης είναι εξαιρετική λύση αφού στα επτά χρόνια που δεν θα την κουβαλάς θα έχεις γλυτώσει πολλές φορές το κόστος της κανονικής από την διαφορά στην κατανάλωση
Ο μέσος όρος των 7 ετών είναι στατιστική άχρηστη για να κρίνω αν πρέπει να καταργήσω τη ρεζέρβα προκειμένου να κερδίσω απο την κατανάλωση. Μπορεί εμένα να με πιάνει κάθε χρόνο και τον άλλον να μην τον πιάσει για 20 χρόνια.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Η ρόδα από το καρότσι της οικοδομής

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μπορεῖ νὰ μὴν συμβαίνει κάθε μέρα ἀλλὰ ὄταν συμβεῖ δὲν θὰ εἶναι κι ὄτι καλύτερο.

Δυὸ φορὲς ξεκίνησα ἀπόγευμα ἀπὸ Ἀθῆνα καὶ ἔφτασα νύχτα στὴν Λευκάδα. Φανταστεῖτε νὰ ἔμενα ἀπὸ λάστιχο.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Η ρόδα από το καρότσι της οικοδομής

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:Μπορεί εμένα να με πιάνει κάθε χρόνο και τον άλλον να μην τον πιάσει για 20 χρόνια.
Πρέπει να συμφωνήσω με τον enias. H ρεζέρβα είναι κάτι σαν τον φακό. Που όσο δεν τον χρειάζεσαι δεν σε ενδιαφέρει. Αν ομως είσαι κάπου και χρειστεί να δείς αν έχει χαντάκι τότε όπως λένε και στην Αθήνα "You are in deep shit".

Ειναι απο αυτά τα πράγματα που μπορεί να μη τα χρειαστείς ποτέ αλλα πρέπει να έχεις μαζί σου διότι όπως λεει και η σοφή παροιμία η στάμνα πολλές φορές θα πάει στη βρύση για νερό αλλά μία φορά θα σπάσει..."
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Η ρόδα από το καρότσι της οικοδομής

Δημοσίευση από rasPUTIN »

sv2 έγραψε:Οι στατιστικές αναφέρουν ένα κλατάρισμα κάθε επτά χρόνια.
Προχθὲς ἔπαθα τὸ τρίτο στὰ ἐννέα χρόνια.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Η ρόδα από το καρότσι της οικοδομής

Δημοσίευση από erling »

Εγώ έχω 1 από το 1998 μέχρι 2005 και ακόμα 1 από το 05 μέχρι σήμερα..
Δηλαδή 2 σε 16 χρόνια...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Η ρόδα από το καρότσι της οικοδομής

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Πρὶν λίγο εἴδα στὴν Μεσογείων ἕνα αὐτοκίνητο μὲ τέτοια ῥόδα μπροστὰ δεξιά. Προφανῶς τοῦ χάλασε τὸ μπροστινὸ δεξὶ λάστιχο κι ἔβαλε τὴν "ἀπομίμισι" ῥόδας ἐκεῖ. Δὲν θὰ ἔπρεπε νὰ τὴν ἔχει βάλει στὸν πίσω ἄξονα;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Η ρόδα από το καρότσι της οικοδομής

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν ξέρω που μπαινει αυτό
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Η ρόδα από το καρότσι της οικοδομής

Δημοσίευση από UltiMo_ »

σε όποια ρόδα σκάσει, προσωρινά, μέχρι να πας σε βουλκανιζατέρ.
αν είναι να πας σε βουλκανιζατέρ για να γυρίσεις τις ρόδες μπρος-πίσω, καλύτερα να ξαναβάλεις την απομίμηση ρόδας πίσω στη θέση της και να επισκευάσεις το κανονικό λάστιχο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Η ρόδα από το καρότσι της οικοδομής

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μέχρι νὰ πὰς στὸ λαστιχάδικο θὰ ἔχεις τὰ τρϊα "στάνταρ" λάστιχα καὶ τὴν ἀπομίμησι ῤόδας. Εἶναι σωστὸ νὰ κινεῖσαι ἔχοντας στὸν μπροστινὸ ἄξονα, τὸν κατευθυντήριο, ἕνα κανονικὸ λάστιχο κι ἕνα "τρέχα-γύρευε";
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”