Σέρβις οχήματος

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Σήμερα εἴδα τὰ καλὰ τῆς αὐτοκινήσεως. Εἶμαι φτωχότερος κατὰ 340 εὐρώ μιὰ εἴχα τὸ σέρβις τῶν 90.000 χιλιομέτρων στὸ Accent. Αὐτὸ σημαίνει ἐργασίες τοῦ σέρβις τῶν 15.000 χιλιομέτρων, τοῦ σέρβις τῶν 30.000 χιλιομέτρων καὶ τοῦ σέρβις τῶν 45.000 χιλιομέτρων.

230 εὐρώ γιὰ ἀνταλλακτικὰ, 100 εὐρὼ ἡ ἐργασία καὶ 10 εὐρὼ γιὰ κάρτα καυσαερίων

Τὸ δικό σας πόσο σὰς ἀδειάζει τὴν τσέπη;


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

μακρια απο εξουσιοδοτημένα, το έχουμε πει τόσες φορές. τι σημαίνει "Εργασίες" των 15 , 30 και 45?? καθαρισμός δισκοφρένων και νεροχυτων? απάτη σκέτη, μακριά.

εγώ πριν μια βδομάδα λάδι, φίλτρο καυσίμου, φίλτρο λαδιού, μπουζί, εργατικά, 56 ευρώ.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από enias »

Τα Hyundai έχουν μια γάγγραινα που λέγεται "αλλαγή ιμάντα χρονισμού κάθε 45000χλμ". Υπάρχουν άλλα οχήματα που τον αλλάζουν κάθε 150.000χλμ (και η απάντηση είναι όχι... δεν σπάει ο ιμάντας σε αυτά τα αυτοκίνητα)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enias την 07 Δεκ 2010, 13:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:μακρια απο εξουσιοδοτημένα,
Μετὰ τὴν ἀγορὰ ἡ ἀντιπροσωπεία δὲν μὲ ξανάδε. Πηγαίνω σὲ ἀνεξάρτητο συνεργεῖο τὸ ὀποῖο δουλεύει μὲ Hyundai.
UltiMo_ έγραψε:το έχουμε πει τόσες φορές.
Θὰ τὸ ξαναλέμε μέχρι νὰ κοποῦν κάποιες λαμογιές.
UltiMo_ έγραψε:τι σημαίνει "Εργασίες" των 15 , 30 και 45?? καθαρισμός δισκοφρένων και νεροχυτων? απάτη σκέτη, μακριά.
Ἐργασίες 15.000 χιλιομέτρων
Ἀλλαγὴ λαδιοῦ κινητήρα καὶ φίλτρου (ὰν δὲν ἔχει γίνει προσφάτως)
Ἀλλαγὴ τακακιῶν στὰ δισκόφρενα (ἀν χρειάζεται, τὸ δεύτερο ζεῦγος ἄντεξε 55.000 χιλιόμετρα καὶ θὰ μποροῦσε νὰ 2.000 -3.000 ἀκόμα). Κάποιοι κερατάδες μὲ τὸ ποὺ μπαίνεις λένε θὰ ἀλλάξουμε τακάκια
Μάζεμα συρματόσκοινου στὸ χειρόφρενο
Τρίψιμο στὶς σιαγόνες στὰ πίσω φρένα

Ἐργασίες 30.000 χιλιομέτρων
Ἐργασίες 15.000 χιλιομέτρων
Ἀλλαγὴ ψυκτικοῦ ὐγροῦ κινητήρα καὶ καθαρισμὸς δοχείου
Ἀλλαγὴ λαδιοῦ στὸ κιβώτιο ταχυτήτων
Ἀλλαγὴ σπινθηριστῶν (μπουζί)
Φίλτρο βενζίνης

Ἐργασίες 45.000 χιλιομέτρων
Ἐργασίες 15.000 χιλιομέτρων
Ἀλλαγὴ ἰμάντων. Τὸ Accent ἔχει πέντε ἰμάντες: χρονισμοῦ, ἀντλία νεροῦ, κλιματιστικὸ, γεννήτρια ῥεύματος (ἀν θυμάμαι καλά), κάτι ποὺ δὲν θυμάμαι
UltiMo_ έγραψε:εγώ πριν μια βδομάδα λάδι, φίλτρο καυσίμου, φίλτρο λαδιού, μπουζί, εργατικά, 56 ευρώ.
Τὸ φίλτρο βενζίνης ποῦ τὸ ἔχεις; Στὸ δικό μου εἶναι κάτω ἀπὸ τὸ πίσω κάθισμα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:Τα Hyundai έχουν μια γάγγραινα που λέγεται "αλλαγή ιμάντα χρονισμού κάθε 45000χλμ".
Μιὰ φορὰ στὰ τρία χρόνια (πακέτο μὲ ἄλλους ἰμάντες), no big deal.
enias έγραψε: Υπάρχουν άλλα οχήματα που τον αλλάζουν κάθε 150.000χλμ (και η απάντηση είναι όχι... δεν σπάει ο ιμάντας σε αυτά τα αυτοκίνητα)
Εἶναι κατασκευαστικῆς φύσεως τὸ θέμα. Ὁ κατασκευαστὴς ὀρίζει τὴν ἐπιθυμητὴ ἀντοχή. Πάντως ὀ ἰμάντας στὸ δικό μου δὲν ἔδειχνε ἔτοιμος νὰ κοπεῖ. Ἔμοιαζε νὰ ἀντέχει ἄλλα τόσα. Ἀλλὰ ῥισκάρεις τέτοια βλάβη; Ἀκόμα κι ἀν σοῦ τύχει τὸ κακὸ κομμάτι τὸ ὀποῖο ξέφυγε στὸ Ποιοτικὸ Ἔλεγχο ἀν τὸν ἀλλάζεις στὰ μισά τοῦ ὁρίου ζωῆς εἶσαι κ*λ*καλυμμένος.
Γιὰ τὸ καρφὶ νὰ χάσεις τὸ πέταλο;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από enias »

Το ξέρω καλά τα Hyundai... δεν είπαμε να μην το αλλάξεις, αλλα για τους επίδοξους μελλοντικούς αγοραστές το λέω, αφού το Hyundai μπορεί να κάνει 1-2 χιλιάρικα λιγότερα, αλλα στο τέλος τα πληρώνεις αλλού, όπως επίσης και στα τρισάθλια λάστιχά του.

Υπάρχουν πιο φθηνοί τρόποι... τα λάδια τα αλλάζεις σε ένα μαγαζάκι που τα πουλάει κιόλας και έτσι δεν σου κοστίζει η αλλαγή. Το φίλτρο αέρα, το αλλάζεις και μόνος σου, ενώ μόνο για τα μπουζί και το φίλτρο βενζίνης καλό είναι να πας σε ένα καλό μάστορα που να ξέρει που βάζει τα χέρια του και τι ξεβιδώνει.

Οι εξουσιοδοτημένοι ή εξειδικευμένοι το παίζουν όπως οι αντιπροσωπείες. Οι αλλαγές παραφλού κτλ είναι περιττές γιατί συχνά όταν επισκευάζεις κάτι άλλο, πχ θερμοστάτη η αλλαγή παραφλού γίνεται ούτως ή άλλως. Τα υγρά φρένων αλλάζουν όταν αλλάξεις συμπλέκτη, τα τακάκια και το χειρόφρενο τα φτιάχνεις οταν το αμάξι δεν φρενάρει με την ευκαιρία κάποιας άλλης εργασίας, και το λάδι στο κιβώτιο ταχυτήτων αλλάζει και αυτό με την ευκαιρία της αλλαγής συμπλέκτη και δεν χρειάζεται νωρίτερα απο 100.000km.

Αν θέλεις να έχεις το αμάξι σαν το αεροπλάνο που προληπτικά κάθε κάποιες ώρες πτήσεις, το κάνουν βίδες και το συναρμολογούν απο την αρχή, τοτε θα πληρώσεις και το ανάλογο κόστος όπως η μεταφορά με αεροσκάφος.

Εχω βαρεθεί να πληρώνω μηχανικούς και σέρβις ακριβότερα απο γιατρούς και εγχειρήσεις.
Αινείας
plokami
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Σεπ 2010, 15:00
Τοποθεσία: et in arcadia ego

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από plokami »

Θέλουμε αυτοκίνητο; Τότε θα πρέπει να δεχτούμε και τα περαιτέρω έξοδά του.
Και όπως γράφτηκε όποιος θέλει το αυτοκίνητο αεροπλάνο με πιθανότητες να τον προδώσει μηδαμινές, το φροντίζει ανάλογα.

Τα σέρβις όπως και όλες τις επισκευές τα έκανα πάντα στην hyundai. Από όταν έκλεισε η τοπική αντιπροσωπεία τις βαριές επισκευές τις κάνει ένας γνωστός που δούλευε πρώτα εκεί.
Σαν βαριές επισκευές εννοώ τις εργασίες στις οποίες δεν βάζω εγώ τα χεράκια μου, ακόμα… :mrgreen:
Με τη βοήθεια του βιβλίου συντήρησης του κατασκευαστή πριν ένα μήνα έκανα κάποια πραγματάκια όπως αλλαγές υγρών, φίλτρων, τακάκια, μπουζί…
Ανταλλακτικά τα περισσότερα τα αγοράζω από το εξωτερικό αν δεν τα βιάζομαι. Η αντιπροσωπεία σε μερικά ανταλλακτικά έχει εξωγήινες τιμές. Παράδειγμα ο πολυδιακόπτης στην πόρτα του οδηγού για τα παράθυρα και τους καθρέπτες έχει τιμή 300+ ενώ απ’ έξω τον βρίσκεις 80-90 $

Το φίλτρο καυσίμου βρίσκεται μέσα στην αντλία βενζίνης και για να αλλαχθεί πρέπει να λυθεί η μισή αντλία. Στον πάτο της αντλίας βρίσκεται ένα 2ο μικρό φίλτρο. Haridimos όταν αλλάξεις πάλι φίλτρο άλλαξε και εκείνο. Το δικό μου δεν είχε αλλαχτεί ποτέ και είχε γίνει κατάμαυρο. Έτσι το άλλαξα εγώ.
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από athanatos »

Haridimos έγραψε:...Τὸ Accent ἔχει πέντε ἰμάντες: χρονισμοῦ, ἀντλία νεροῦ, κλιματιστικὸ, γεννήτρια ῥεύματος (ἀν θυμάμαι καλά), κάτι ποὺ δὲν θυμάμαι...
Πέντε; :shock: Πολλοί δεν είναι; Μήπως σου χρέωσαν και του διπλανού accent; :lol: :lol:
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὄχι, σὲ κάθε σέρβις εἶμαι παρῶν. Στὶς 45.000 εἴδα ὄτι ὄντως ἀπαιτοῦνται 5 ἰμάντες.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Ὄχι, σὲ κάθε σέρβις εἶμαι παρῶν. Στὶς 45.000 εἴδα ὄτι ὄντως ἀπαιτοῦνται 5 ἰμάντες.
Απο τους οποίους οι 4 δεν χρειάζονται προληπτική αλλαγή. Αυτό που λές εδώ...:
Haridimos έγραψε:Πάντως ὀ ἰμάντας στὸ δικό μου δὲν ἔδειχνε ἔτοιμος νὰ κοπεῖ. Ἔμοιαζε νὰ ἀντέχει ἄλλα τόσα. Ἀλλὰ ῥισκάρεις τέτοια βλάβη;
..ισχύει μόνο για τον ιμάντα χρονισμού. Οι υπόλοιποι και βλάβη δεν προκαλούν, και δεν χρειάζονται άνοιγμα μηχανής (και πολλά εργατικά) για την αλλαγή τους.

Τζάμπα λεφτά σου χρώνουν με το ζόρι
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”